אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרוב ניגודי עניינים לא רואים את סגן שר החינוך מאיר פרוש צילום: בועז אופנהיים

מרוב ניגודי עניינים לא רואים את סגן שר החינוך מאיר פרוש

בנו הוא ראש העיר אלעד, אחיו מנהל ארגון נוער ובבעלות משפחתו גני ילדים - סבך הקשרים שבין סגן שר החינוך מאיר פרוש מיהדות התורה ובין מערכת החינוך החרדית מגביל אותו משמעותית בפעילותו במשרד. כעת אולץ להתפטר מעמותה נוספת

07.05.2018, 06:53 | שחר אילן

סגן שר החינוך מאיר פרוש נאלץ לאחרונה להתפטר מחברותו בעמותת החינוך העצמאי של אגודת ישראל, הארגון החינוכי החשוב ביותר בציבור החרדי. זאת, לאחר שבג"ץ דחה את בקשתו להוציא צו ביניים נגד ההתפטרות. חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר שהגיעה לידי "כלכליסט" אוסרת על פרוש לעסוק לא רק בחינוך העצמאי אלא גם בתקציב התרבות החרדית, בתקציב ארגוני הנוער, בשתי רשתות גני ילדים ובעניינים הקשורים בעיר אלעד.

קראו עוד בכלכליסט

פרוש, שנשלח לטפל באינטרסים החרדיים במשרד החינוך, הפך למוגבל מאוד ביכולתו לפעול למען חלק גדול מאוד מנושאים אלה.

החינוך העצמאי הוא רשת החינוך החשובה ביותר במגזר החרדי האשכנזי. הוא מפעיל כ־250 בתי ספר ותקציבו עומד על 1.2 מיליארד שקל.

מהווילה של שקד ועד הסטארט־אפ של דרעי ניגוד העניינים של השרים ההחלטות של ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה חושפות לא מעט פרטים לא ידועים וחשובים על מצבם הכלכלי, עסקיהם ונכסיהם של בכירי הממשלה שחר אילן, 51 תגובותלכתבה המלאה

ברשת לומדות הבנות מרוב זרמי הציבור החרדי האשכנזי, וכן בנים רבים בבתי ספר לחוזרים בתשובה ובבתי ספר בפריפריה. החשיבות הפוליטית של מעורבות בניהול החינוך העצמאי גדולה מאוד מנקודת מבט חרדית, ולכן פרוש היה חבר הן בעמותה והן בהנהלה שלה.

השעיה לא מספיקה

כללי ניגוד העניינים של שרים וסגני שרים קובעים ששר או סגן שר "לא יהיה נושא משרה, חבר בהנהלה או בכל מוסד אחר של חבר בני אדם המקבל מימון מאוצר המדינה". כן קובעים הכללים שבמשרד מבקר המדינה תוקם ועדה לקבלת היתרים אישיים לחריגה מהכללים.

עם מינויו של פרוש לסגן שר במאי 2015 הוא השעה את עצמו מפעילות בהנהלת החינוך העצמאי. לאחר כמה חודשים פנה עו"ד יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה" ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לזרז את הטיפול בהסדר ניגודי האינטרסים של סגן השר. באוקטובר 2015 הודיעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר לפרוש כי לא די בהשעיה ועליו להתפטר מחברותו בהנהלה בשל המימון הרחב שהוא מקבל מהמדינה. היא ציינה שהוא יכול לערער על ההחלטה בפני הוועדה למתן היתרים והציעה שהוועדה תחליט אם הוא רשאי להמשיך לכהן כחבר בעמותה עצמה.

 , צילום: טל כהן צילום: טל כהן  , צילום: טל כהן

פרוש ערער לוועדת ההיתרים בטענה שהחינוך העצמאי הוא בעצם "שלוחה מטעם המדינה למתן שירותי חינוך במגזר החרדי" ולכן אין מדובר בניגוד אינטרסים. פרוש גם טען שהחברות בעמותת החינוך העצמאי היא מסורת משפחתית. בדצמבר 2017 החליטה ועדת ההיתרים בראשות השופט בדימוס עזרא קמא, כי הוא צריך להתפטר מהנהלת החינוך העצמאי וגם להתפטר כליל מחברותו בעמותה. הוועדה הסבירה שכל עוד פרוש יהיה חבר בעמותת החינוך העצמאי, יש לו אינטרס בה וחובת נאמנות כלפיה.

בינואר השנה עתר פרוש לבג"ץ, באמצעות עו"ד אשר אקסלרוד, בטענה שהוועדה חרגה מסמכותה כשהורתה לו להתפטר מתפקידיו בחינוך העצמאי. פרוש ביקש צו ביניים שיעצור את ההתפטרות, אך בקשתו נדחתה והוא נאלץ להתפטר.

"לסגן השר אין רגע דל"

משפחת פרוש שעומדת בראשות סיעת "שלומי אמונים" באגודת ישראל, מנהלת אימפריה של ארגונים ועמותות שהם חלק מבסיס הכוח שלה כבר עשרות שנים. בחוות הדעת נוספת של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר שניתנה ביולי 2017, היא מפרטת את כלל ניגודי האינטרסים שבהם מצוי פרוש בשל הארגונים הרבים שאליהם הוא קשור והאיסורים המוטלים עליו. פרוש נשלח למשרד החינוך בעיקר כדי לדאוג לאינטרסים של מערכת החינוך החרדית. אבל מתברר שהאיסורים האלה מונעים ממנו מלטפל בחלק גדול של המערכת.

למשפחת פרוש שתי עמותות המפעילות גני ילדים - "קריית הילד" ו"קן לציפור" - והן מקבלות ממשרד החינוך מיליוני שקלים בשנה. קריית הילד, למשל, קיבלה ב־2016 ממשרדי הממשלה והרשויות המקומיות 35 מיליון שקל. על פרוש נאסר לטפל בכל הקשור לעמותות אלה. נפתלי פרוש, אחיו של סגן השר, עומד בראש שתי עמותות, ארגון התרבות החרדית "דגל ירושלים" וארגון הנוער "פרחי הדגל". "דגל ירושלים" מקבלת ממשרד החינוך סכום של בין מיליון שקל ל־3 מיליון שקל בשנה עבור שיעורי תורה, ו"פרחי הדגל" מקבלת יותר מ־4 מיליון שקל. זילבר אסרה על פרוש לטפל בתמיכות לשיעורי תורה ולארגוני נוער.

לעמותה של משפחת פרוש שמפעילה גני ילדים העבירו משרדי הממשלה והרשויות 35 מיליון שקל ב־2016. עמותות אחרות של המשפחה קיבלו מיליוני שקלים נוספים, צילום: בועז אופנהיים לעמותה של משפחת פרוש שמפעילה גני ילדים העבירו משרדי הממשלה והרשויות 35 מיליון שקל ב־2016. עמותות אחרות של המשפחה קיבלו מיליוני שקלים נוספים | צילום: בועז אופנהיים לעמותה של משפחת פרוש שמפעילה גני ילדים העבירו משרדי הממשלה והרשויות 35 מיליון שקל ב־2016. עמותות אחרות של המשפחה קיבלו מיליוני שקלים נוספים, צילום: בועז אופנהיים

בנו של סגן השר, ישראל פרוש, מכהן כראש עיריית אלעד. זילבר קובעת כי על פרוש האב להימנע מכל מעורבות בהחלטות הנוגעות לענייני החינוך בעיר.

מלשכת פרוש נמסר בתגובה כי "סגן השר עוסק ביומיום בנושאים רבים מערכתיים ומגוונים בעלי השלכות רוחב על המגזר החרדי ועובד בשיתוף פעולה מלא עם שר החינוך בצורה שקופה ומועילה. משום כך לסגן השר פרוש אין רגע דל בעבודתו וההחלטה לא השפיעה במאומה על עבודתו השוטפת".

לעמותה של משפחת פרוש שמפעילה גני ילדים העבירו משרדי הממשלה והרשויות 35 מיליון שקל ב־2016. עמותות אחרות של המשפחה קיבלו מיליוני שקלים נוספים
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות