אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמנת פשרה בייצוגית על זיהום בתחנה המרכזית בירושלים: פיצוי של 12.4 מיליון שקל צילום: עמית שאבי

מסתמנת פשרה בייצוגית על זיהום בתחנה המרכזית בירושלים: פיצוי של 12.4 מיליון שקל

הסכום ישמש ל"שיפור חווית השירות של מבקרי התחנה וכתרומה לקהילה"; התובעים הייצוגיים יזכו לגמול של 272 אלף שקל ובאי כוחם ירוויחו שכר טרחה של 1.8 מיליון שקל

08.05.2018, 10:34 | זוהר שחר לוי
פשרה בתובענה ייצוגית על זיהום בתחנה המרכזית בירושלים: ישלמו 12.4 מיליון שקל שישמשו לשיפור חווית השירות של מבקרי התחנה וכתרומה לקהילה. לפי ההסדר המסתמן התובעים הייצוגיים יזכו לגמול של 272 אלף שקל ובאי כוחם ירוויחו שכר טרחה בהיקף של 1.8 מיליון שקל.

הפשרה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב על ידי התובעים הייצוגיים ועל ידי החברות הנתבעות ובהן נצבא החזקות, אמות השקעות, חברת התחנה המרכזית בירושלים ואגד, טרם קיבלה את אישורה הסופי של השופטת שושנה אלמגור.

מדובר בתביעה שראשיתה בנובמבר 2011, אז הגישו 6 תובעים, כולם נוהגים לבקר בתחנה המרכזית בירושלים, בקשה לתביעה ייצוגית לבית המשפט המחוזי בתל אביב, באמצעות עוה"ד אסף פינק ואמיר ישראלי. בתביעה נטען כי הנתבעות, הקשורות בהפעלת התחנה המרכזית בבירה, הפרו את חוק אויר נקי וכן חוקים ותקנות נוספים ובכך גרמו לשוהים בתחנה המרכזית להיחשף לאוויר מזוהם.

התחנה המרכזית בירושלים, צילום: עמית שאבי התחנה המרכזית בירושלים | צילום: עמית שאבי התחנה המרכזית בירושלים, צילום: עמית שאבי

"במשך שנים", טענו התובעים בתביעה, "סובלים באי התחנה ובזאת, הנוסעים בתחבורה הציבורית, נהגי האוטובוסים, עובדי התחנה, עובדי המשרדים ועוד מחשיפה לאוויר המכיל חומרים מסוכנים לבריאותם, באופן אשר חורג מכל תקן שנקבע בחקיקה ובתקנות. מעבר לממצאים החמורים שהומצאו מבדיקות המשרד להגנת איכות הסביבה, די בביקור בתחנה המרכזית כדי להיווכח בכך".

בחודשים האחרונים הגיעו באי כוחם של התובעים הייצוגיים להסכם פשרה עם באי כוח הנתבעים, באמצעות משרד גורניצקי ושות'' והוא הוגש לבית המשפט. זאת לאחר שפשרה קודמת הוגשה לפני למעלה משנתיים אך לא הובילה לסיום ההליך. לפי ההסדר החדש, הוסכם כי הקבוצה בתובענה זו, הזכאית לפיצוי, תכלול את כל מי שביקר בתחנה המרכזית בירושלים מנובמבר 2004 ועד למועד אישור הסכם הפשרה.

במסגרת ההסכם, התחייבו החברות המפעילות את התחנה כי במהלך תקופה של 10 שנים הן תשלמנה סכום כולל וסופי של 12.4 מיליון שקל כסעד לטובת הציבור. מתוך סכום זה – 7.4 מיליון שקל ישמשו לשיפור חוויית השירות של מבקרי התחנה המרכזית והנוסעים בקווים היוצאים ממנה וכן שיפור המודעות להגנה על הסביבה בתחנה. הסכום הנותר, 5 מיליון שקל, יועבר לעמותות שונות כתרומה לטובת הציבור.

עוד לפי ההסכם, התובעים הייצוגיים שהגישו את התובענה יזכו לגמול בסכום של 272 אלף שקל שיחלוק ביניהם, ואילו באי כוחם יקבלו שכר טרחה בגובה 1.8 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות