אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי קארד מסכמת רבעון ראשון עם עלייה ברווח ובהכנסות צילום: בני גמזו לטובה

לאומי קארד מסכמת רבעון ראשון עם עלייה ברווח ובהכנסות

חברת כרטיסי האשראי בניהולו של רון פאינרו דיווחה כי ההכנסות עלו ב-9% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-314 מיליון שקל; הרווח הנקי עלה ב-18% ל-52 מיליון שקל

09.05.2018, 16:08 | רעות שפיגלמן

חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד, בניהולו של רון פאינרו, פרסמה את הדוח הכספי של הרבעון הראשון וממנו עולה כי סיימה אותו עם עלייה בהכנסות וברווח.

קראו עוד בכלכליסט

ההכנסות עלו ב-9% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-314 מיליון שקל והרווח הנקי המתואם, בנטרול מענק לעובדים מעסקת ויזה העולמית, עלה בכ-18% ועמד על 52 מיליון שקל. יחד עם זאת, הדוח חושף נתונים חלשים מאוד בתיק האשראי של החברה ובפעילות כרטיסי האשראי, על רקע היפרדותה הטרייה אחרי למעלה מעשור, משופרסל.

לאומי קארד תפעלה והנפיקה במשותף כרטיסים עבור חברי המועדון של רשת הקמעונאות במשך 11 שנה ובשנה שעברה חודש ההסכם מול אחת המתחרות - חברת כאל. כתוצאה מכך איבדה לאומי קארד 120 אלף מחזיקי כרטיסים של המועדון לטובת המתחרה. המהלך הזה השפיע באופן שלילי על היקפי ההלוואות שמעמידה החברה ועל כמות הכרטיסים המונפקים על ידה.

רון פאינרו מנכ"ל לאומי קארד, צילום: בני גמזו לטובה רון פאינרו מנכ"ל לאומי קארד | צילום: בני גמזו לטובה רון פאינרו מנכ"ל לאומי קארד, צילום: בני גמזו לטובה

תיק ההלוואות למשקי בית צמח בשלושת החודשים הראשונים של השנה עלה בשיעור כמעט אפסי של 0.3% והוא הסתכם בכ-5.5 מיליארד שקל. בנטרול ירידה של 7% של אשראי לכלי רכב, צמח התיק ב-4% לעומת סוף 2017. מנגד, ובכדי לפצות על כך כחלק ממדיניות אסטרטגית שעדכנה לאומי קארד בחודשים האחרונים, האשראי לבית עסק (בייחוד בתי עסק קטנים) עלה בצורה ניכרת.

מתחילת השנה תיק האשראי של בתי העסק עלה בכ-40% ויתרתו היא 157 מיליון שקל. מדובר בצמיחה של כ-76% מהרבעון המקביל בשנה שעברה. העלייה המזערית בתיק האשראי לא משקפת בהכרח ירידה בתאבון הציבור להלוואות מכיוון שאותם מחזיקי כרטיסים שנטשו פשוט עברו לחברת כאל ולא ויתרו על כרטיס פלסטיק בארנק שלהם.

בהיבט של האשראי חלק מהפיצוי מגיע מאשראי לבתי עסק, הרי שבאשראי הצרכני לאומי קארד מפצה באופן חלקי על ירידת קצב צמיחת האשראי, באמצעות עלייה בשיעור הריבית הממוצע. הריבית הממוצעת במגמת עלייה ברבעונים האחרונים והיא עלתה רק בחצי השנה האחרונה מ-6.3% ל-6.7%. לאומי קארד היא השחקנית בשוק כרטיסי האשראי שבממוצע מעמידה הלוואות בריבית הנמוכה ביותר, כאשר כאל היא זו שמעמידה הלוואות בריבית ממוצעת הגבוהה ביותר – 10.7%.

מבחינת כרטיסי האשראי - הכמות לסוף הרבעון היא 2.58 מיליון כרטיסים – ירידה של 3%, מתוכם 936 אלף כרטיסים חוץ בנקאיים. מתחילת השנה איבדה לאומי קארד כ-80 אלף מחזיקי כרטיס חוץ בנקאיים. בנטרול השפעת נטישת לקוחות שופרסל נרשמה עלייה של 6%. כ-120 אלף מחזיקי כרטיס המועדון של שופרסל נטשו לטובת כאל, ומנגד 40 אלף מחזיקי כרטיס חדשים הצטרפו ללאומי קארד במועדונים השונים כמו 'בהצדעה' ו-'יחד בשבילך'. בחודש יולי יושק המועדון המשותף עם FOX מה שצפוי להשפיע חיובית על לאומי קארד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות