אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשכ"ל לשעבר על הרפורמה בחברת החשמל: "הסכם מביש על חשבון הציבור" צילום: עמית שעל

החשכ"ל לשעבר על הרפורמה בחברת החשמל: "הסכם מביש על חשבון הציבור"

שוקי אורן שכיהן כחשב הכללי באוצר בין 2007 ל-2011 תוקף במילים חריפות את הסכם הרפורמה המתגבש בין האוצר לחברת החשמל: "ישלמו לעובדים תוספות לפנסיה ומענק רפורמה. ומה הציבור מקבל? הבטחה שלא יהיה כלום בשנים הקרובות"

09.05.2018, 18:45 | אדריאן פילוט

"זו ממש לא רפורמה. ברפורמה אמיתית כללי המשחק משתנים מושגת יעילות כלכלית והנהנה הוא הציבור. תמיד הציבור. ההסכם המביש עליו רוצים לחתום הוא בראש ובראשונה הסכם שכר שכל כולו על חשבון הציבור", במילים חריפות אלו מבקר החשב הכללי לשעבר שוקי אורן את הסכם הרפורמה המתגבש חברת החשמל בפוסט שהעלה בעמוד הפייסבוק שלו.

קראו עוד בכלכליסט

"נכון שיפרשו קצת עובדים. אז מה?", תוהה אורן. "עכשיו ישלמו להם תוספות לפנסיה וגם תוספות לפנסיה של אלו שלא פורשים ועוד "מענק רפורמה" של 30 אלף לעובד על כלום מוחלט. ומה הציבור מקבל? הבטחה שלא יהיה כלום בשנים הקרובות. בלי רפורמה הוקמו בארץ תחנות חשמל פרטיות שמייצרות 40% ביעילות רבה. 100% מהחשמל צריך להיות מחוץ לחברת החשמל. עכשיו לראשונה מאפשרים לחברת החשמל להקים תחנות חדשות".

שוקי אורן. "זו לא רפורמה. זה הסכם מביש", צילום: עמית שעל שוקי אורן. "זו לא רפורמה. זה הסכם מביש" | צילום: עמית שעל שוקי אורן. "זו לא רפורמה. זה הסכם מביש", צילום: עמית שעל

עוד טוען אורן שכיהן כחשב הכללי של מדינת ישראל בין 2007 ל-2011 כי אכן ניהול המערכת יוצא מחברת החשמל, "אבל הכוח הגדול ביותר שמחובר לייצור הוא ההולכה. ברצותם יאשרו חיבור וברצותם לא יאשרו. חברת החשמל הוכיחה שהיא מסוגלת "לתקוע" כל יזם שרוצה להתחבר וכל עוד חברת החשמל תייצר חשמל ותקים תחנות חדשות ובאותו הזמן תשלוט בלעדית על הולכת החשמל אין שום רפורמה שום שינוי ושום תועלת" הוא סיכם. לבסוף טוען אורן כי "מאד מאד לא מתאים למשרד האוצר שהוביל רפורמות מהותיות לחתום על הדבר הזה".

סיכום פרטי הרפורמה נמצא כעת בישורת האחרונה. רק לפני שבוע כינה שר האוצר כחלון את הרפורמה כחשובה ביותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
כמה סתירות פנימיות. מעניין מי שכר אותו כלוביסט
מי שמרוויח כמוהו לעולם לא יבין מה זה כששוברים איתך חוזה העסקה ומרעים לך תנאים. מאחלת לו שלעולם לא ידע. אבל בינתיים ברור שהוא מקבל כסף ממישהו - הרי לא ייתכן שגם יצרנים פרטיים ייצרו 40% מהחשמל במשק ושגם חברת החשמל תשב על השאלטר ותפריע ליזמים. או שגם ידרשו ממנה לפעול בתנאי תחרות וגם ידרשו שהיא לא תורשה לייצר חשמל. בסוף בסוף הרי לא יבנו שני גרידים להולכת חשמל, אז מונופול טבעי ימשיך להתקיים. מעדיפה שהוא יהיה של הממשלה מאשר של טייקון.
שני  |  13.05.18
לכל התגובות