אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מאז שפתחתי חשבון של נותן שירותי מטבע - נהפכתי לשנוא הבנק" צילום: שאטרסטוק

"מאז שפתחתי חשבון של נותן שירותי מטבע - נהפכתי לשנוא הבנק"

ועדת הרפורמות קיימה היום דיון בנושא חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים; נציגים של חברות פינטק, ממירי מטבע ונותני אשראי העלו טענות נגד הבנקים

09.05.2018, 23:44 | רעות שפיגלמן

ועדת הרפורמות, בראשות ח"כ רחל עזריה, קיימה היום דיון על חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים, בו נשמעו טענות מצד גופים פיננסיים חוץ בנקאיים על כך שהם ממשיכים לחוות קשיים בכל הנוגע לפתיחה וניהול חשבונות בבנקים.

קראו עוד בכלכליסט

נציגים שנכחו בדיון מקרב חברות פינטק, מנכי צ'קים, ממירי מטבע ונותני אשראי טענו כי הבנקים ממשיכים להקשות בפתיחת חשבונות; בנוסף, בעלי חשבונות חווים קושי בהתנהלות מול הבנק.

אחד הנוכחים בדיון, ניר יוסף, בעל חברת פינטק, אמר: "אני מנהל מאבק של תשעה חודשים לפתוח חשבון בנק. אני כמיזם לא יכול לעבוד בישראל ועצרתי שיתופי פעולה עם חברות ענק שלא מצליחות לפתוח כאן חשבון בנק. זה כל כך בלתי אפשרי שאני בתהליך להעביר את החברה שלי לחו"ל".

יוסי משה חי, בעל עסק הנותן שירותי מטבע: "עד לפני כמה שנים הייתי יקיר הבנק, ברגע שפתחתי חשבון נש"מ אני שנוא הבנק. אני צריך להתחנן בפני פקידי הבנק בשביל כסף שיושב לי בחשבון. לא נותנים לנו לעשות פעולות בסיסיות כמו כל לקוח ומתנכלים לנו".

(ארכיון), צילום: שאטרסטוק (ארכיון) | צילום: שאטרסטוק (ארכיון), צילום: שאטרסטוק
בהקשר זה נציין שלפני כמה שבועות המפקחת על הבנקים פרסמה מכתב למערכת הבנקאית, שלפיו במקרה בו בנק מסרב לפתוח חשבון, עליו לפרט תוך 7 ימים לכל היותר את הסיבות לסירוב בפתיחת חשבונות מסוג זה.

במהלך הדיון מיכה אבני, יו"ר איגוד נותני האשראי, והבעלים של חברת האשראי החוץ בנקאי הציבורית פנינסולה ביקש לדון בסוגיה נוספת הקשורה לנושא והיא הההגבלות הקיימות בחוק בנקאות רישוי לעניין גיוס מקורות מימון לעסקים פיננסיים חוץ בנקאיים. עזריה לא נתנה לו את רשות הדיבור כאשר החל להתפתח ויכוח בין הצדדים בסופו אבני פונה החוצה מהדיון.

סוגיה נוספת שעלתה בדיון היא העיכוב במתן רשיונות (בהתאם לדרישת החוק) לנותני שירותים פיננסיים. עזריה אמרה כי "ההתעמרות, היחס והעיכוב במתן הרישיונות לא יכולים להימשך. חלופות ההאשמות בין בנק ישראל לרשות שוק ההון לא מובילה אותנו להסדרים ופתרונות. אנחנו צריכים לייצר מערכת מוסדרת ולאפשר לכל גוף לעשות את העבודה שלו״.

דיון המשך בנושא נקבע לשבוע הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות