אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרפורמה של חברת החשמל: עלות כוללת של כ-7 מיליארד שקל שתמומן מכיס הצרכנים צילום: תומי הרפז, עמית שעל

הרפורמה של חברת החשמל: עלות כוללת של כ-7 מיליארד שקל שתמומן מכיס הצרכנים

על פי דיווח של חברת החשמל היום יובאו עיקרי הרפורמה לאישור הדירקטוריון כאשר הצפי ליציאתה לדרך הוא לאחר חג השבועות הקרוב

10.05.2018, 07:50 | ליאור גוטמן

חברת החשמל דיווחה לפנות בוקר לבורסה על עיקרי הרפורמה שיובאו היום (ה') לאישור דירקטוריון החברה. רוב הפרטים כבר פורסמו, כאשר החידוש הוא לוחות הזמנים המיותר מדויקים לביצוע המהלך. לפי חברת החשמל עלות הרפורמה תגיע לכ-7 מיליארד שקל שיפרסו על פני 10 שנים מיום אישור הרפורמה, כלומר מיום שהממשלה תאשר זאת, ככל הנראה אחרי חג השבועות. למען הסר ספק חברת החשמל מחדדת ש" העלויות בשל יישום מתווה הרפורמה, יוכרו במלואן לחברת החשמל", כלומר באמצעות התעריף השוטף שאמור על פי ההערכות להתקבע ולא לרדת.

קראו עוד בכלכליסט

השינוי המבני בחברה כולל מכירת חמש תחנות כוח: אלון תבור, רמת חובב שבנגב, חגית שליד אלייקים, רידינג שבתל אביב ואשכול שליד אשדוד. לפי השווי ההוגן שנרשם בספרי החברה. כאן מחדדת החברה שתחנת הכוח הראשונה שתמכר היא אלון תבור וזאת עד סוף 2019, כשאחריה רמת חובב (עד סוף 2020), רידינג (אמצע 2021), חגית (אמצע 2022) ואחרונה אשכול (אמצע 2023). בסיכום הסופי חברת החשמל תוותר על לפחות 4,500 מגה וואט, שהן כשליש מכוח הייצור שלה. במקביל חברת החשמל תשחלף תחנות כך שארבע יחידות פחמיות יוחלפו בשתי יחידות גז בהספק של כ-1,200 מגה וואט. פעולה זו לא תגדיל את כוח הייצור של החברה ואף תקטין אותו בעוד 240 מגה וואט, והיא תושלם באמצעות חברת בת בבעלות מלאה שתסיים את הקמת היחידה הראשונה עד סוף 2022.

במקביל יחידת ניהול המערכת תצא מחברת החשמל עד סוף 2019 על עובדיה (כ-250 איש) ויחידות התכנון המחוזיות. זו תהפוך לחברה ממשלתית חדשה. מאז ואילך החברה תתרכב בפיתוח הולכה וחלוקה, כאשר מקטע האספקה (חיבור ללקוחות) ירד בהדרגה לעד 60% נתח שוק (כיום כמעט כולו בידי החברה). עוד מדווח שהחברה תהיה כפופה לצוות ממשלתי של מנכלי משרדי האנרגיה והאוצר עם רשות החברות הממשלתיות שאחת לשנה יבקר את התקדמות הרפורמה.

תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה, צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה | צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרה, צילום: אלעד גרשגורן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות