אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדלי קפיטל מחקה 31 מיליון דולר ברבעון הראשון  צילום: גטי אימג'ס

מדלי קפיטל מחקה 31 מיליון דולר ברבעון הראשון

המחיקה הרבעונית, לצד השיעור הגבוה של הלוואות שהוגדרו כבעייתיות, אכזבו את המשקיעים והמניה צללה; אג"ח מדלי שהונפקה בת"א בריבית של 5.2% נסחרת כעת בתשואה של 8.2%

10.05.2018, 21:12 | אורן פרוינד

חברת האשראי החוץ בנקאי האמריקאית מדלי קפיטל (MCC) שגייסה בינואר האחרון אג"ח בהיקף של 413 מיליון שקל בבורסת תל אביב, קרסה אתמול בבורסת ניו יורק ב-15% לשווי של 200 מיליון דולר - בעקבות הדוח המסכם של הרבעון הראשון.

אג"ח מדלי א' הגיבו היום בת"א בירידה חדה של 2% - האיגרת שהונפקה בריבית של 5.2% נסחרת כעת ברמות מדאיגות של 8.2%. אחר הצהריים רושמת המניה בניו יורק ירידה נוספת של 1%.

קראו עוד בכלכליסט

שני עדכונים מדאיגים במיוחד נכללו בדוחות הרבעוניים של מדלי: הראשון הוא שהחברה ביצעה בתקופת הדוח מחיקות אשראי בסכום כולל של 31 מיליון דולר. נתון בעייתי נוסף נוגע לשיעור ההלוואות המוגדרות כבעייתיות.  

11% מתיק ההלוואות של מדלי (בסכום כולל של 82 מיליון דולר) הן הלוואות בעייתיות שאינן נושאות הכנסות ריבית (Non Accrual Loans). המשמעות - הלווים האמורים, נראה שבעיקר מתעשיית האנרגיה, אינם עומדים בתשלומי הריבית בהלוואות. וזה עוד לא הכול - מדלי הפרישה ברבעון הראשון 124 מיליון דולר לחובות מסופקים, כלומר חובות שקיים ספק רב שלא יוחזרו.

בעלי השליטה במדלי (מימין): סת בעלי השליטה במדלי (מימין): סת' וברוק טאוב | צילום: גטי אימג'ס בעלי השליטה במדלי (מימין): סת

מדלי קפיטל היא חברת BDC, כלומר חברה הכפופה לרגולציה על פעילות האשראי החוץ־בנקאי. החברה היא בעלת תיק הלוואות בהיקף של 746 מיליון דולר וביחד עם מזומן מכספי ההנפקה בישראל ונכסים פיננסים אחרים, היקף הנכסים הכולל שלה עומד נכון לסוף הרבעון הראשון של 2018 על 826 מיליון דולר.

מנגד, ההתחייבויות שלה כלפי מחזיקי האג"ח בישראל ומלווים אחרים עומדות על 443 מיליון דולר. משכך תיק הנכסים נטו, המייצג את ההון העצמי שלה, עומד בסוף הרבעון הראשון של 2018 על 382 מיליון דולר.

החברה נסחרת בניו יורק בשווי של 200 מיליון דולר - 50% מתחת להון העצמי שלה. הסיבה שהיא נסחרת כל כך עמוק היא רצף מחיקות האשראי שביצעה. מאז היווסדה רשמה מדלי הפסד של 200 מיליון דולר על תיק ההלוואות שלה.

כדי להכניס דברים לפרופורציות, מדלי עדיין רחוקה מחדלות פירעון. על מנת שהחברה תתחיל להתקרב למצב של חדלות פירעון היא תצטרך למחוק עוד 382 מיליון דולר (ההון העצמי שלה). אמנם רחוק, אך אם לא יחול שינוי מגמה בתיק ההלוואות שלה היא עלולה למצוא עצמה מיתדרדרת לשם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות