אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היסטוריה: דירקטוריון חברת החשמל אישר את הרפורמה צילום: ויקיפדיה

היסטוריה: דירקטוריון חברת החשמל אישר את הרפורמה

עלות הרפורמה תגיע לכ-7 מיליארד שקל, כאשר תעריף החשמל יתקבע ולא יירד - כדי לממן אותה; החברה תחל להתמקד בהולכת החשמל, ו-2,800 עובדים יפרשו ממנה

10.05.2018, 20:10 | ליאור גוטמן

דירקטוריון חברת החשמל אישר הערב (ה') את הרפורמה בחברה - 95 שנה לאחר הקמתה. "לאחר ימים ושעות של דיונים והתייעצויות, אנחנו בעיצומה של ישיבה היסטורית. זהו תהליך חשוב לחברה, אבל בראש ובראשונה הרפורמה תאפשר למשק האנרגיה לצאת ממצב של חוסר יציבות, להגביר באופן משמעותי את הצמיחה במשק ובכלכלה, וכתוצאה מכך תוביל גם להורדת יוקר המחיה בישראל", כך אמר יו"ר החברה יפתח רון טל.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שפורסם בעבר, ואושר הבוקר בדיווחי החברה לבורסה עלות הרפורמה תגיע לכ-7 מיליארד שקל שייפרסו על פני עשור, כאשר תעריף החשמל השוטף אמור על פי ההערכות להתקבע ולא לרדת ובכך לממן את המהלך.

יפתח רון טל, צילום: אוראל כהן יפתח רון טל | צילום: אוראל כהן יפתח רון טל, צילום: אוראל כהן

השינוי המבני בחברה כולל מכירת חמש תחנות כוח (אלון תבור, רמת חובב שבנגב, חגית שליד אליקים, רידינג שבתל אביב ואשכול שליד אשדוד) כך שהראשונה תימכר תוך שנה וחצי והאחרונה תוך חמש שנים. במקביל חברת החשמל תחליף תחנות כך שארבע יחידות פחמיות יוחלפו בשתי יחידות גז בהספק של כ-1,200 מגה וואט. החברה תפסיק לבנות תחנות כוח חדשות, ובעוד עשור נתח השוק שלה אמור לרדת לרף של כ-30% מסך המשק, כאשר יצרנים פרטיים אמורים לתפוס את מקומה. 

יחידת ניהול המערכת תצא עד סוף השנה הבאה מחברת החשמל על עובדיה (כ-250 איש) ויחידות התכנון המחוזיות שלה. זו תהפוך לחברה ממשלתית חדשה. מאותו שלב החברה תתרכז בפיתוח, הולכה וחלוקה, כאשר מקטע האספקה (חיבור ללקוחות) יירד בהדרגה עד לנתח שוק של 60% (כיום כמעט כולו בידי החברה). במהלך הרפורמה יפרשו מהחברה כ-2,800 עובדים והיא תורשה לעסוק בפעולות משנה (כמו סייבר ובית חכם).

במרכז: יפתח רון טל ושי באב"ד במרכז: יפתח רון טל ושי באב"ד במרכז: יפתח רון טל ושי באב"ד

"תהליך מורכב בצורה בלתי רגילה" 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר כי "מדובר בתהליך מורכב בצורה בלתי רגילה, אחד המורכבים שיצא לי לנהל בחיי המקצועיים. זה אירוע מורכב עבור החברה, וגם מול העובדים. כשהתחלנו את התהליך, כולם אמרו לי שלא תהיה רפורמה. עברנו בשנה וחצי האחרונות טלטלות רבות, אבל אני שמח שהצלחנו להתכנס לרפורמה שיש לה פה אחד בממשלה ואחדות מלאה, רפורמה נכונה וטובה, וזה מה שצריך לעשות".

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך: "הרפורמה במשק החשמל היא ציון דרך היסטורי עבור כל משפחה ובית עסק שיזכו מעתה לחברת חשמל חזקה יותר, יציבה יותר ותחרותית יותר. הרפורמה תביא להקטנת החוב עמו מתמודדת החברה והגברת היציבות הפיננסית המאפשרת לחברה לפתח את התשתית החשובה לכל בית ועסק בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
רגע היסטורי של בכייה לדורות
כנכדכם ישאלו איך נתתם לדבר כזה לקרות תוכלו להגיד להם שהייתם אילמים וחירשים. תזכרו את הרפורמה במשק המים ותאגידי המים . חשבונות החשמל שלכם מהטיירונים ירקיעו לשחקים והתשתית תקרוס כי הם ישאפו לרווחים ולא ישריעו בתשתיות .סופו של יום חשמל לא אמין ומחירים בשמיים . שידור חוזר של מה שקרה באנגליה התאצרית . פשוט איוולת לחלק ולבזר כוח של חברה גדולה לרסיסים. העלויות ירקיעו לשמיים . היום רוכשים חלפים חיוניים להולכת החשמל ולתיחזוק המערכות יחסית בזול מחר תשכחו מזה
אקי דותן  |  12.05.18
לכל התגובות