אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: ייצור הנפט האיראני יפחת במיליון חביות ביום ב-2019 צילום: בלומברג

הערכות: ייצור הנפט האיראני יפחת במיליון חביות ביום ב-2019

אנליסטים מעריכים שבעקבות חידוש הסנקציות האמריקאיות על איראן, ייחלש כבר השנה הייצוא מהמדינה, שמספקת 4% מהתצרוכת העולמית

11.05.2018, 15:24 | שירות כלכליסט

מחירי הנפט מתייצבים לאחר שרשמו שיאים של 3.5 שנים היום, זאת על רקע הודעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על חידוש הסנקציות האמריקאיות על איראן והתהדקות התחזיות להיצע מהמזרח התיכון.

קראו עוד בכלכליסט

ארה"ב מתכוונת להחיל מחדש את הסנקציות נגד איראן, המספקת כ-4% מתצרוכת הנפט הגלובלית, כ-4.4 מיליון חביות נפט ביום. זאת לאחר שארה"ב ביטלה את הסכם הגרעין עם איראן מ-2015 המגביל את יכולתה של המדינה המזרח תיכונית לפתח יכולות גרעיניות, בתמורה להסרת הסנקציות מצד המערב שהיו קיימות אז.

שוק הנפט הגלובלי נמצא באיזון עדין, כשהיצואנית המובילה סעודיה והיצרנית המובילה רוסיה מובילות את הגבלת הייצור כדי להביא לעלייה במחירים. נפט מסוג ברנט - המדד למחירי הנפט הגלובליים - עלה ב-20 סנט ל-71.56 דולר לחבית ורשם שיא של 3.5 שנים היום (ו') כשעמד לזמן קצר על 71.89 דולר החבית.

מיכלית נפט, צילום: איי אף פי מיכלית נפט | צילום: איי אף פי מיכלית נפט, צילום: איי אף פי

אנליסטים רבים צופים לעלייה במחירי הנפט עם ירידה בייצוא מאיראן. "מגמת העלייה נותרת יציבה וחזקה", אומר רובין ביבר (Robin Bieber), אנליסט בפי. אמ. וי. אויל אסוסייטס (PVM Oil Associates) בלונדון.

מנכ"ל חברת הנפט והגז האוסטרלית או. אמ. וי. (OMV) ריינר סיל, אמר לעיתון הגרמני הנדלסבלאט, כי הוא צופה לעלייה של מחירים בעת שארה"ב עושה צעדים לחידוש הסנקציות. "טרם ברור אלו סנקציות בפועל תטיל ארה"ב. אולם אני צופה שמחיר הברנט מהים הצפוני יהיה קרוב יותר ל-80 דולר מאשר ל-70 דולר החבית", אמר לרויטרס.

בנק ההשקעות האמריקאי ג'פריס אמר היום כי הציפייה היא לתחילתה של ירידה בייצוא הנפט הגולמי האיראני במהלך החודשים הבאים. "אנו מצפים שבערך באוקטובר ירד הייצוא האיראני ב-500 אלף חביות ליום ויגיע בסופו של דבר לירידה של מיליון חביות ליום ב-2019", נאמר בהודעת הבנק.

עם זאת ישנם סימנים שחברות אופ"ק אחרות יעלו את התפוקה כדי לקזז את השיבוש באספקה מאיראן. על פי ג'פריס, יש לאופ"ק את היכולת "להשלים את המחסור מאיראן", אך בבנק מוסיים: "גם אם האספקה הפיזית תישאר קבועה, השוק יעמוד מול רמות מאד נמוכות של מלאי עודף".

מחוץ לאופ"ק ייצור הנפט הגולמי האמריקאי יכול לעזור גם כן להשלים את החוסרים מאיראן. בשבוע שעבר הגיעה התפוקה האמריקאית לשיא נוסף של 10.7 מיליון חביות ליום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות