אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא הנציבות האירופית על פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין: זה הזמן שלנו לפרוח צילום: בלומברג

נשיא הנציבות האירופית על פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין: זה הזמן שלנו לפרוח

לדברי ז'אן קלוד יונקר: "צריך עוד אירופה. אחרי כל מה שראינו בימים האחרונים, העולם צריך לראות אירופה חזקה"

11.05.2018, 18:01 | שירות כלכליסט

נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר אומר כי נוכח ההחלטות שקיבל לאחרונה הנשיא טראמפ, על אירופה לחזק את מעמדה כשחקנית גלובלית.

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ החליט השבוע לפרוש מהסכם הגרעין הבין-לאומי עם איראן. אך בריטניה, גרמניה וצרפת, שגם הן חברות בהסכם, גינו את ארה"ב בשל החלטתה ואמרו שההסכם פעל בהצלחה עד כה. מדינות אלו, לצד מוסדות אירופיים עיקריים, נאבקים כעת לשמר את ההסכם, גם ללא חברותה של ארה"ב.

"צריך עוד אירופה. אחרי כל מה שראינו בימים האחרונים, העולם צריך לראות אירופה חזקה", אמר היום (ו') יונקר בכנס באיטליה. מנהיגי גרמניה וצרפת השמיעו דברים דומים במהלך האירוע. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמרה כי אירופה לא יכולה להמשיך ולסמוך על הגנתה של ארה"ב. "כבר עברו הימים שארה"ב פשוט הגנה עלינו. על אירופה לקחת את גורלה בידיה וזוהי משימת העתיד שלנו", אמרה מרקל.

ז ז'אן קלוד יונקר | צילום: בלומברג ז

נשיא צרפת עמנואל מקרון אף טען כי אירופה לא יכולה לקבל את החלטתו של טראמפ, ועליה לפעול לאור הערכים שלה. "אם אנו מקבלים שכוחות חזקים אחרים, כולל בעלות ברית ששמות עצמן במקום שבו הן מחליטות על הדיפלומטיה ועל הביטחון שלנו, ולפעמים אף מאלצות אותנו להתמודד עם הסיכונים הגדולים ביותר, אז אנו כבר לא ריבוניים לעצמנו ולא יכולים להיות אמינים בעיני הציבור", אמר מקרון אתמול באירוע שהתקיים בגרמניה.

לשם הצבתה של אירופה כמנהיגה בזירה הגלובלית, אמר יונקר כי על 28 המדינות החברות בה ליצור הסכמים מסחריים נוספים, בעקבות ההסכם החדש בין קנדה ליפן המבטיח יצוא וצמיחת התעסוקה.

בנוסף אמר יונקר, כי צריכה להיות גישה חדשה למדיניות החוץ - סוגיהי "בעייתית" באזור. נוכח המחלוקות בין המדינות השונות, טען יונקר כי יש לבצע החלטות בנוגע למדיניות החוץ על בסיס הצבעת הרוב ולא בהסכמה כללית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות