אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנתיים אחרי פיצוץ עמוס 6: שיגור מוצלח לפלקון 9 של מאסק צילום: TNS

שנתיים אחרי פיצוץ עמוס 6: שיגור מוצלח לפלקון 9 של מאסק

חברת SpaceX שיגרה הלילה בהצלחה את הרקטה שתציב בחלל לוויין תקשורת עבור בנגלדש - תוך התגברות על תקלה טכנית

12.05.2018, 12:03 | יואב סטולר

חברת SpaceX שיגרה במהלך הלילה (שבת) גרסה מעודכנת של טיל הפלקון 9, שעל גביו נישא לוויין תקשורת. השיגור, שנועד להציב בחלל את לוויין התקשורת הראשון של ממשלת בנגלדש, בוצע ממרכז החלל בפלורידה על שם ג'ון קנדי. לתעשייה הישראלית זיכרון כואב מהפלקון 9 ששימש לשיגור לוויין התקשורת הישראלי עמוס 6 עבור חברת חלל תקשורת והתפוצץ בספטמבר 2016- באותו מרכז חלל. 

קראו עוד בכלכליסט

השיגור שבוצע על ידי החברה בבעלותו של איש העסקים אלון מאסק רשם הצלחה בהצגת הבכורה של הטיל מאז שדרוגו. כמו כן, בדומה לטכנולוגיה שפותחה והוצגה לעיני העולם כבר בשיגור הגדול הקודם של החברה, רקטות השיגור שבו באופן מבוקר ומדויק לכדור הארץ דקות ספורות לאחר השיגור, ונחתו על כלי שיט בלתי מאויש באוקיינוס השקט.

שיגור הפלקון 9, צילום: TNS שיגור הפלקון 9 | צילום: TNS שיגור הפלקון 9, צילום: TNS

השיגור נעצר בעת הניסיון הראשון, רגע לפני ההמראה מכן השיגור, ובניסיון השני צלחה המערכת את ההליך ויצאה מגבולות האטמוספרה. הבלימה הראשונית הגיעה בעקבות זיהוי תקלה טכנית במחשבים של מערכות המשגר.

בגרסתו המעודכנת, מתוכנן הפלקון 9 להעניק לחברה עשרה שיגורים חוזרים לכל הפחות. יכולת חשובה מאוד למודל העסקי של SpaceX משום שהחיסכון בעלות רקטות השיגור הוא אחת מאבני הבסיס למודל הכלכלי של החברה.

הכישלו הקודם, צילום: USlaunchreport.com הכישלו הקודם | צילום: USlaunchreport.com הכישלו הקודם, צילום: USlaunchreport.com

בנוסף, הפלקון החדיש יודע לספק את הסחורה כשהוא זקוק לזמני המתנה קצרים יחסית בין שימוש אחד למשנהו. שדרוגים אלו בתפקוד ובמיחזור אמצעי השיגור עומדים לנגד עיניו של מאסק, שדבק בחזונו לשגר בני אדם אל מחוץ לאטמוספרה - עד לכדי הגעה לכוכב הלכת מאדים. מדובר בחזון מתקדם במיוחד ויש שמייחסים לו טיפה מהשיגעון ואולי החוצפה של מאסק המיליארדר הססגוני.

 SpaceX ידעה השנה כבר תשעה שיגורים לעומת חמישה אשתקד - צמיחה שנתמכת בבחירה של נאס"א בחברה של מאסק יחד עם בואינג לפיתוח מעבורת חלל. .

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות