אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תחליט מחר: תקציבי משרדים שלא יעברו לירושלים יוקפאו

הממשלה תחליט מחר: תקציבי משרדים שלא יעברו לירושלים יוקפאו

לרגל יום ירושלים יוחלט מחר על הטלת סנקציות כלכליות על משרדי ממשלה שלא יעבירו את היחידות הארציות שלהם לעיר הבירה. שתי החלטות ממשלה בנושא נחלו עד היום כישלון חרוץ

12.05.2018, 19:13 | שחר אילן

הממשלה צפויה להחליט מחר (ראשון) על הטלת סנקציות כלכליות על משרדים שלא יעבירו יחידות ארציות שלהם לירושלים, כולל הקפאת כל גידול בתקציבי המשרדים. זאת, לרגל יום ירושלים שחל מחר ולאור הכישלון המוחץ של שתי החלטות הממשלה הקודמת על העברת יחידות הממשלה לבירה. ההחלטה החדשה תתקבל גם לקראת דו"ח מבקר המדינה בנושא זה שעומד להתפרסם מחר אחר הצהרים. 

קראו עוד בכלכליסט

בהחלטת הממשלה החדשה שצפויה להתקבל מחר ייקבע שיוקם צוות יישום, שיוסמך להטיל סנקציות כלכליות משמעותיות על משרדים שיחידות שלהם לא יעמדו בלוח הזמנים למעבר לירושלים. הסנקציה החשובה שבהן – הקפאת כל גידול בתקציב המשרד. סנקציה נוספת: חשב המשרד יקפיא את הוצאות תפעול של המשרד להוציא הוצאות חיוניות. בנוסף ייגבו מהמשרד דמי שכירות ועלויות אחזקה על הנכס שהוקצה לו בירושלים גם אם לא יעבור.

בין היתר שוכנות מחוץ לירושלים לשכת הפרסום הממשלתית במשרד התרבות, מנהל אכיפה והסדרה במשרד הכלכלה, הרשות הארצית למדידה והערכה במשרד החינוך וכן יחידות ארציות של משטרת ישראל.

הממשלה קיבלה בעבר שתי החלטות על העברת 133 היחידות הארציות שעדין פועלות מחוץ לבירה, אחת ב-2007 והשנייה ב-2014. ב-2007 החליטה הממשלה שהמעבר יבוצע עד 2015. ב-2014 החליטה על דחיה ל-2019. היום ברור שאין כל אפשרות שהדבר יבוצע גם במועד זה.

על פי מסמך שיגיש היום המשרד לירושלים ולמורשת לממשלה, בפועל עברו עד היום רק עשר יחידות, שהן 8%, כלומר מדובר בכישלון מוחץ. עוד 47 יחידות ממשלתיות ארציות מוגדרות בתהליך מעבר, אבל בפועל רובן בשלבים מאוד מוקדמים שלו. ל-31 יחידות אישרה ועדת החריגים להישאר מחוץ לירושלים. 12 חייבה ועדת החריגים לעבור לירושלים והן לא עשו זאת. 6 יחידות נמצאות בבדיקת הוועדה ועוד 27 לא החלו בתהליך ולא פנו לוועדה. סיבה מרכזית לכישלון המבצע היא התנגדות העובדים שזכו לגיבוי מהנהלות המשרדים.

הדבר מונע מירושלים את התועלת הכלכלית הגדולה שבהעברת היחידות אליה וכן מונע לעיתים שחרור שטחים יקרי ערך לבניה במרכז הארץ. מחקר של מכון ירושלים למחקרי מדיניות שהתפרסם ב"כלכליסט" קובע שהעברת כל היחידות הארציות של הממשלה עשויה להביא לה תועלת ישירה ועקיפה של 400 מיליון שקל לשנה ותוספת של קרוב לעשרת אלפים עובדים (במשרדים עצמם ובפעילות הכלכלית שתיווצר סביבם).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות