אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מטוסי קרב הפציצו מנהרת טרור מטרים מישראל צילום: דובר צהל

מטוסי קרב הפציצו מנהרת טרור מטרים מישראל

חיל האוויר נטרל מנהרת טרור התקפית של חמאס, שיועדה להגיע אל סמוך ליישוב ישראלי ומעבר ארז המשמש לצרכים הומינטריים. היא אותרה בשלבי חפירה, ואחרי שבועות של מעקב - הופצצה. דובר צה"ל: "חמאס הורג את עזה". צפו ברגע הפיצוץ

12.05.2018, 20:57 | ynet
הופצצה מנהרת טרור שיועדה להגיע לשטח ישראל, ליד מעבר ארז: מטוסי קרב של חיל האוויר נטרלו הערב (יום שבת) מנהרת טרור התקפית של חמאס במרחב מעבר ארז, מעט לפני צאת השבת. כך הותר הערב לפרסום. המנהרה אותרה בשלבי חפירה בפרימטר הביטחוני, מטרים ספורים משטח ישראל. היא יועדה להגיע לשטח ישראל בסמוך ליישוב ישראלי ולמעבר ארז.   

קראו עוד בכלכליסט

מנהרת הטרור שנוטרלה הערב סמוכה למעבר ארז, המשמש למעבר רגלי לצרכים הומניטריים, מצטרפת למנהרת הטרור שנחפרה תחת מעבר כרם שלום ונוטרלה בינואר האחרון. בצה"ל אמרו כי "המנהרות מוכיחות את הציניות של ארגון הטרור חמאס כלפי תושבי רצועת עזה. חמאס ממשיך להשקיע משאבי עתק בבניית מנהרות טרור ומחבל במאמצים ההומניטריים שמאפשרות מדינת ישראל ומדינות נוספות לתושבי רצועת עזה, במקום להשקיע בפיתוח הרצועה ולאפשר רווחה לתושביה". 

בצה"ל ציינו כי זיהוי המנהרה ונטרולה הוא חלק ממאמץ מתמשך לסיכול הטרור התת קרקעי של ארגוני הטרור ברצועה ובראשם חמאס. למאמץ מבצעי, מודיעיני וטכנולוגי זה, שהוגבר בשנה האחרונה, מצטרפות טכנולוגיות מתקדמות שמוסיפות להשתפר כל העת כמו זו המאפשרת איתור מדויק של המנהרה בטרם חצתה את הגדר, כל זאת לצד המשך בניית המכשול התת קרקעי. 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בכנס הרצליה, השבוע, צילום: קונטקט שר הביטחון אביגדור ליברמן בכנס הרצליה, השבוע | צילום: קונטקט שר הביטחון אביגדור ליברמן בכנס הרצליה, השבוע, צילום: קונטקט

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס מסר כי בצבא עקבו אחרי המנהרה במשך שבועות, אחרי שאותרה. "תקפנו עד כה תשע מנהרות וזו המנהרה הראשונה שתקפנו לפני חצייתה. המנהרה שייכת לחמאס והותקפה על ידי חיל האוויר. זה מספר שבועות שחמאס פועל להפיכת הפרימטר למרחב של טרור ואלימות. חמאס מנסה להפוך את ההפגנות בגדר, גם בשני ובשלישי הקרובים, לכסות לפיגועים. בפעולת חמאס אתמול נגד מעבר כרם שלום הייתה ציניות נגד תושבי עזה וכלפי המדינות התורמות. העובדה שחמאס חופר מנהרה מתחת למעבר מוכיחה שחמאס מסכן את אזרחיו. חמאס הורג את רצועת עזה". 

תא"ל מנליס ציין כי עקב ההפגנות המתוכננות לרגל העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים ו"יום הנכבה", בצבא יעצרו את האימונים הסדירים בשבוע הקרוב ויפעילו שלוש חטיבות לתגבור אוגדת עזה ואוגדת איו"ש: "פנינו אינן להסלמה ולא להידרדרות. אנו ערוכים לימים הקרובים יותר מממה שהיינו ערוכים לאחרונה". 

לפי הודעת צה"ל, "חמאס פועל בשבועות האחרונים במטרה להפוך את מרחב הגדר ומרחב הפרימטר הביטחוני למרחב טרור ולחימה. הפרות הסדר האלימות ממשיכות להוות כסות לניסיונות טרור מעל ומתחת לקרקע, המנהרה שנוטרלה היא הוכחה נוספת לכך. צה"ל לא יאפשר למצב כזה להתממש וימשיך לפעול באופן שיטתי ומדויק למניעתו. צה"ל שב ומזהיר מפני הגעה למרחב הגדר במהלך האירועים האלימים אליהם מכווין חמאס ב-14-15 למאי 2018, לא יאפשר פגיעה בביטחון אזרחי ישראל וריבונותה וימשיך לפעול בנחישות כנגד הטרור מעל ומתחת לקרקע". 

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי "חמאס מפזרת ססמאות על רצונה ב'הודנה' ארוכת טווח, אבל בפועל ממשיכה לחפור מנהרות טרור לשטח מדינת ישראל. אנחנו לא קונים את הבלוף הזה. נמשיך, כמו הערב, לפגוע בתשתיות הטרור. הנוסחה היחידה שבאה בחשבון היא פירוז תמורת שיקום".

אתמול הפגינו 15 אלף פלסטינים בגבול רצועת עזה, כמדי יום שישי בשבועות האחרונים. הם הבעירו צמיגים, יידו על כוחות צה"ל רימונים, מטעני צינור ואבנים, והעיפו עפיפונים שאליהם חוברו חפצים בוערים כדי לגרום לשריפות בשטח ישראל. הפלסטינים דיווחו על הרוג אחד כבן 40 מאש צה"ל. מנהיג חמאס איסמעיל הנייה הגיע לעודד את המפגינים ואמר: "אנחנו מצפים לנהירה הגדולה ב-14 וב-15 בחודש - כל העם הפלסטיני יהיה ברחובות פלסטין". 

במהלך ההתפרעויות בגבול הרצועה השחיתו מפגינים מוקדים בצדו הפלסטיני של מעבר הסחורות בכרם שלום והציתו אותו. הם פגעו בצינורות המובילים גז מישראל לרצועת עזה, צינורות שאמורים לשרת דווקא את הפלסטינים ולדאוג לרווחתם. היום החליט שר הביטחון אביגדור ליברמן לסגור את המעבר עד להודעה חדשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות