אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים יסדיר את רישום הקרקעות במזרח ירושלים בעלות של 50 מיליון שקל צילום: דוד רובינגר

משרד המשפטים יסדיר את רישום הקרקעות במזרח ירושלים בעלות של 50 מיליון שקל

הממשלה אישרה את יוזמת השרה שקד להסדרת הרישום בטאבו של קרקעות באזור תוך 7 שנים. "כלכליסט" חשף כי העלות של העדר הרישום היא 2 מיליארד שקל בשנה

13.05.2018, 12:19 | ענת דניאלי

הממשלה אישרה היום (א') את הסדרת הרישום של קרקעות (טאבו) במזרח ירושלים, כך ש-50% מן השטח צפוי להסדרה תוך שלוש שנים, עד סוף שנת 2021 והיתר יוסדרו תוך 7 שנים, עד שנת 2025. מדובר ביוזמה של שרת המשפטים איילת שקד, תוך שהממשלה תקצה למהלך 50 מיליון שקל. ייתכן שהתקציב יתרחב לכדי 70 מיליון שקל, נוכח בקשתה של שקד להקצות 10 מיליון שקל לכל שנה במסגרת ההסדרה.

2 מיליארד שקל בשנה היא העלות של היעדר רישום זכויות בטאבו בשכונות הערביות במזרח ירושלים, כך נמצא במחקר מדיניות של מכון ירושלים, שנחשף 'בכלכליסט' לקראת יום ירושלים. עלות ההסדרה הוערכה במחקר בבכ-50 מיליון שקל, וכעת זו עולה לאישור הממשלה.

העלות של העדר הרישום היא משום שהשכונות הערביות במזרח ירושלים, שעברו לריבונות ישראל ב־1967, נעדרות הסדר מקרקעין. כלומר, אין רישום מוסדר של זכויות הקניין בטאבו בכ־90% משטחן. עוד עלה במחקר כי תושבי מזרח ירושלים, 300 אלף איש, הם המפסידים העיקריים מהמצב הזה, ונושאים בעלות מוערכת של 630 מיליון שקל עד 1.4 מיליארד שקל בשנה בגלל היעדר היכולת לקחת משכנתא והצורך לפנות למסלולי הלוואה יקרים יותר.

מזרח ירושלים (ארכיון), צילום: עומר מסינגר מזרח ירושלים (ארכיון) | צילום: עומר מסינגר מזרח ירושלים (ארכיון), צילום: עומר מסינגר

 

טענות לזכויות בקרקע יוכרעו

 

התוכנית לרישום המקרקעין היא חלק מתוכנית לצמצום פערים כלכליים במזרח ירושלים ופיתוח כלכלי שצפויה לאישור. את הרישום יוביל אגף רישום והסדר מקרקעין במשרד המשפטים. על פי הודעת משרד המשפטים - במסגרת הסדרת המקרקעין, כל הטוען לבעלות על הקרקע יוכל להגיש תביעה לפקיד ההסדר. במידה שיתקבלו טענות סותרות, ההליך יועבר להכרעת ביהמ"ש, כפי שדורש החוק.

על פי ההצעה להחלטה בממשלה, לפחות 50% מהסדרת רישום המקרקעין במזרח ירושלים יוסדרו עד סוף הרבעון השלישי לשנת 2021 והיתר יוסדרו לא יאוחר מהרבעון ה-1 לשנת 2025. לשם כך הממשלה תקצה 50 מיליון שקל. הסדרת רישום המקרקעין ילווה באמצעות צוות בראשות מנכ"לית משרד המשפטים ובהשתתפות נציגי המשרדים הרלוונטיים. לשם ניהול התוכנית, תוקם ועדה שתהיה אמונה על אישור תכניות העבודה ולשיתוף פעולה בין משרדי הממשלה והגופים העירוניים.

כמו כן, יוקם צוות בראשות ראש מינהל התכנון במשרד האוצר ובהשתתפות נציגי המשרדים הרלוונטיים, כמו משרד המשפטים שמטרתו תהיה לבחון פתרון חסמים בתחום התכנון ובנושא התחברות לביוב ומים בשכונות מזרח ירושלים. כחלק מהתוכנית, יוקמו גם אזורי תעשייה ובינוי בכ-260 דונם.

שרת המשפטים איילת שקד: "יום לפני חיזוק ירושלים באמצעות העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, ולאחר שחלפו עשרות שנים מהחלת הריבונות הישראלית במזרח ירושלים, אנחנו מעצימים את העיר. אנחנו מחילים בפועל את הריבונות באמצעות התוכנית להסדרת המקרקעין במזרח ירושלים, כפי שקיים בכל מקום מוסדר אחר בישראל. מעבר לכך, הדבר חשוב גם לתושבי מזרח העיר: בהעדר מהלך כזה, בעלי הזכויות על הקרקע מנועים מלמצות את זכותם עליה, לרבות הנפקת היתרי בניה. ריבונות וטובת התושבים מגיעות יחד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות