אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה ערערה לבית המשפט העליון על זיכויו של אלון חסן צילום: עמית שעל

המדינה ערערה לבית המשפט העליון על זיכויו של אלון חסן

הערעור לא כולל את עבירת השוחד שיוחסה לחסן בכתב האישום המקורי, אלא עבירה קלה יותר של מרמה והפרת אמונים

13.05.2018, 15:52 | זוהר שחר לוי

פרקליטות המדינה הגישה היום (א') לבית המשפט העליון הודעת ערער על זיכויו של יו"ר ועד נמל אשדוד לשעבר, אלון חסן וכן על זיכוי בן דודו, דוד חסן. במקביל הודיעה המדינה כי לא תערער על זיכויו של מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר, שוקי סגיס.

קראו עוד בכלכליסט

"המעשים שביצעו מקימים עבירות של מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור וכן מרמה והפרת אמונים בתאגיד", נכתב בהודעת הערעור. המשמעות היא שהמדינה מפחיתה מחומרת העבירות - הערעור לא כולל את עבירת השוחד שיוחסה לחסן בכתב האישום המקורי, אלא עבירה קלה יותר של מרמה והפרת אמונים.

הודעת הערעור, על דעת פרקליט המדינה, מכוונת לפסק הדין שניתן בבית המשפט המחוזי בבאר שבע על ידי השופט יואל עדן בסוף חודש מרץ. בפסק הדין זוכו אלון חסן, בן דודו דוד חסן ומנכ"ל הנמל לשעבר שוקי סגיס.

בהודעת הערעור, שהוגשה באמצעות מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, עו"ד יוסף (ג'ואי) אש, בחרה המדינה למקד את ערעורה בשאלות הנורמטיביות העולות מהכרעת דינו של בית המשפט המחוזי. בהתאם לכך, החליטה המדינה שלא לערער על זיכויו של יהושע סגיס, ולערער על זיכוים של אלון ודוד חסן בלבד, ואף זאת רק בחלק מהאישומים ורק על חלק מהעבירות בכל אישום.

במסגרת הודעת הערעור מדגישה המדינה כי עיקרו של הערעור הוא בטענה לפיה המעשים שבית המשפט המחוזי קבע כי בוצעו על ידי אלון ודוד חסן מקיימים עבירות של מרמה והפרת אמונים של עובד ציבור וכן מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

אלון חסן, צילום: עמית שעל אלון חסן | צילום: עמית שעל אלון חסן, צילום: עמית שעל

בפרקליטות טוענים כי אלון חסן שימש במועד ביצוע העבירות כיו"ר ועד עובדי ציוד מכני בנמל אשדוד, תפקיד שהקנה לו מעמד מיוחד וכוח והשפעה עצומים בנמל ובקרב עובדי הנמל. דוד חסן הנו בן דודו הקרוב של אלון חסן, כאח לו. דוד חסן שימש במועד ביצוע העבירות כמנהל בכיר בחברת "דנה לוגיסטיקה", חברה שפעלה בתחומי הנמל. המדינה טוענת, כי על אף הקשר ההדוק בין אלון ודוד חסן, העמיד עצמו אלון חסן, פעם אחר פעם, במצב של ניגוד עניינים בין חובותיו כלפי הנמל ועובדיו לבין האינטרס האישי שהיה לו בשגשוגה של חברת דנה בנמל. בכך, סייע אלון חסן לדוד חסן ולחברת דנה בהשגת התקשרויות רווחיות ביותר אל מול לקוחות הנמל, באופן שאפשר לה לצבור הון עתק בתוך פרק זמן קצר יחסית.

הטענה המרכזית בערעור היא ש"מעמדו, עוצמתו וכוחו החריגים של אלון חסן בנמל, והשפעתו בעניינים הנוגעים לחברת דנה, חברה שהיה לו בה אינטרס מובהק - סייעו לצבירת הון עתק לחברת דנה, תוך פרק זמן קצר מאוד, הון שאף איפשר לה זמן מה לאחר מכן להעביר כספים בסכומים של מעל מיליון שקל לאלון חסן, ומכאן נלמדת חומרת העבירות המיוחסות לשניים".

מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר שוקי סגיס, צילום: אוראל כהן מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר שוקי סגיס | צילום: אוראל כהן מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר שוקי סגיס, צילום: אוראל כהן

הודעת הערעור שהגישה הפרקליטות אינה מפורטת והיא מבקשת להעביר את נימוקיה בהמשך, לקראת סוף חודש יוני, לאחר לימוד מעמיק של הכרעת הדין.

התיק נוהל בבית המשפט המחוזי ע"י עורכי הדין עמיחי חביביאן וצחי יונגר מפרקליטות מחוז דרום (פלילי) והליך הערעור מנוהל ע"י עורכי הדין תמר פרוש ואיתמר גלבפיש מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה.

חסן: "שימוש לרעה בסמכות השלטונית"

ביום שישי האחרון אמר אלון חסן: "אני תקווה, כי הידיעות המתפרסמות באמצעי התקשורת על כוונת הפרקליטות להגיש ערעור על פסק הדין בענייני אינן נכונות. היה ובכל זאת תגיש הפרקליטות ערעור, הרי שמדובר בבירור בשימוש לרעה בסמכות השלטונית, תוך פעולה בוטה ומתוך ניגוד עניינים, בניסיון נואש להציל את כבודה ולא מתוך שיקול של האינטרס הציבורי",

כזכור חסן נמצא זכאי בכל 4 האישומים שהוגשו נגדו. במידה והפרקליטות לא היתה מערערת, חסן היה זכאי לחזור לנמל. "החלטה שכזו, נגועה בחוסר סבירות קיצוני מכיוון שלפי כל ההלכות המשפטיות, ערכאת ערעור לא מתערבת בממצאי מהימנות. התוצאה תהיה, שאם יוגש ערעור ממניעים פסולים, אפנה לבית המשפט הגבוה לצדק ואגיש עתירה לבג״ץ לבטל את ההחלטה הפסולה והבלתי סבירה של הפרקליטות", הוא סיכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות