אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה דחתה את ההצעה להטיל סנקציות כלכליות על משרדים שלא יעברו לירושלים צילום: עמית שעל

הממשלה דחתה את ההצעה להטיל סנקציות כלכליות על משרדים שלא יעברו לירושלים

את ההגשה הגיש השר אלקין - אך התנגדו לה השרים שטייניץ, ארדן ורגב. בישיבת הממשלה הוחלט לגבש פשרה תוך חודש

13.05.2018, 17:05 | שחר אילן

למרות דו"ח המבקר החמור, הממשלה דחתה היום את הצעת ההחלטה של השר לירושלים זאב אלקין מהליכוד להטיל סנקציות כלכליות על משרדים שיחידות שלהם יסרבו לעבור לבירה.

קראו עוד בכלכליסט

להחלטה או להיבטים שלה התנגדו מספר שרים, בהם השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שרת התרבות מירי רגב ושר התשתיות יובל שטייניץ, אף הם מהליכוד. זאת, בטענה שהיא אינה מעשית והסנקציות חמורות מדי. הוחלט להביא הצעת החלטה חדשה תוך 30 יום, אך אלקין הבהיר שלא ייסוג מהדרישה לסנקציות כלכליות משמעותיות, כך שלא ברור אם הצעה כזו אכן תוגש בפועל.

אתמול פרסם "כלכליסט" כי הממשלה צפויה לדון היום היום על הטלת סנקציות כלכליות על משרדים שלא יעבירו יחידות ארציות שלהם לירושלים. זאת, לרגל יום ירושלים החל היום ולאור הכישלון המוחץ של שתי החלטות הממשלה הקודמת על העברת יחידותה הממשלה לבירה. ההחלטה החדשה הייתה אמורה גם להקדים את פרסום דו"ח מבקר המדינה בנושא זה שהתפרסם היום אחר הצהרים.

הסנקציה החשובה ביותר בהצעת ההחלטה הייתה הקפאת כל גידול בתקציב המשרד. סנקציה נוספת: חשב המשרד יקפיא את הוצאות תפעול של המשרד להוציא הוצאות חיוניות. בנוסף ייגבו מהמשרד דמי שכירות ועלויות אחזקה על הנכס שהוקצה לו בירושלים גם אם לא יעבור.

השר זאב אלקין, צילום: עמית שעל השר זאב אלקין | צילום: עמית שעל השר זאב אלקין, צילום: עמית שעל

הממשלה קיבלה בעבר שתי החלטות על העברת 133 היחידות הארציות שעדין פועלות מחוץ לבירה, אחת ב-2007 והשנייה ב-2014. על פי מסמך שהגיש היום המשרד לירושלים ולמורשת לממשלה, בפועל עברו עד היום רק עשר יחידות, שהן 8%, כלומר מדובר בכישלון חרוץ. בין היחידות שאינן עוברות - משטרת התנועה ושירות בתי הסוהר. אחד הגורמים לכישלון הוא העדר אמצעי לחץ על משרדי הממשלה. בעיה זו הייתה אמורה החלטת הסנקציות לפתור.

במסמך שהעביר השר לביטחון פנים גלעד ארדן לממשלה לקראת הישיבה, הוא טען ש"הסנקציות שנקבעו בהחלטה בלתי סבירות בעליל, יכולות להגביל את יכולת השר לנהל את המשרד וספק אם הן חוקיות". הוא טען שההחלטה מתעלמת מהצרכים המבצעיים של יחידות המשרד לביטחון פנים ומכך שלמנהל הדיור הממשלתי אין שטחים מתאימים ליחידות המשרד. עוד ביקר ארדן את העובדה שאין מציעים למשרדי הממשלה תקציב למימון המעבר והפיצוי לעובדים.

השר אלקין אמר ש"מעבר היחידות הארציות של משרדי הממשלה הכרחי לירושלים ויקדם משמעותית את העיר". לדבריו, "ארצות הברית הבינה את זה ומעבירה בימים אלה את השגרירות לירושלים ובעקבותיה מדינות נוספות יפעלו כך. אין כל סיבה שמשרדי הממשלה על כל יחידותיהם לא יהיו כאן בעיר הבירה". כאמור בישיבת הממשלה נתקלה ההצעה בביקורת קשה והוחלט לנסות לגבש פתרון פשרה.

ח"כ אילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני אמרה בתגובה לדחיית הצעת ההחלטה, כי "זאת יכלה להיות שעתה הגדולה של הממשלה, לוודא שאין משרד ממשלתי שאינו פועל מהבירה, אולם הם מעדיפים סיסמאות וחגיגות על פני מעשים אמתיים". המועמד לראשות עיריית ירושלים עופר ברקוביץ' מסיעת התעוררות אמר ש"מדובר בהחלטה אומללה של ממשלת ישראל, אשר פוגעת בירושלים, במעמדה ובפיתוחה הכלכלי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות