אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'ון קטסימטידיס מגייס בת"א: "כל החברים היהודים שלי בניו יורק עושים את זה" צילום: בלומברג

ג'ון קטסימטידיס מגייס בת"א: "כל החברים היהודים שלי בניו יורק עושים את זה"

המיליארדר היווני אמריקאי רוצה לגייס 100 מיליון דולר באג"ח בבורסת תל אביב ולהביא אליה פורטפוליו של שישה בנייני דירות להשכרה בברוקלין: "אנחנו לא זקוקים למזומנים כרגע אבל ללוות בריבית של 4% זה חכם"

14.05.2018, 10:35 | אורן פרוינד

השמועה על הטרנד הבולט של גיוס כספים בישראל פשטה ברחובות ניו יורק כמו אש בשדה קוצים. היא לא דילגה על המיליארדר היווני אמריקאי ג'ון קטסימטידיס, שהונו הוערך על פי "פורבס" ב־3.1 מיליארד דולר. קטסימטידיס מקדם בימים אלה תשקיף לגיוס של 100 מיליון דולר בתל אביב בהנפקת אג"ח. הגיוס מיועד לזרוע הנדל"ן של קטסימטידיס בניו יורק, רד אפל (Red Apple), וצפויה להוביל אותו דיסקונט חיתום, בניהולו של לירן רזמוביץ'.

קראו עוד בכלכליסט

"אם כולם עושים את זה, כנראה שיש סיבה טובה", אמר קטסימטידיס בראיון לעיתונות האמריקאית. "כל החברים היהודים שלי מניו יורק עשו את זה, אז אמרתי, אולי הם יותר חכמים ממני. לפחות עכשיו יהיה לי משהו לעשות בימי ראשון", הוסיף בהתייחס לעובדה שבישראל יום ראשון הוא יום עבודה.

קטסימטידיס צפוי להביא לישראל חלק קטן מהפורטפוליו שלו בעולם. על פי הערכות, זה יכלול שישה נכסים של דירות להשכרה בברוקלין, ניו יורק, שאחד מהם בהקמה. אמנם מספר הנכסים מועט, אבל שוויים עומד על כ־900 מיליון דולר ולחברה הון עצמי של כ־500 מיליון דולר, כך שחברה גדולה צפויה להגיע לישראל.

בימים אלה מצוי קטסימטידיס בתהליך של קבלת דירוג מחברות דירוג האשראי הישראליות. "הפורטפוליו שלנו מורכב ממה שהמשקיעים הישראלים אוהבים", הוא אמר לעיתונות האמריקאית והוסיף: "אנחנו לא זקוקים למזומנים כרגע, אבל ללוות כסף בריבית של 4% זה מהלך חכם".

קטסימטידיס פזל לגיוס שהשלים ממש לאחרונה ניו־יורקר אחר בענף הנדל"ן, לארי סילברסטין, אחד המיליארדרים הידועים בארה"ב, שהחזיק בבנייני התאומים בעת שקרסו במתקפת הטרור בספטמבר 2001. סילברסטין פרופרטיז שלו גייסה בתל אביב 633 מיליון שקל בריבית זולה במיוחד של 3.38%, ופתחה את התיאבון לאחרים.

קטסימטידיס הוא דמות מוכרת בניו יורק, גם בזכות שלל העסקים שלו, שכוללים את רשת הסופרים השכונתיים במנהטן Gristedes Foods; גם בזכות ניסיונו להתמודד ב־2013 על ראשות העיר ניו יורק, שכשל; ובעיקר בזכות תוכנית רדיו מפורסמת שהוא מנחה. בנוסף הוא גם הבעלים של העיתון "Hellenic Times", עיתון הפונה לאוכלוסייה היוונית שמופץ בעיר.

קטסימטידיס פעיל מאוד בתחומי הפוליטיקה והממשל ותרם כספים למערכות הבחירות של הרפובליקנים והדמוקרטים גם יחד, בין השאר לנשיא לשעבר ביל קלינטון.

קטסימטידיס טרם פרסם תשקיף פומבי, אולם לישראל הוא מביא את פורטפוליו הכולל דירות להשכרה בברוקלין בעיתוי בעייתי. שוק הדירות בברוקלין הוצף בפרויקטים חדשים בשנים האחרונות, ושכר הדירה החל להיבלם. בנוסף עלול להעיב על ההנפקה נכס אחד בשלבי ייזום, ולפיכך הוא בעל סיכון גבוה יותר.

ג ג'ון קטסימטידיס | צילום: בלומברג ג

שורה ארוכה של 34 בעלי הון אמריקאים גייסו יותר מ־25 מיליארד שקל בת"א. ברשימה נכללים סטפן רוס, הבעלים של קבוצת הפוטבול מיאמי דולפינס ושל תאגיד הנדל"ן רילייטד; גארי בארנט, יזם דירות היוקרה הניו־יורקי, שהביא לישראל את אקסטל, שנקלעה לקשיים; ג'ף סאטון, שבבעלותו שליש מחנויות היוקרה בשדרה החמישית; וג'ו מויניאן, איל נדל"ן יהודי־פרסי שחולש על אימפריה של עשרות מיליארדי דולרים. הם לא הגיעו לישראל בגלל ציונות, אלא מסיבה פשוטה: ריביות נמוכות ותמחור זול, אפילו זול מדי. החלופות למימון נכסיהם יקרות יותר באירופה ובאמריקה. וכל זמן שהישראלים מתמחרים חוב בזול, שטף המגייסים לא צפוי להיפסק.

הנהירה הזו הפכה את תל אביב לבורסת אג"ח עם מחזורי מסחר מהגבוהים בעולם. לפי ארגון הבורסות העולמי (WEF), תל אביב במקום הרביעי בעולם מבחינת מחזורי מסחר שנתיים באג"ח, עם מחזור מסחר שנתי כולל של 205 מיליארד דולר. לפניה ברשימה ניצבות בורסת קוריאה, עם מחזור מסחר אסטרונומי של יותר מ־2 טריליון דולר, ובורסות שנגחאי ולונדון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות