אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשב הכללי: 20% מהתשלומים הממשלתיים – לא עומדים בחוק מוסר תשלומים צילום: שאטרסטוק

החשב הכללי: 20% מהתשלומים הממשלתיים – לא עומדים בחוק מוסר תשלומים

הסוכנות לעסקים קטנים: מוסר התשלומים השתפר בעשרה ימים. כבל לממשלה: אתם גזלנים. המשנה ליועמ"ש הכנסת: הממשלה מפרה חוק ברגל גסה

15.05.2018, 13:31 | שחר אילן
20% מתשלומי הממשלה לספקים בוצעו לאחר 45 יום ולא עומדים בכללי חוק מוסר תשלומים. כך מסר הסגן הכללי לחשב הכללי עוזי שר בדיון של ועדת הכלכלה על יישום חוק מוסר תשלומים. מנהל הסוכנות הממשלתית לעסקים קטנים ובינוניים רן קויתי טען עם זאת שחל שיפור של עשרה ימי במוסר התשלומים במשק. הפיגור בתשלום במשק ירד מ-63 ימים לפני שנתיים ל-53 ימים היום. קויתי גילה שיש הרבה תלונות לגבי איחורים בתשלום של חברה ממשלתית מסוימת. כבל החליט לא לשתף פעולה עם הסתרת השם אמר שהיא "מתחילה בת"ו, מסתיימת בשי"ן ובאמצע יש עי"ן".

קראו עוד בכלכליסט

נציג משרד הבריאות ליאור ברק הסביר את הפיגור העצום של כשנה בהגשת מתווה ליישום החוק על מערכת הבריאות בכך שעלות הקדמת התשלומים היא שני מיליארד שקל ולכן יש צורך במתווה מדורג. ברק אמר שמתווה חלקי יוגש לוועדה לראשונה בעוד ארבעה חודשים.

יו"ר הוועדה איתן כבל, צילום: עמית שאבי יו"ר הוועדה איתן כבל | צילום: עמית שאבי יו"ר הוועדה איתן כבל, צילום: עמית שאבי

ביום ראשון חשף "כלכליסט" את העובדה שהממשלה אינה מבצעת חלקים משמעותיים מחוק מוסר תשלומים. יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני אמר "הכותרת ב'כלכליסט' מדברת על כך שמדינת ישראל ורשויות השלטון הם העבריינים הגדולים ביותר בנוגע ליישום החוק. מה מצפים מאחרים עם המדינה המעוול הראשי? זה תעש, זה משרד התחבורה, זה רכבת ישראל. אין גוף ממשלתי שלא מעוול. אתם הממשלה גזלנים"

כבל אמר עוד ש"אני מודיע לנציגי משרד הבריאות שנגמר הסיפור. אני אסתובב בוועדות השונות ואלחם בכל כוחי שלא יתקבלו החלטות שנוגעות אליכם. אתם לא תבזו את הכנסת והחוק. נגמר. הפניות שלנו בעיניכם זה אויר". עוד איים ש"אני אעשה לכם שיימינג שלא היה כמותו".

"כלכליסט" חשף שני נושאים שבהם מפגרת המדינה בחצי שנה עד שנה בפרסום תקנות או הוראות ליישום החוק ובכך מונעת יישום של חלקים גדולים ממנו. משרד הבריאות שהוחרג מהחוק, לא עמד בהתחייבותו להגיש מתווה להחלה מתונה יותר של מוסר התשלומים במערכת הבריאות. שר האוצר לא הגיש תקנות לפיקוח ודיווח על החוק.

המשנה ליועצת המשפטית לכנסת עו"ד אתי בנדלר חשפה נושא שלישי שלגביו המדינה מאחרת - התקנות שאמורות להחיל את החוק לפחות על חלק מהקבלנים וחברות הבניה. בנדלר אמר ש"שלוש הוראות שונות בחוק מופרות ברגל גסה על ידי הממשלה. השאלה איזו דוגמה הממשלה נותנת לגורמים אחרים".

יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן אמר שצריך להגדיר בחוק הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים סמכויות פיקוח על יישום חוק מוסר תשלומים. נציג רשות החברות אלי צימבליסטה טען ש"אנחנו לא הבייביסיטר של החברות הממשלתיות". פולקמן דחה את הדברים ואמרו לו ש"אתם הרגולטור".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו רוברט אילטוב אמר ש"יש כל מיני פטנטים לחברות ממשלתיות כמו רכבת ישראל. מחפשים פטנטים ולא משלמים לקבלנים בעשרות רבות של פרויקטים. רומסים את החוק ברגל גסה. זה לא מתקבל על הדעת. אם צריך נשנה את החקיקה ונבטל את ההחרגות"

עו"ד רועי כהן, נשיא להב לשכת העצמאים אמר ש"החוק עשה היסטוריה. פעם ראשונה שמדינת ישראל הייתה צריכה לשלם בזמן. הגיע הזמן שהעסקים הקטנים יפסיקו לסבסד את מערכת הבריאות. עושים מהכנסת צחוק".

דוד אולניק מחברת אולניק תשתיות אמר ש"לפעמים אנחנו מקבלים תשלום באיחור של 150 ו-200 יום. אנחנו מממנים את הכבישים מהכיס שלנו". כבל הקריא מכתב שבו תעש מודיעה שהוציאה לחברה המחאה לינואר 2019 על עבודות שבוצעו ב-2017. סגן נשיא התאחדות בוני הארץ אשר גרין סיפר על תחנות רכבת שסיים לבנות לפני שנתיים ולא קיבל תשלום עד היום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
יש לכם אופציה לשנות
הבעיה הכי גדולה היא שמנכל נתיבי ישראל חושב שהוא עדיין מפקד על פלוגה קטנה בדרום מלבנון. הוא לא מבין שניגמר ימי הדיסטנס והקפה בחדר אוכל חייב לעשות עבודה לדבר עם הקבלנים ולייעל את המערכת בלי שיהיו נפגעים. זה ענף שמחזיק משפחות שלמות איפה שהוא בתוך כל הבלאגן גם שומר על דו קיום והמדינה? יורקת בפרצוף. תתביישו לכם
אחד שעוד מעט יהיה מחוסר עבודה  |  21.05.18
7.
המדינה היא המעוול הגדול ביותר
מופתעים? אני כבר ממש לא מופתע. כשאנחנו, האזרח הפשוט, חייב למדינה ולו שקל אחד, המדינה יודעת לאכוף זאת טוב מאד, בכוחניות ובלי רגישות. יעקלו את החשבון שלך, יורידו אותך מהמטוס, ירדפו אותך עד יום מותך עד שתשלם את חובך, ולו הקטן ביותר. אולם כשהמדינה היא זאת שחייבת לך, אתה מוצא עצמך רודף אחרי מה שמגיע לך, היא גוזלת אותך, יש לה זמן, אתה מצד עצמך משלם הכל, מיסים, מעמ, משכורות, אבל התמורה שמגיעה לך כדין, מכוח חוזה מחייב, ממאנת להגיע. מצער מאד, המדינה היא המעוולת, הגזלנית הגדולה ביותר! מצפצפים על החוק!
ישראל ישראלי  |  21.05.18
5.
מה שהעם לא יודע לא כואב לו
כל החברות הממשלתיות שעובדות תחת משרד התחבורה הן העבריינות הכי גדולות. מתנהלות כאילו הן בדוכן הכנסת. מבזבזים יותר עצים על נייר ולא כלום כל היום ישיבות ישיבות איפה הכסף????? פועל עובד 30 יום רוצה את הכסף בראשון לחודש עד העשירי אחרי זה זה נקרא הלנת שכר... ולכם לוקח 90 יום רק לבדוק בלי לאשר עדיין את החשבונות וזה למה??? לא כי קבלנים סוגרים דברים בחשכה אלא כי זה שמקבל על חשבון משלם המסים משכורת לא באמת יוצא לבדוק כבקריסט את השטח כי חם לו עדיף לו במזגן בישיבות כל היום בלי תכלס עבודה. אפשר לקרוא לשר התחבורה שר הפייסבוק כל היום מעלה תמונות בפייסבוק בסטורי בפיד שלו על מנהרות יפות כבישים גדולים אוטוסרדות בעשייה וכל זה הוא תכנן ויזם בעצמו אבל מי מממן את כל זה הוא לא אומר. הוא רק יחתוך סרטים ויחייך למצלמות... לעבודה האמיתית הוא לא ניגש.. מה עם כל מאות המשפחות שיכולות לאבד פרנסה ברגע בגלל חוסר התערבות מצידו בביורוקרטיה הנתעבת הזו
כאלו שיודעים וכואב להם  |  20.05.18
לכל התגובות