אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי גירוש השגריר הישראלי - הקונסול הטורקי יגורש; ארדואן: "לנתניהו דם על הידיים" צילום: איי אף פי

אחרי גירוש השגריר הישראלי - הקונסול הטורקי יגורש; ארדואן: "לנתניהו דם על הידיים"

מסלים העימות בין טורקיה לישראל. לאחר שאנקרה הודיעה על גירוש שגריר ישראל במדינה איתן נאה, על רקע האירועים בגבול עזה - הגיעה התגובה הישראלית: הקונסול הטורקי בירושלים התבקש לחזור לארצו להתייעצויות. ארדואן לנתניהו: "רוצה שיעור באנושיות? קרא את עשרת הדיברות"

15.05.2018, 19:36 | ynet

אתמול הוא החזיר את השגריר בישראל, היום הוא גירש את שגריר ישראל במדינתו - וכעת ממשיך נשיא טורקיה במתקפה חסרת המעצורים שלו. "לנתניהו יש דם של פלסטינים על הידיים והוא ראש ממשלה של מדינת אפרטהייד", צייץ נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. בתגובה להחזרת השגריר איתן נאה מאנקרה, זומן אחר הצהריים הקונסול הטורקי בירושלים חוסנו גורקן טורקואולו למשרד החוץ, והתבקש לחזור לארצו להתייעצויות לזמן מה. ייתכן שבישראל, בשונה מטורקיה, בחרו דווקא בקונסול מפני שהוא ראש הנציגות הטורקית.

נשיא טורקיה רג נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: רויטרס נשיא טורקיה רג

לדברי ארדואן, "נתניהו הוא ראש מדינה שכבשה אדמות של אנשים חסרי הגנה במשך יותר מ-60 שנה, תוך הפרת החלטות האו"ם. יש לו דם של פלסטינים על הידיים, והוא לא יכול לכסות על הפשעים בעקבות מתקפה על טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? קרא את עשרת הדברות". 

דבריו של נשיא טורקיה נאמרו לאחר שנתניהו תקף אותו ישירות היום ואמר: "‏ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר". לדברים הצטרף גם דובר ארמון הנשיאות בטורקיה, איברהים קאלין - הנחשב לאחד מיועציו הקרובים של ארדואן: "אתה מדבר על מוסריות לאחר שטבחתם בעשרות בני אדם? זו ממש בדיחה מפיו של מי שעומד בראש ממשלת מדינת אפרטהייד".

אחרי הרג המפגינים: טורקיה מגרשת את השגריר הישראלי

מוקדם יותר זימן משרד החוץ הטורקי את שגריר ישראל באנקרה איתן נאה והודיע לו שהוא צריך לעזוב. במשרד החוץ בירושלים סירבו להתייחס לידיעה. אתמול הודיעה טורקיה כי היא מחזירה את השגרירים מארצות הברית ומישראל, והכריזה על שלושה ימי אבל בעקבות הרג 61 הפלסטינים שהתפרעו על הגדר ברצועת עזה והעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. במקביל, משרד החוץ אישר כי שגרירת ישראל בבריסל, סימונה פרנקל, זומנה לפגישה מחר בנושא העזתי עם בכירה במשרד החוץ הבלגי.

לא ברור עדיין אם החזרת השגריר הישראלי מאנקרה מהווה צעד של הורדת דרג היחסים בין אנקרה לירושלים או בגירוש זמני של השגריר. גם האופוזיציה בטורקיה תקפה את ישראל בחריפות על האירועים בעזה, וקראה אף לביטול הסכם הפיוס עם ישראל. לפי הנהלים הדיפלומטיים המקובלים, לשגריר שמגורש ממדינה ניתנת שהות של 24 שעות לביצוע המהלך.

מקורות במשרד החוץ באנקרה מסרו כי "טורקיה הודיעה לשגריר לחזור לישראל 'לזמן מה'". שר החינוך ויו"ר הבית היהודי צייץ בתגובה להחרפת היחסים: "ארדואן ספוג בטרור חמאסי מכף רגלו ועד ראשו. הייתה זו שגיאה חמורה בזמנו לחתום מולו על הסכם פיצויים בעשרות מיליוני דולרים בעקבות המרמרה. בזמן אמת אמרתי שהוא ישוב לעקוץ אותנו, ואף הצבעתי נגד אותו הסכם מביש, שלצערי עבר בקבינט". 

בנט הוסיף כי הוא פנה ליו"ר הכנסת על מנת לאשר הכרה רשמית של מדינת ישראל בשואה הארמנית שבוצעה על ידי טורקיה. לדבריו, "העברתי לראש הממשלה בקשה לדון בקבינט בהכרה בזכות המיעוט הכורדי בסוריה ומעבר להכרה ולאוטונומיה. אני מבקש מכם, הציבור הישראלי: בטלו נסיעותיכם לטורקיה. מיד. צאו לנופשון בגליל ובגולן. גם לכם יש תפקיד. ישראל לא תבליג עוד על כבודה והיא תשמור על גבולותיה ועל אזרחיה". 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר: "ישראל צריכה לנתק מגע עם משטרו של ארדואן. לא הפוגה זמנית, אלא הורדה של דרג היחסים באופן קבוע, הכרה בשואה הארמנית וסיוע גלוי לכורדים. עלינו לוודא שארה"ב תתחיל להפעיל לחץ להוצאת טורקיה מנאט"ו. הסכם הפיוס שחתם איתם נתניהו היה טעות. עם אנטישמים כמו ארדואן לא מתפייסים. הגיע הזמן שהממשלה תגיד את מה שברור כבר הרבה זמן - ארדואן הוא חלק מציר הטרור האיסלאמי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
אחרי גירוש השגריר הישראלי - הקונסול הטורקי יגורש; ארדואן: "לנתניהו דם על הידיים"
ביבי וטראמפ תודה על העברת השגרירות לירושליים לקדם את היוזמה ההכרה בשואה של הארמנים,ההקרה בקפריסין השלמה,ההכרה באוטונומיה לכורדים , הוצאת טורקיה מנטו, ולעשות הכל שמשטרו של ארדואן ,של טורקיה לא תכנס לשוק האירופי מדינת טורקיה היא תומכת טרור בעיקר חמאס טובחת בכורדים בסוריה מאיימת על קפריסין טורקיה סכנה לאזור כולו לנתק יחסים בצורה מוחלטת להדגיש לנוסעים הישראלים לטוס או לנפוש בארץ בגולן ובדרום
פרנק  |  15.05.18
11.
מגיע לנו!!
ככה זה כשמתכופפים בפני רודן מוסלמי!! ככה זה כשמשלמים פיצויים לאלה שבאים לפגוע בנו!!! ככה זה כשמרים סימנים של חולשה!!! לאורך כל ההסטוריה ובכל מקום שעמים גילו חולשות מול רודנים, סופם שנפגעו!! ככה זה. זה לא בגללנו אלה פשוט כללי המשחק וככה בדיוק פועל ארדואן. הבעיה באמת אצנו שאנו מסרבים להודות ולהפנים את זה!! ככה זה!
אחד שלא מבין  |  15.05.18
לכל התגובות