אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה פתחה בחקירה פלילית של קריסת שורט טרייד; אחד החשודים: איציק שרם צילום: דניאל דה אלבי

המשטרה פתחה בחקירה פלילית של קריסת שורט טרייד; אחד החשודים: איציק שרם

המשטרה עצרה את מנכ"ל שורט טרייד שלומי נוימן ואת יצחק שרם, לשעבר מבכירי קונצרן כלל. בנוסף נעצר בכיר בשורט טרייד. פלטפורמת המסחר חייבת 10 מיליון דולר למאות משקיעים. המשטרה: "החשודים פגעו בעשרות אנשים תמימים"

15.05.2018, 18:01 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

מפלג הונאה בימ"ר ירושלים פתח שלשום (א') בחקירה פלילית בחשד לביצוע עבירות מרמה בפלטפורת המסחר שורט טרייד. נעצרו שלושה חשודים, בהם מנכ"ל החברה שלומי נוימן, בכיר נוסף בחברה ויצחק שרם, לשעבר מבכירי של קונצרן כלל.

 

שרם עוכב אמש בנתב"ג עם שובו לארץ, ושוחרר בתנאים מגבילים בפני שופט. לימים הקים שרם ביחד עם יאיר פודים ואביגדור קלנר את חברת ההשקעות שרם-פודים-קלנר. בשנים האחרונות הוא עוסק בין היתר בתחום השלדים הבורסאים.

 

קראו עוד בכלכליסט

שורט טרייד קרסה בשבוע שעבר וחייבת 10 מיליון דולר למאות משקיעים. היא עסקה במתן פלטפורמה ללקוחותיה הסוחרים בשוק המניות האמריקאי. עד כה פתחה המשטרה מעל 80 תיקים בשל תלונות שהוגשו בתחנות המשטרה ברחבי הארץ כנגד בעלי החברה בגין הונאה ומרמה.

 

שלושת החשודים נחקרו ביחידה המרכזית בחשד לביצוע עבירות הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות בניירות ערך, רישום כוזב ועבירות נוספות.

מעצרו של נוימן שנעצר ביום ראשון, הוארך אמש ע"י בית המשפט עד ליום שלישי בעוד שבוע. בכיר נוסף בחברה נעצר היום (ג'), נחקר ומחר יובא בפני בית המשפט.

שורט טרייד על רקע וול סטריט
שורט טרייד על רקע וול סטריט

שורט טרייד רשומה באיי הבתולה הבריטיים והציעה שירותי פלטפורמת מסחר מול הבורסה האמריקאית. היו לה סניפים בירושלים ובבני ברק.

הדרכים לגיוס הלקוחות היו במסגרת שיתוף פעולה עם מכללות שהציעו קורסים ללימודי מסחר בשוק ההון. המכללות הפנו תלמידיהם להשקיע דרכם את כספם.

לפי החשד, דפוס הפעולה בו פעלו החשודים, היה באמצעות הצגת מצג שווא לסוחרים באשר להשקעותיהם שנוהלו דרך החברה, כאשר כספי ההשקעה או חלקם כלל לא הושקעו, ובפועל בעלי החברה חשודים כי עשו שימוש בכסף זה על מנת לשלם רווחים, לכאורה ללקוחות אחרים.

הלקוחות הפקידו את הכספים בחשבון בנק שהוצג להם כחשבון נאמנות. נמסר להם מצג שווא לפיו קיימת רגולציה של הרשויות האמריקאיות על ההשקעה. בפועל, הכספים מחשבון החברה הועברו לחשבון במדינות בחו"ל.

כיצד קשור שרם לפרשה?

נוימן טען בחקירתו במשטרה, כך נודע, כי חברות ומשקיעים הקשורים לשרם החזיקו במניות של חברת קנאביס שהונפקה בארה"ב ב-2016. במהלך 2017 שרם פנה לניומן, שניהל כאמור פלטפורמה למסחר בארה"ב, וביקש שישמש כברוקר שלו.

בשלב מסוים שערי המניות החלו לעלות, ושרם ביקש מנוימן לבצע מכירות. עם זאת מסיבה לא ברורה התברר שהמניות חסומות למסחר. כך נוצר מצב שהרווחים שנוצרו למשקיעים הקשורים בשרם היו על רק הנייר. למרות זאת, כך טען נוימן בחקירה במשטרה, שרם לחץ עליו להעביר לו כספים בגין הרווחים שנוצרו לו. מסיבה שנחקרת כעת על ידי המשטרה, בחר נוימן להשתמש בכ-5 מיליון שקלים מתוך כספי סוחרי שורט טרייד כדי לשלם לשרם ומשקיעיו.

גרסתו של נוימן לשימוש שעשה בכספי הסוחרים הוצגה כבר בשבוע שעבר על ידי המפרקים הזמניים של שורט טרייד, עוה"ד עמית פינס ומיכאל חינצ'ין, לבית המשפט המחוזי בת"א. באותו דיון אמרו השניים כי קיים חשש כבד שבכספים נעשה שימוש אחר, לאחר שנוימן הסתבך בעסקה הקשורה להנפקת חברת קנאביס בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2017.

"נוימן טוען שהסתבך בעסקה מול קבוצת משקיעים, שגם היו לקוחות החברה", סיפרו המפרקים הזמניים שלא חשפו אז כי מדובר בקבוצת משקיעים בראשותו של שרם. "החברה עשתה עבורם עסקה של הנפקה של אחת מחברות הקנאביס שגילו בה פוטנציאל. מחיר המניה בהנפקה היה מאוד נמוך. אחר כך בגלל קשיים רגולטורים לא היה ניתן לסחור במניות.

"המניות עלו בשיעור ניכר", אמרו המפרקים. "ניתן מצג שווא כלפי המשקיעים שאפשר לסחור במניות. הם הזרימו הוראות קניה ומכירה שלא בוצעו בפועל, וכך נוצר רווח על הנייר של 11 מיליון דולר כלפיהם. הם לחצו לקבל את ההשקעה כאשר שאר הלקוחות לא קיבלו את כספם. נוימן החזיר להם חלק במזומן מתוך כספי אחרים וחלק ממניות. הוא ציפה שאם החברה תמשיך להתגלגל הנכסים שלה יכסו את החוב. כמובן שנוצרו הפסדים אצל ברוקרים בחו"ל שסגרו את הפוזיציות כדי לכסות את החוב לברוקרים עצמם".

 

מהמשטרה נמסר כי: "מדובר בחשודים שלא בחלו בשום אמצעי ולאורך תקופה ארוכה פגעו בעשרות אנשים תמימים שהעבירו לחשבונם את כספם וממונם לצורך מסחר והשקעה בבורסה האמריקאית ובכך נכנסו לחובות כבדים. חקירת המשטרה חשפה דפוס פעולה שיטתי של החשודים, שבמעשיהם גרמו לפגיעה כלכלית קשה בעשרות משפחות שהגישו תלונות למשטרה. עצם מעצר החשודים וחקירתם היסודית, יש בהם להוביל להפסקת הפגיעה באזרחים תמימים נוספים, והבאתם לדין בגין מעשיהם".

מעו"ד עמית בר טוב המייצג את שלומי נוימן נמסר: "רצים הרבה סיפורים בתקשורת ובכל מיני מקומות. המשטרה קיבלה מידע רב משלומי, והמידע נבדק. אין לי ספק שהוא יוביל להרמת גבה ובדק בית לגבי דמויות בכירות בשוק ההון".

עורכת דינו של יצחק שרם, מיכל רוזן-עוזר, ממשרד חן, יערי, רוזן-עוזר, מסרה: ״עם חזרתו ארצה תושאל מר יצחק שרם על ידי משטרת ישראל, ענה לכל שאלות חוקריו ושוחרר לביתו. מבלי להיכנס לגופם של דברים יצויין כי לצערו ולתדהמתו של מר שרם שורבב שמו לפרשה למרות שהוא נפל בה קורבן ונגזלו ממנו כספים. מר שרם סומך על המשטרה שתעשה את מלאכתה נאמנה״.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה