אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה זה עשור: ירידה שנתית במחירי הדיור; מדד המחירים לצרכן עלה באפריל ב-0.4% צילום: דור מנואל

לראשונה זה עשור: ירידה שנתית במחירי הדיור; מדד המחירים לצרכן עלה באפריל ב-0.4%

שר האוצר כחלון יכול לסמן וי: מחירי הדיור ירדו בחודשים פברואר-מרץ ב-0.2% ובהשוואה שנתית רשמו ירידה מזערית של 0.1%. מדד המחירים לצרכן עלה מתחילת השנה ב-0.3%. מחירי הפירות והירקות זינקו ב-4.1%, ההלבשה התייקרה ב-2.2%

15.05.2018, 18:30 | שחר אילן ונמרוד בוסו

מדד המחירים לצרכן לחודש אפריל שפרסמה הערב (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עלה ב-0.4%, רמה די ממוצעת לחודש זה. מדד אפריל היה בכל העשור האחרון חיובי, עם זאת אינו יציב. ב-2017 עמד על 0.2% וב-2014 הגיע לשפל של העשור הנוכחי -0.1%. ב-2015 לעומת זאת הגיע ל-0.6% וב-2010 ו-2012 הגיע לשיא של העשור הנוכחי 0.9%.

ב-12 החודשים האחרונים (מאי 2017- אפריל 2018) עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.4% ומתחילת 2018 הוא עלה ב-0.3%.

קראו עוד בכלכליסט

 

לראשונה: ירידה שנתית של 0.1% במחירי הדיור

בשורה טובה לשר האוצר משה כחלון. מדד הדיור ממשיך לרדת. בפברואר-מרץ ירדו מחירי הדיור ב-0.2%.

מדובר ברצף הארוך ביותר מזה למעלה מעשור של ירידת מחירי דירות, ומלבד זאת, מדובר בפעם הראשונה בעשור האחרון שבו חלה ירידה המחירי הדירות בהסתכלות שנתית, כאשר לעומת החודשים פברואר-מרץ בשנה הקודמת, חלה ירידת מחיר של 0.1%.

דירות בקריית אונו (ארכיון). בשורה טובה לכחלון, צילום: כרמית פלר דירות בקריית אונו (ארכיון). בשורה טובה לכחלון | צילום: כרמית פלר דירות בקריית אונו (ארכיון). בשורה טובה לכחלון, צילום: כרמית פלר

במחירי הדירות החדשות חלה ירידה תלולה יותר של 1.2% במחיר על פי המדד. זהו החודש הרביעי ברציפות שבו יורד מדד מחירי הדירות החדשות באחוז או יותר. בסך הכל, לאורך חמשת החודשים שבהם אומדת הלמ"ס בנפרד את מחירי הדירות החדשות, חלה צניחה של חמישה אחוזים במחירי הדירות החדשות.

בחלוקה למחוזות, במחוז הדרום, הכולל את באר שבע אשקלון ואשדוד, חלה הירידה החדה ביותר במחירי הדירות בשיעור חודשי של 1.5%. בחמשת החודשים האחרונים, חלה באזור זה ירידה של 3.2%. במחוז תל אביב הכולל את מרבית ערי גוש דן, חלה ירידה חודשית של 0.9%, ובחמשת החודשים האחרונים חלה ירידה של 1.8%. דווקא במחוז ירושלים, בו חלה ירידת מחיר תלולה של 7.5% בארבעת החודשים הקודמים, חלה עלייה של 1.2%, ובסך הכל ירדו באזור זה מחירי הדירות ב-6.2% בחמשת החודשים האחרונים.

 

לצד מדד מחירי הדירות פרסמה הלמ"ס הערב גם מחירי דירות ממוצעים, בהתאם לעסקאות שנעשו ברבעון הראשון של 2018. במקרה זה לא מדובר במדגם המייצג את כלל הדירות בישראל, אלא רק את ממוצע המחירים ששולם בעסקאות שנחתמו.

 

על פי נתונים אלה, מחירה הממוצע של דירה שנרכשה ברבעון הראשון של 2018 עמד על 1.48 מיליון שקל. מחירה הממוצע של דירה ארבעה חדרים עמד על 1.46 מיליון שקל, ומחירה הממוצע של דירת חמישה חדרים עמד על 1.88 מיליון שקל.

בחלוקה מחוזית, היה מחירה הממוצע של דירת 4 חדרים במחוז תל אביב 2.3 מיליון שקל, במחוז ירושלים עמד המחיר על 1.73 מיליון שקל, במחוז המרכז עמד המחיר על 1.63 מיליון שקל, חיפה – 1.2 מיליון שקל, דרום – 1.1 מיליון שקל וצפון – 900 אלף שקל.

כחלון התייחס לנתוני הלמ"ס על ירידה נוספת במחירי הדיור מברלין, לאחר פגישה עם שר האוצר הגרמני אולף שולץ: "אין כאן הצלחה שלי או של מישהו אחר, זו הצלחה של הזוגות הצעירים שאחרי כל כך הרבה שנים, יוכלו להגיע לדירה משלהם. לכל הסקפטיים שתקפו אותנו ואמרו לנו שאי אפשר - תשלימו עם המציאות החדשה".

 

עליות בולטות במחירי ירקות ופירות, הלבשה והנעלה

 

ב-2017 כולה, עלה המדד ב-0.4%. זה היה המדד השנתי החיובי הראשון לאחר שלוש שנים של מדדים שליליים. ב-2014 וב-2016 ירד המדד ב-0.2% וב-2015 באחוז שלם. אלא שגם המדד של 2017 היה רחוק מיעד יציבות המחירים, שנע בין אחוז ל-3 אחוזים. עד כמה שאפשר ללמוד מארבעת החודשים הראשונים של 2018, נראה שהמגמה של אי העמידה ביעד נמשכת.

עליות המחירים הבולטות שנרשמו באפריל היו של ירקות ופרות טריים – 4.1% ושל מוצרי הלבשה והנעלה – 2.2%. לא נרשמו ירידות בולטות.

ירקות. התייקרות של 4.1%, צילום: צביקה טישלר ירקות. התייקרות של 4.1% | צילום: צביקה טישלר ירקות. התייקרות של 4.1%, צילום: צביקה טישלר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
עם משהו אחד אי אפשר להתווכח, המחירים לא מציאותיים...
משהו ישתנה, המחירים של הדירות יקרסו או שתהייה אינפלצייה מטורפת שתתאים את שאר המשק למחירי הדיור... אין אופצייה אחרת, דירת חדר בתל אביב לא שווה וילה פרטית במיאמי, או שהשקל שווה כלום ושום דבר או שמחירי הדירות יקרסו חזק... אני עוקב אחרי המודעות ביד 2, לאחרונה אני רואה שכל המתווכים מורידים מחירים ויש יותר אופציות, עדיין יקר אבל כל חודש שממתינים המחירים יורדים בעוד 10-20 אלף שקל, זה משמעותי, זה כסף שהיית משלם אותו במשכנתא אם היית קונה, ומבחינת משקיעים זה קריטי, תחשבו על דירה שמאבדת 10 אלף שקל בשווי כל חודש ומכניסה 4 אלף בשכירות, יותר משתלם יהיה למכור את הדירה מאשר להשכיר אותה, ובגלל זה יש הצפה של דירות יד שניה ממשקיעים, דירות רק נערמות ביד2, לא יורדות, המונה רק עולה ועולה הרבה דירות נמכרות עם שכירות עוברת, זה מעלה את השאלה "למה שבנאדם ימכור דירה מושכרת שמניבה כסף כל חודש?" - התשובה: כי יותר משתלם לו למכור עכשיו מאשר להשכיר עוד הרבה זמן ולחטוף ירידת ערך גם וגם לתחזק את הדירה...
אריה  |  16.05.18
לכל התגובות