אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אינטל: מו"פ צריך ללכת יד ביד עם ייצור צילום: עמית שעל, אלכס קולומויסקי

אינטל: מו"פ צריך ללכת יד ביד עם ייצור

הזינוק ביצוא ובהשקעה במכונות ובציוד מבוסס בעיקר על אינטל. בלעדיה המספרים נמוכים בהרבה

16.05.2018, 08:03 | אדריאן פילוט
700 מיליון סיבות להישאר בישראל אינטל הגישה תוכנית להרחבת המפעל בקריית גת ב-18 מיליארד שקל המפעל, שהוקם ב-2005, מהווה נקודת ייצור משמעותית עבור ענקית השבבים האמריקאית. הממשלה העניקה לחברה 350 מיליון דולר לביצוע הפרויקט - המענק הכי גדול מסוגו בישראל. השר כחלון: "בשורה למשק ולאזרחים" מאיר אורבך, עמרי מילמן ואמיתי גזית, 11 תגובותלכתבה המלאה

אפשר לכעוס על כך ששוב אינטל מקבלת הטבות ענק. אבל צריך לזכור שהיא היתה יכולה לעזוב אך בחרה להישאר כאן כבר 44 שנה, על אף שאינה ישראלית. היא רק גדלה ומתרחבת פה, והמסר שיוצא ממנה לכל ענקית בינלאומית חד וברור: כדאי להיכנס להשקעות אסטרטגיות ארוכות טווח בארץ.

1.

המספרים מדברים בעד עצמם: אינטל הגישה אתמול (ג') תוכנית להרחבת המפעל בקריית גת בהשקעה של כ־18 מיליארד שקל בתוך שנתיים, רכש מספקים מקומיים בהיקף של יותר מ־3 מיליארד שקל ותוספת של כ־250 משרות במחוז שבו שיעור האבטלה גבוה ב־36% לעומת מרכז הארץ.

אין כמעט תקדים להשקעה משמעותית יותר של חברה בינלאומית בישראל. ובדומה לאירועים אחרים שהתברכנו בהם באחרונה, כמו אירוח הג'ירו ד'איטליה והזכייה באירוויזיון, מאחורי המספרים ישנו מסר לא פחות חשוב: הבעת אמון גדולה ומשמעותית במשק הישראלי. המסר שמהדהד מאינטל לכל ענקית בינלאומית ברור: כדאי להיכנס להשקעות אסטרטגיות וארוכות טווח בישראל.

2.

כשבוחנים את מצב התעשייה בישראל, המדד הקובע הוא הפריון. מפעלים חדשים לאו דווקא מביאים עמם פריון גבוה ושכר תואם. בכלכלה הגלובלית והתחרותית של 2018 זה המדד הקובע ולראיה, בעולם כולו 70%–75% מההשקעות הממשלתיות בתעשייה הן "השקעות חוזרות", שמגדילות או מרחיבות פעילות קיימת. כך גם נמדדת תרומתה של אינטל: מפעל חדיש, כמו זה בקריית גת, מביא עמו פריון גבוה ושכר ממוצע שגבוה פי 2.5 מהממוצע במשק (כ־25 אלף שקל בחודש).

מפעל אינטל בקריית גת מפעל אינטל בקריית גת מפעל אינטל בקריית גת

 

3.

"זה כבר לא מספיק שסינים באים לכאן, קונים טכנולוגיה וחוזרים לסין. ישראל צריכה לדאוג שהם יתחילו לייצר ולייצא מכאן", אומרת זיוה איגר, מנהלת רשות ההשקעות הזרות במשרד הכלכלה. אחרי הפריון, זה הכלל הבא בעולם התעשייה החדש: מו''פ צריך ללכת יד ביד עם ייצור. חברות בינלאומיות יחתרו בעתיד להצמדת פעילות המו"פ לייצור. בהסתכלות כזו, ההודעה של אינטל היא קריאת כיוון ופריצת דרך לאחרים.

4.

בשנים האחרונות מחרבת אינטל את החגיגה למבקרי חוק עידוד השקעות הון. שמה של אינטל נכרך עם צ'ק פוינט, בזן וטבע בכותרות שליליות, כאשר מתבררים ההיקפים האמיתיים של ההטבות המהוות את השניות בגודלן מכלל הפטורים שמעניקה המדינה. גם הפעם תקבל אינטל הטבות עתק. אבל אינטל פועלת כאן כבר 44 שנה, אף שזה אינו כורח המציאות עבורה (בניגוד לכיל) ואף שהיא לא ישראלית (לעומת צ'קפוינט). סביר שאם כל החברות הללו היו כמו אינטל, שנמצאת פה מבחירה, לחוק הזה היו פחות מתנגדים.

5.

נקודה אחרונה ולא פחות חשובה: הזינוק ביצוא הסחורות ובהשקעה הגולמית במכונות ובציוד שעליו מדווחת מדי רבעון הלמ''ס מבוססות בעיקר על אינטל. בלעדיה, המספרים היו נמוכים בהרבה. המהלכים האחרונים של אינטל רק יעצימו את ריכוזיות ההשקעות הללו וזה אומר דרשני, ולו בשל האמרה העתיקה — אסור לשים את כל הביצים בסל אחד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות