אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלקטרה מוצרי צריכה שוקלת: הנפקת גולן טלקום צילום: יוני ראיף

אלקטרה מוצרי צריכה שוקלת: הנפקת גולן טלקום

בישיבת הדירקטוריון אתמול הוחלט להסמיך את הנהלת החברה לבחון את המהלך, שיגרור שינוי מבני במסגרתו יבוצע פיצול של גולן מהחברה. אלקטרה צריכה סיכמה את הרבעון הראשון עם צניחה של 88% ברווח הנקי

16.05.2018, 08:58 | אביב גוטר

אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ) מסכמת את הרבעון הראשון ל-2018 עם הכנסות בהיקף 658 מיליון שקל לעומת 562 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, גידול של 22%. עם זאת, הרווח הנקי של החברה קטן באופן ניכר, בשיעור של 88%, והסתכם ב-11 מיליון שקל בלבד, לעומת 73 מיליון שקל בתקופה המקבילה בשנה שעברה - כך עולה מדו"חות כספיים שפרסמה החברה היום (ד'). הבשורה העיקרית מהדו"חות: החברה שוקלת לפצל את גולן טלקום ולהנפיק את מניותיה למסחר בבורסה.

קראו עוד בכלכליסט

באלקטרה מוצרי צריכה מציינים כי הגידול בהכנסות נובע בעיקר מאיחוד תוצאות גולן טלקום, אשר לא נכללו בשנה שעברה, ומגידול במגזר קמעונאות החשמל כתוצאה מעיתוי חג הפסח, שקוזזה באופן חלקי בירידה בהכנסות מגזר מוצרי צריכה חשמליים. לגבי הרווח הנקי, באמ"צ מסבירים כי נרשמה ירידה חד פעמית ברווח הנקי בעקבות סגירת פעילות ברי המים ומכירתה של אייס.

גולן טלקום תיסחר בבורסה?

נתון בולט נוסף שעולה מהדו"ח הוא כאמור החלטה מישיבת דירקטוריון שהתקיימה אתמול, בה הוחלט להסמיך את הנהלת החברה לבחון יחד עם גולן טלקום רישום למסחר של מניות גולן בבורסה בתל אביב, במהלך שיגרור שינוי מבני במסגרתו יבוצע פיצול של גולן מהחברה.

זאב קלימי מנכ"ל אלקטרה צריכה , צילום: יוני ראיף זאב קלימי מנכ"ל אלקטרה צריכה | צילום: יוני ראיף זאב קלימי מנכ"ל אלקטרה צריכה , צילום: יוני ראיף

באמ"צ מדגישים כי ההחלטה שהתקבלה בדירקטוריון הינה מקדמית ונועדה לאפשר להנהלת החברה והנהלת גולן לבחון את כדאיות והיתכנות המהלך, וכך להמליץ בפני הדירקטוריונים הרלוונטיים. למעשה, באמ"צ מסבירים כי מדובר בחלוקה בעין של מניות גולן לבעלי מניות החברה, שיכלול גם הכנה, ופרסום תשקיף של גולן לאחר קבלת אישור הבורסה והיתר רשות ניירות ערך. אם הליך זה אכן יתממש, דו"חותיה של גולן טלקום יהיו חשופים לציבור.

אמ"צ רכשה בשנה שעברה את פעילות גולן טלקום תמורת 350 מיליון שקל. לגולן טלקום יש 896 אלף מנויים ברשת הסלולר, גידול של 3,000 מנויים בהשוואה לנתוני הרבעון הקודם. עם זאת, התחרות בשוק הסלולר ממשיכה לטלטל את השוק כאשר ההכנסה הממוצעת ממנוי שרושמת גולן הסתכמה ב-48.4 שקל, לעומת 49.3 שקל ברבעון הקודם. נתון חיובי שרושמת גולן הוא שיעור נטישת המנויים, שהסתכם בסוף הרבעון הראשון ב-7.9% לעומת 9.4% ברבעון הקודם. ההכנסות מפעילות גולן טלקום הסתכמו בכ-130 מיליון שקל, והרווח המגזרי הסתכם בכ-18 מיליון שקל.

במגזר המכשירים הסלולריים עלו מכירות החברה בשיעור של כ-65% והסתכמו בכ-43 מיליון שקל לעומת כ-26 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. באמ"צ מסבירים כי העלייה במכירות נובעת מגידול במכירות מוצרי וואווי, וזאת למרות הסכסוך בין החברות שפרץ במהלך הרבעון. ההפסד המגזרי הסתכם בכ-2.5 מיליון שקל לעומת 3.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

במגזר מוצרי הצריכה החשמליים הסתכמו המכירות ברבעון הראשון של שנת 2018 בסך של כ-253 מיליון שקל לעומת סך של כ-322.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הקיטון בהכנסות נובע לטענת אמ"צ מירידה בפעילות החברה בשוק המזגנים בישראל בעקבות קיטון חד, המוערך בכ-25%, שנרשם במכירות מזגנים בשוק הישראלי בכללותו, וזאת כתוצאה ממזג אוויר נוח באופן יחסי שחל בחודשי החורף השנה. הרווח במגזר זה הסתכם בסך של כ-11.8 מיליון שקל לעומת סך של כ-38.8 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הרווח המגזרי בתקופה המקבילה אשתקד כולל רווח הון ממכירת פעילות ברי המים בסך של כ-9.5 מיליון שקל.

סמארטפון של וואווי סמארטפון של וואווי סמארטפון של וואווי

במגזר קמעונאות חשמל, במסגרתו מפעילה החברה את הרשתות מחסני חשמל ושקם אלקטריק, עלו המכירות בשיעור של כ-18.8% והסתכמו בכ-311.9 מיליון שקל לעומת 262.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. הגידול במכירות נובע בין היתר מעיתוי חג הפסח שחל בסוף הרבעון הראשון לעומת תחולתו אשתקד במהלך חודש אפריל.

המכירות בחנויות זהות שפעלו באופן מלא ברבעון הראשון של 2018 ובתקופה המקבילה אשתקד עלו בשיעור של כ-16.1%. המכירות למ"ר בחנויות זהות עלו בשיעור של כ-19.2% והסתכמו בכ-3,078 שקל למ"ר בממוצע חודשי לעומת 2,583 שקל למ"ר בתקופה המקבילה אשתקד.

הרווח במגזר קמעונאות חשמל הסתכם בכ-13 מיליון שקל לעומת 6.3 מיליון שקל בתקופה המקבילה, גידול של 108%. שיעור הרווח התפעולי במגזר גדל לכ-4.2% בהשוואה לכ-2.4% ברבעון המקביל אשתקד.

זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה צריכה: "בסיכום הרבעון הראשון אנו רואים המשך מגמה של עלייה בהכנסות וב-EBITDA, תוך הצגת עוצמה רבה במגזר קמעונאות חשמל, שתוצאותיו ממחישות את הצלחת החברה בהתמודדות מול האתגרים הפוקדים את תחום הקמעונאות בישראל. במקביל לפירסום התוצאות הכספיות, קיבל דירקטוריון החברה החלטה לבחון מהלך של חלוקה בעין של מניות חברת הבת, גולן טלקום, לבעלי מניותיה. מהלך זה נועד להגביר את המיקוד העיסקי והניהולי בכל אחת מהחברות ולהערכתנו עשוי להביא להצפת ערך עבור בעלי המניות".

פיטורים בחטיבת התקשורת 

בפברואר 2018 התגלעו מחלוקות בין החברה לבין היצרן הסיני וואווי בקשר למהות ההסכם ביניהן ותנאיו, וכן בעקבות טענות וואווי בדבר אי עמידה לכאורה של אמ"צ ביעדי רכש מינימליים בשנת 2017, שהינם תנאי להמשך ההסכם בין הצדדים לטענת היצרן.

היום נחשף בכלכליסט כי בשל אי־ההסכמות עם וואווי, אלקטרה תפטר את מרבית עובדי מחלקת התקשורת, כ־20 איש, שהיו אחראים על הפעילות בארץ. אלקטרה גם המקפיאה את הליכי הפיתוח שהיו מתוכננים למותג. הסכסוך ממתין להכרעת בית המשפט.

יותר מ־70% מעובדי המחלקה קיבלו מכתבי שימוע לפני פיטורים. העובדים הבודדים שיישארו בחטיבת התקשורת ימשיכו לטפל במותג הסלולר סוני, שנחשב למותג לא משמעותי בשוק הסלולר. בשל הסכסוך, אלקטרה לא מבצעת רכש של סחורה חדשה מוואווי ועובדת על מלאי קיים. בין היתר, משכה אלקטרה מלאי של מכשירי סלולר של המותג בקונסיגנציה מהמפעילות הסלולריות, והיא מוכרת אותו בשוק הפתוח. גורמים בענף הסלולר אומרים כי לא היתה בעיה של מלאי בוואווי, אך עם זאת, המלאי בשוק אוזל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות