אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר שנתיים של צמיחה - כלכלת יפן התכווצה ברבעון הראשון צילום: איי אף פי

לאחר שנתיים של צמיחה - כלכלת יפן התכווצה ברבעון הראשון

הכלכלה השלישית בגודלה בעולם התכווצה ב-0.6% בינואר-מרץ. כלכלנים: "הכלכלה לא מתקדמת אל עבר מיתון, אך בטווח הארוך קצב הצמיחה יורד"

16.05.2018, 09:25 | שירות כלכליסט

כלכלת יפן הצטמקה יותר מהצפוי ברבעון הארשון של 2018, מה שעשוי לרמז על כך שהיא עברה את שיא הצמיחה שלה אחרי רצף ההתרחבות הטוב ביותר זה שני עשורים. אלו הן חדשות מאוד בעייתיות עבור ממשלת יפן, שמנסה להניע כעת מדיניות אינפלציה מחודשת.

קראו עוד בכלכליסט

הכלכלה היפנית, השלישית בגודלה בעולם, הצטמקה מתחילת השנה ב-0.6% בחישוב שנתי, התכווצות גדולה בהרבה מהתחזית החציונית של 0.2%. ההתכווצות, שנגרמה בין היתר על ידי ירידה בהשקעות, בצמיחה וביצוא, מגיעה בעוד שיפן חוששת מההשפעות האפשריות על המסחר העולמי של מדיניותו הפרוטקציוניסטית של נשיא ארה"ב טראמפ.

המידע שהתפרסם היום מסמל את סופם של שמונה רבעונים רצופים של התרחבות כלכלית, שהיה הרצף הארוך ביותר של צמיחה מאז 12 הרבעונים שבין אפריל-יוני 1986 וינואר-מרץ 1989.

שר הכלכלה היפני טושימיטסו מוטגי אמר שאין שינוי בעמדת הממשלה לפיה הכלכלה מתאוששת לאיטה, וחזה שצמיחה מחודשת של הכלכלה תונע בעיקר על ידי צריכה פרטית והוצאות הון. "עלינו לקחת בחשבון את ההשפעות של האי ודאות סביב המסחר הבינלאומי ואי יציבות השוק", אמר מוטגי.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, צילום: רויטרס ראש ממשלת יפן, שינזו אבה | צילום: רויטרס ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, צילום: רויטרס

הביקוש החיצוני - היצוא פחות היבוא - הוסיף 0.1% לתוצר הלאומי הגולמי היפני ברבעון הראשון, לאחר שהיבוא האט יותר מהיצוא. עם זאת, ברזולוציה גבוהה יותר ניתן לראות שהצמיחה ביצוא מאבדת מומנטום, וגדלה רק ב-0.6% ברבעון הראשון, אחרי צמיחה של 2.2% ברבעון שלפניו.

"בכל העולם מוצרי טכנולוגיית מידע (IT) נמצאו בשלבי הסתגלות, מה שהכביד על היצוא והתפוקה התעשייתית של יפן", כך אומר יושימסה מרויאמה, כלכלן שוק ראשי בחברת SMBC Nikko Securities.

כלכלנים אומרים שבעוד ההתכווצות הנוכחית היא זמנית, ההתאוששות לא תהיה חזקה כמו ברבעונים הקודמים. "הכלכלה לא מתקדמת אל עבר מיתון", כך אומר הירושי מיאזאקי, כלכלן בכיר ב-Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities, "אך ברור שבטווח הארוך קצב הצמיחה יורד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות