אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הראל זורקת חבל הצלה לקרנות ההייטק: תשקיע 50 מיליון שקל בקרן של אי.בי.אי צילום: מיה כרמי-דרור

הראל זורקת חבל הצלה לקרנות ההייטק: תשקיע 50 מיליון שקל בקרן של אי.בי.אי

בעוד שלושה שבועות ייגמר פרק הזמן שניתן ל-5 קרנות ההיי טק לגייס כל אחת 400 מיליון שקל כל אחת כדי ליהנות מכרית הביטחון של משרד האוצר, רוב הקרנות מתקשות לעמוד ביעד הגיוס

16.05.2018, 12:08 | רחלי בינדמן

קבוצת הראל ביטוח זורקת חבל הצלה למיזם קרנות ההייטק של משרד האוצר ורשות ניירות ערך - רגע לפני תום פרק הזמן שניתן לגיוס.  

קראו עוד בכלכליסט

המיזם יצא לדרך לפני חמישה חודשים ובמסגרתו הוקמו 5 קרנות חדשות על ידי חמישה שחקנים שמבקשים לגייס מהציבור כל אחת 400 מיליון שקל כדי לבצע השקעות בחברות טכנולוגיה ישראליות ולהנות מכרית ביטחון שתעניק להם המדינה - 50 מיליון שקל מהפסדים שתקבל כל קרן כזו.

קרן ההיי טק של אי.בי.אי הודיעה היום (ד') כי הראל התחייבה להשקיע בה 50 מיליון שקל (12.5% מהסכום המינימאלי שהקרן חייבת לגייס עד ה-10 ביוני כדי לקבל את הגנת משרד האוצר). סכום זה מתווסף לעוד 104 מיליון שקל שגייסה בעיקר מקופות שמנהלות באי.בי.אי את ההשקעות שלהן ומצד בעלי מניות של בית ההשקעות. על אי.בי.אי לגייס מעבר לכך עוד כ-150 מיליון שקל כדי לעמוד ביעד הגיוס אך אין ספק שהבעת האמון שקיבלה מהראל עשויה לסייע לה לעמוד ביעד.

לפני חודשיים הצליחו קרנות ההייטק לחלץ הקלה מצד רשות ניירות ערך בהליך הגיוס לאחר ההיענות הפושרת שקיבלו מצד משקיעים מוסדיים. ההקלה קבע שהקרנות יוכלו להשקיע עד 75% מנכסיהן בהשקעות שאינן סחירות בסטארט אפים ישראלים ורק 25% בחברות טכנולוגיה נסחרות (זאת לעומת עד 50% השקעות לא סחירות במקור).

הסיבה לכך נעוצה בדרישה שהגיעה מצד המשקיעים המוסדיים, שטענו שאין להם שום סיבה לשלם דמי ניהול לקרן הייטק שחצי מההשקעות שלה הן השקעות סחירות בבורסה שהגוף המוסדי יכול לבצע בעצמו והערך המוסף המרכזי של הקרנות הוא בחלק הלא סחיר שלהן.

במקביל מפעילה רשות ניירות ערך לחצים על מערך הייעוץ בבנקים לאפשר גישה ללקוחות פרטיים שיחפצו בכך לקנות יחידות של קרנות ההייטק, זאת לאחר שבבנקים הסתייגו משיווק הקרנות הללו, בין היתר מכיוון שהם אינם זכאים לעמלת הפצה בגינן. כך או כך, אין ספק שמטרת העל של הקמת הקרנות, הנגשת הציבור הרחב לאומת הסטארט אפ הישראלית, לא ממש מצליחה, כאשר השחקנים המרכזיים שמוכנים להשקיע בקרנות הללו הם שחקנים מוסדיים שממילא כבר היום משקיעים בקרנות הון סיכון דומות.

יאיר המבורגר יו"ר הראל , צילום: מיה כרמי-דרור יאיר המבורגר יו"ר הראל | צילום: מיה כרמי-דרור יאיר המבורגר יו"ר הראל , צילום: מיה כרמי-דרור

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה