אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נדל"ן מסחרי במקסיקו סיטי: איזה אפקט יצרה רעידת האדמה? צילום: איי אף פי

נדל"ן מסחרי במקסיקו סיטי: איזה אפקט יצרה רעידת האדמה?

לרעש שהיכה בעיר בחודש ספטמבר האחרון בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר – השלכות גם על שוק נדל"ן המסחרי. הצפי: עלייה בביקוש לנכסים שנבנו בהתאם לתווי תקן מודרניים

22.05.2018, 09:22 | רונן ניב

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

מומחים מטעם סוכנות הנדל"ן CBRE טוענים כי רעידת האדמה שהתרחשה בחודש ספטמבר 2017 בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר בבירת מקסיקו, מקסיקו סיטי ובאזורים הסמוכים לה – גרמה לאפקט משמעותי על שוק הנדל"ן המסחרי המדינה.

"בעוד מקסיקו ממשיכה לפעול לשיפור ולשדרוג תקני הבנייה, מספר רב של נכסים במדינה עדיין לא מסוגלים להתמודד עם תרחישים של רעידות אדמה", מציין ספנסר לוי, מנהל המחקר של CBRE במדינות אמריקה. לדבריו, "במהלך רעידת האדמה נפגעו לא פחות מ־1,800 נכסים, רובם, אגב, למגורים".  

קראו עוד בזירת הנדל"ן

"על אף עוצמתה של רעידת האדמה, שהביאה לעקירתם של אלפי תושבים ולפגיעה בעסקים באחד האזורים הצפופים ביותר בעולם, חשוב לקחת בחשבון שהנזק לרכוש מסחרי היה קטן", מרחיב לוי, "רק כמות מצומצמת באופן יחסי של משרדים הושפעה למעשה מהרעש, כשבעיקר הכוונה למשרדים מסוג B ומסוג C (בנייני משרדים, על פי רוב, מסווגים לאחת משלוש קטגוריות A, B, C כשבדרג הראשון נכללים המבנים החדשים והאיכותיים, ובדרג השלישי נכללים המבנים המיושנים יותר הזקוקים לשיפוץ; ר"נ).

עוד מוסיף לוי: "במציאות הנוכחית אנו מצפים לראות זינוק משמעותי בביקוש לנכסים שנבנו בהתאם לתווי תקן ולסטנדרטים מודרניים. בהקשר הזה חשוב גם לזכור שמקסיקו סיטי נחשבת למרכז הלוגיסטי העיקרי במדינה, כך ששדרוג התשתיות עתיד להתבצע במהירות".

 

רעידת האדמה במקסיקו סיטי, ספטמבר 2017    , צילום: איי אף פי רעידת האדמה במקסיקו סיטי, ספטמבר 2017 | צילום: איי אף פי רעידת האדמה במקסיקו סיטי, ספטמבר 2017    , צילום: איי אף פי

 

רעידת אדמה: ההשפעה על שוק נכסי הנדל"ן

קצת נתונים: ברעידה עצמה נהרגו מעל 150 תושבים, כשבאזורים שנפגעו מתגוררים כ־33 מיליון אזרחים – מדובר בכ־27% מאוכלוסיית מקסיקו וכזו המייצרת למעלה מ־30% מהתוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) במדינה. באשר לנזקים למבנים, הרי שלפחות 44 נכסים במקסיקו סיטי וסביבתה התמוטטו, כאשר 78 נכסים נוספים ספגו נזקים כבדים ועמדו בפני סכנת התמוטטות.

רעידת אדמה: האפקט המסחרי

לאחר רעש האדמה לא דווח על נזקים תעשייתיים משמעותיים. סוכנות הנדל"ן CBRE זיהתה רק קומץ של נכסים תעשייתיים שספגו נזק משמעותי. במסגרת תהליך השיקום צפויה עלייה בביקוש לשטחי אחסון, בין היתר מצד חברות אספקה וחברות המפיצות מוצרי צריכה – אשר ינסו להשתלט על עוד שטחים פנויים במטרופולין הצפוף גם כך של מקסיקו סיטי.

רעידת אדמה: האפקט הקמעונאי

מרכזי קניות בשכונות וטקסקוונה (Taxqueña) וקואפה (Coapa) בדרום מקסיקו סיטי ספגו את מרבית הנזקים. מבני שימוש מעורב ובבניינים למגורים נפגעו גם כן, בעיקר באזור רומא-קונדסה (Roma-Condesa), שם התמוטטו חמישה בניינים. על רקע המצב, צפויה עלייה בפעילות הקמעונאית במקסיקו סיטי, במיוחד באשר למוצרים לשדרוג הבית.

רעידת אדמה: ההשפעה על תחום המלונאות

לגבי קרוב ל־5% מבין 52 אלף חדרי המלון בעיר הבירה דווח על נזקים בדרגות שונות כתוצאה מהרעש. כמעט מיותר לציין שגם התפוסה בבתי המלון ירדה באופן ניכר בשבוע שלאחר שהתרחשה רעידת האדמה. עם זאת, ההערכות הן שלטווח הארוך לא תהיה השפעה שלילית על תפוסת בתי המלון ועל ענף התיירות.

הכתבה תורגמה מאתר www.worldpropertyjournal.com

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

עוד בזירת הנדל"ן
מומלצות וידאו
המומלצות שלנו
נדל"ן בינלאומי