אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הותמ"ל אישרה תוכנית ענק בבני ברק אבל לא בטוח שתוכל לשווק אותה הדמיה: רשות מקרקעי ישראל

הותמ"ל אישרה תוכנית ענק בבני ברק אבל לא בטוח שתוכל לשווק אותה

התוכנית שכוללת 2,100 יח"ד משתרעת בחלקה על קרקעות של יכין חק"ל; לאחרונה הפסידה החברה בבית המשפט בתביעה אשר עסקה בזכויותיה על קרקעות לאור הסכמי העבר שנחתמו עימה

16.05.2018, 14:32 | דותן לוי

הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) אישרה את תוכנית תמ"ל 1045 בבני ברק אשר משתרעת על שטח של כ-790 דונם ותכלול כ-2,100 יח"ד. עם זאת, עולה כי תתקשה לשווקה שכן היא משתרעת בחלקה על קרקעות של יכין חק"ל, שלאחרונה הפסידה בתביעה אשר עסקה בזכויותיה על קרקעות לאור הסכמי העבר שנחתמו עימה, אך ההערכות הן כי היא תערער על הפסיקה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בתוכנית לאזור מגורים חדש המיועד לאוכלוסייה החרדית באזור המרכז, השכונה תוכננה בהתאם לדרישות המגזר החרדי, וקודמה בשיתוף פעולה מלא של עיריית בני ברק, החל מגיבוש התוכנית לשטחי ציבור, התאמת גובה המבנים, גודל הדירות וחזית הבניינים. שטח השכונה העתידית ממוקם מצפון לשטח העירוני הבנוי של בני ברק ולדרך אם המושבות, מזרחית לכביש 4, דרומית לנחל הירקון. מדובר בשטח שהיה מיועד לתעסוקה ועובר שינוי יעוד למגורים בשל המחסור ביח"ד והצפיפות בבני ברק אשר נחשבת לגבוהה ביותר בארץ. בנוסף לשטחי המגורים, התוכנית מציעה גם שטחי תעסוקה ומסחר.

הדמיה. בני ברק, הדמיה: רשות מקרקעי ישראל הדמיה. בני ברק | הדמיה: רשות מקרקעי ישראל הדמיה. בני ברק, הדמיה: רשות מקרקעי ישראל

מתווה הבינוי בתכנית נועד לייצר רצף של תנועה ומעברים ירוקים על מנת להבטיח גישה בין השטח העירוני הבנוי מדרום אל פארק הירקון בצפון. יצירת הרצף כוללת את הקמת גשר הרלינג וקירוי חלקי של דרך 491 ומסילת הברזל. באזורים רבים בתוכנית מתוכנן עירוב שימושים שיבוצע בעיקר באמצעות חזיתות מסחריות במבני המגורים, ושילוב מבני ציבור. שטחי המגורים, התעסוקה והמסחר נמצאים בסמיכות לתחנות רכבת (בני ברק והקו האדום), החלק הצפוני הגובל בפארק הירקון, כולל מגרשי מגורים וכן שטח ציבורי פתוח ומבני ציבור.

חלק מקרקעות התוכנית מוחכרות לחברת יכין חק"ל שהוחזקה על ידי סמי שמעון המנוח. מנהלי עזבונו של שמעון שנפטר ב-2009 מנהלים מזה כ-9 שנים מאבק על קרקעות החברה, בטענה שהבטחות עבר שניתנו להם מחייבות את המדינה לפצות אותם על הקרקע בתנאים שהיו מקובלים בעבר, כלומר, פיצוי כספי גבוה או המשך חכירה בייעוד החדש שתאפשר לחברה להפוך ליזמית נדל"ן ובעלת קרקעות ששווין מיליארדי שקלים. פסק הדין של בית המשפט המחוזי מרכז שלל את טענות יכין לזכות לפיצוי יתר, אך ההערכות הן כאמור שהחברה תערער. במקרה כזה סביר ששיווק הקרקע על ידי רמ"י יתעכב.

התוכנית קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל. מנהל הפרויקט הוא אורי הורביץ ואדריכל התכנית הוא אלי פירשט. לדברי גילי טסלר מתכננת מרחב ת"א, "בעיצומו של משבר הדיור יש חשיבות עצומה לאישור התכנית ואפשרות הוספת יחידות הדיור במטרופולין תל אביב. תוכנית זו יחד עם תכניות נוספות של רמ"י במחוז תל אביב נותנות מענה לצרכי יחידות אלו ולמימושן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות