אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי שורט טרייד טען במשטרה: "המשקיעים של איציק שרם איימו עלי" צילום: דניאל דה אלבי

בעלי שורט טרייד טען במשטרה: "המשקיעים של איציק שרם איימו עלי"

המפרקים הזמניים של החברה סיפקו היום הצצה לאופן שבו קרסה: איך הופנו לחברה לקוחות שסיימו קורסים בתחום שוק ההון, ואיך איומים של קבוצת משקיעים בראשות איציק שרם הובילו את המנכ"ל שלומי נוימן להעביר לקבוצה כסף של משקיעים אחרים. היום האריך ביהמ"ש את מעצרו של אחד מבכירי החברה ב-7 ימים

16.05.2018, 16:04 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

חקירת החשד למרמה בחברת שורט טרייד שקרסה: בית משפט השלום בירושלים האריך היום (ד') ב-7 ימים את מעצרו של אחד מבכירי החברה, בן 27 מאזור ירושלים, שעוכב אתמול לחקירה. בית המשפט דחה את בקשתו להוציא צו איסור פרסום על שמו, אולם לבקשת סנגורו הוא הוציא צו עיכוב ביצוע להחלטה עד יום שישי. הבכיר שנעצר טען בחקירתו כי היה בעצמו לקוח של החברה, השקיע באמצעותה סכומים גבוהים ולכן נפגע גם הוא מהקריסה. 

קראו עוד בכלכליסט

מדובר באדם השלישי שנעצר בפרשה. ביום שני הוארך עד ליום שלישי בשבוע הבא מעצרו של מנכ"ל החברה שלומי נוימן. כמו כן, עם נחיתתו שלשום בערב בנתב"ג, נחקר ושוחרר בתנאים מגבילים יצחק שרם, אחד מבכירי קונצרן כלל בשנות התשעים.

שורט טרייד קרסה בשבוע שעבר וחייבת למעלה מ-10 מיליון דולר לאלפי סוחרים. עד כה פתחה המשטרה מעל 80 תיקים בשל תלונות שהוגשו בתחנות המשטרה ברחבי הארץ נגד בעלי החברה בגין הונאה ומרמה. החשודים נחקרו בחשד לביצוע עבירות הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות ניירות ערך, רישום כוזב ועבירות נוספות.

שורט טרייד תיווכה בין ישראלים שרצו לנהל השקעות פרטיות ולסחור בבורסה בארה"ב לשני ברוקרים אמריקאיים (Lek Securities ו-Interactive Brokers). על פי דו"ח ראשון שהגישו היום לבית המשפט המחוזי בת"א המפרקים הזמניים, עו"ד עמית פינס ומיכאל חינצ'ין, הכנסותיה התבססו על עמלות שגבתה בגין פקודות שהעבירו הסוחרים.

נוימן טען בחקירתו במשטרה כי "איציק שרם והמשקיעים שלו איימו עלי לשלם". שרם עצמו הכחיש בתוקף את הדברים וטען כי היה לקוח של החברה והפסיד בעצמו כספים בשורט טרייד.

הסברים דומים, שמעלים חשד למרמה ושימוש אסור בכספי חלק מהסוחרים, סיפק נוימן גם למפרקים הזמניים של שורט טרייד. "לטענת בעל השליטה, לקבוצת המשקיעים נוצר לכאורה רווח וירטואלי בהיקף של כ-11 מיליון דולר וכנגדו 'חוב' של החברה כלפיהם באותו סכום. קבוצת המשקיעים דרשה לממש את השקעתה, אולם מכיוון שהמניות לא נרשמו למסחר - החברה, באמצעות נוימן - שילמה לאותם משקיעים (שהיו לקוחות החברה והוספו על ידי בעל השליטה כנהנים בחשבונות), מכספים אשר היו אותה שעה בחשבונות החברה (כספי לקוחות אחרים)".

יצחק שרם, צילום: דניאל דה אלבי יצחק שרם | צילום: דניאל דה אלבי יצחק שרם, צילום: דניאל דה אלבי

"רוב לקוחות החברה הגיעו אליה כתוצאה משיתופי פעולה שהיו לה עם מכללות שונות שהעבירו קורסים בתחום שוק ההון", כתבו המפרקים הזמניים בדו"ח. "שיתוף הפעולה התבסס על תשלום עמלה למכללה בגין הפניית לקוחות".

בחר להשתמש בכספי סוחרים אחרים

על פי החשד של המשטרה, שורט טרייד קרסה לאחר שנוימן עשה שימוש בכספי חלק מהסוחרים כדי לשלם חוב לסוחרים אחרים, בראשותו של פעיל שוק ההון שרם. נוימן טען בחקירתו, כי חברות הקשורות לשרם החזיקו במניות של חברת הקאנביס האמריקאית OWCP, שהונפקה בארה"ב ב-2016. במהלך 2017 שרם פנה לנוימן, שניהל כאמור פלטפורמה למסחר בארה"ב, וביקש שישמש כברוקר שלו.

נוימן טען בחקירתו כי בשלב מסוים שערי המניות החלו לעלות, ושרם ביקש ממנו לבצע מכירות. עם זאת, מסיבה לא ברורה התברר שהמניות חסומות למסחר. כך נוצר מצב במסגרתו הרווחים שנוצרו לקבוצת שרם היו רק על הנייר. למרות זאת, כך טען נוימן בחקירה, שרם והמשקיעים שלו לחצו עליו, בין היתר במסגרת פגישה בבית קפה, להעביר להם כספים בגין הרווחים שנוצרו לו.

נוימן, מסיבה לא ברורה, בחר להשתמש בכספי סוחרים אחרים בשורט טרייד כדי לשלם לשרם. זאת, לדבריו מתוך אמונה שהכנסות החברה בעתיד יכסו על כך. דבר לא קרה, כאמור, מה שגרם ליצירת בור של הפסדים, וכן לסגירת פוזיציות על ידי הברוקרים בחו"ל.

מעו"ד עמית בר טוב המייצג את שלומי נוימן נמסר: "רצים הרבה סיפורים בתקשורת ובכל מיני מקומות. המשטרה קיבלה מידע רב משלומי, והמידע נבדק. אין לי ספק שהוא יוביל להרמת גבה ובדק בית לגבי דמויות בכירות בשוק ההון".

עורכת דינו של יצחק שרם, מיכל רוזן-עוזר, ממשרד חן, יערי, רוזן-עוזר, מסרה: "עם חזרתו ארצה תושאל מר יצחק שרם על ידי משטרת ישראל, ענה לכל שאלות חוקריו ושוחרר לביתו. מבלי להיכנס לגופם של דברים יצויין כי לצערו ולתדהמתו של מר שרם שורבב שמו לפרשה למרות שהוא נפל בה קורבן ונגזלו ממנו כספים. מר שרם סומך על המשטרה שתעשה את מלאכתה נאמנה״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
נער הייתי וגם זקנתי
והרהרתי הרבה בתופעה הזאת של מהמרי בורסה המעדיפים לנהל את הביזנס שלהם "דרך הדרך" של ברוקרים עלומים לעומת ניהול בריש גלי בבנקים. נכון, ראשית חיסכון בעמלות, ללא ספק. אבל כמדומני יש עוד גורם אולי יותר חשוב, מעין לקיחת סיכון נוסף על ההימור הבסיסי: שלא כמו בבנקים הברוקרים בחו"ל אינם מנכים מס רווח הון אמריקאי מתנועת סחר דרכם, לעומת הבנקים המנהלים בקפידה חשבון אוצר המדינה ומנכים כל סנט המגיע מרווחי ההון. אדם כזה חייב בהצהרה תלת חודשית לאוצר המדינה ותשלום מקדמות על חשבון ההתחשבנות השנתית. אבל מי המשוגע שילך ויצהיר לאוצר הצהרה כזאת? כלומר הח'ברה האלה הימרו עוד הימור נוסף שלעולם חוסן והם לא ייתפסו ע"י מס הכנה. לכן, לעניות דעתי שאינה קובעת, על רשות המיסים לנהל במקביל ויד ביד עם המשטרה חקירה בהקשר להיבט הפיסקאלי של בעיית התרמית הגדולה הזאת.
שחלון המשחילון  |  17.05.18
לכל התגובות