אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם חברת הספנות הגדולה בעולם, מארסק, מתנתקת מאיראן צילום: בלומברג

גם חברת הספנות הגדולה בעולם, מארסק, מתנתקת מאיראן

לדברי המנכ"ל, הסנקציות האמריקאית על איראן לא יאפשרו לה לעשות עסקים עם איראן וגם עם ארה"ב. אתמול הודיעה ענקית האנרגיה טוטאל הצרפתית כי תנתק את קשריה עם איראן; מקרון: "האיחוד האירופי חייב להגן על חברות אירופיות שסוחרות עם איראן"

17.05.2018, 14:04 | שירות כלכליסט
ענקית הספנות מארסק (A.P. Moller-Maersk) הודיעה היום (ה') כי תפסיק את כל פעילותה באיראן, כדי להימנע מהפרת הסנקציות המחודשות שהטיל ארה"ב על איראן לאחר פרישתה מהסכם הגרעין.

קראו עוד בכלכליסט

"עם הסנקציות שארה"ב עומדת להטיל, לא ניתן יהיה לעשות עסקים עם איראן אם רוצים לעשות עסקים גם עם ארה"ב, והעסקים שלנו עם ארה"ב הם על סקאלה הרבה יותר גדולה", אמר המנכ"ל סורן סקו. "אינני יודע עדיין מהו המועד המדויק אולם אני בטוח שנסגור את הפעילות באיראן".

המהלך מגיע יום לאחר שענקית האנרגיה מצרפת טוטאל (Total) הצטרפה לשורה של חברות אירופיות המאותתות על כוונתן לצאת מאיראן. הדבר מטיל ספק ביכולתם של מנהיגי אירופה המנסים להציל את הסכם הגרעין עם איראן, לשמר את פעילות המסחר של אירופה עם טהרן.

ענקית השינוע מארסק, צילום: בלומברג ענקית השינוע מארסק | צילום: בלומברג ענקית השינוע מארסק, צילום: בלומברג

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר לפני שעה קלה כי האיחוד האירופי חייב להגן על חברות אירופיות שסוחרות עם איראן, כך שלא ייפגעו מהסנקציות החדשות שהטיל הממשל האמריקני על טהרן בעקבות פרישתו מהסכם הגרעין. מקרון אמר את הדברים בהגיעו לפסגת מנהיגי האיחוד האירופי הנערכת בבולגריה.

עמנואל מקרון נשיא צרפת , צילום: רויטרס עמנואל מקרון נשיא צרפת | צילום: רויטרס עמנואל מקרון נשיא צרפת , צילום: רויטרס

כשנשאל אם הוא מודאג מהודעתה של ענקית הנפט הצרפתית Total כי היא עשויה להפסיק את פעילותה באיראן בעקבות הסנקציות שהטילה ארה"ב, אמר מקרון כי חברות הפעילות בשווקים השונים הן שצריכות לקבל את ההחלטה כיצד לנהוג, אך גם הביע הבנה לחשש של חברות גדולות שעסקיהן בארה"ב ייפגעו אם ימשיכו לעבוד עם איראן.

מקרון אמר כי האיחוד חייב להתייצב לימינן של חברות קטנות יותר הרוצות להמשיך לעסוק עסקים עם איראן. "חברות בינלאומיות שיש להן אינטרסים במדינות רבות מקבלות את ההחלטות שלהן בעצמן ובהתאם לאינטרסים שלהן", אמר מקרון. "הן צריכות להמשיך ליהנות מהחירות הזו. אבל מה שחשוב במיוחד הוא שחברות שגודלן בינוני ושאולי חשופות פחות לשווקים אחרים, השוק האמריקני למשל, יוכלו לקבל את ההחלטה הזו באופן חופשי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות