אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשכ''ל לשעבר: "הרפורמה בחברת החשמל היא שוד הקופה הציבורית" צילום: עמית שעל

החשכ''ל לשעבר: "הרפורמה בחברת החשמל היא שוד הקופה הציבורית"

שרי האוצר והאנרגיה הציגו היום את הנוסח הסופי של הרפורמה בחברת החשמל. שוקי אורן: "כל מה שיש בהסכם הוא מתנות עודפות לעובדי חברת החשמל והנצחת המונופול לשנים רבות"

17.05.2018, 17:01 | אדריאן פילוט

בעקבות הצגת הרפורמה בחברת החשמל היום (ה'), אומר החשב הכללי לשעבר שוקי אורן, כי "שר האוצר והאנרגיה מדברים הסכם 'היסטורי', אבל אין שום רפורמה! מדובר בשוד הקופה הציבורית. לא פחות". את הדברים פרסם אורן בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו.

קראו עוד בכלכליסט

אורן שימש כחשב הכללי באוצר בין השנים 2007 ל-2011. בפברואר 2012 מונה למנכ"ל חברת הנדל"ן קרדן אן.וי.

עוד כתב אורן: "כל מה שיש (בהסכם) הוא מתנות עודפות לעובדי חברת החשמל והנצחת המונופול לשנים רבות. אחרי עשור שחברת החשמל לא הקימה תחנות כח, היא תוכל להקים תחנות חדשות. היא תשאר מונופול בהולכת החשמל, בחלוקת החשמל ובאספקת החשמל. זה פשוט הסכם מופקר ושלא ימכרו לכם משהו אחר".

שוקי אורן , צילום: עמית שעל שוקי אורן | צילום: עמית שעל שוקי אורן , צילום: עמית שעל

לפני שבוע, כשנחשפו הפרטים הסופיים של הרפורמה אמר אורן כי "זו ממש לא רפורמה. ברפורמה אמיתית כללי המשחק משתנים, מושגת יעילות כלכלית והנהנה הוא הציבור, תמיד הציבור. ההסכם המביש עליו רוצים לחתום הוא בראש ובראשונה הסכם שכר שכל כולו על חשבון הציבור".

מסיבת עיתונאים במשרדי חברת החשמל בתל אביב לרגל החתימה על הרפורמה במשק החשמל, צילום: אוראל כהן מסיבת עיתונאים במשרדי חברת החשמל בתל אביב לרגל החתימה על הרפורמה במשק החשמל | צילום: אוראל כהן מסיבת עיתונאים במשרדי חברת החשמל בתל אביב לרגל החתימה על הרפורמה במשק החשמל, צילום: אוראל כהן

"נכון שיפרשו קצת עובדים. אז מה?", תהה אורן. "עכשיו ישלמו להם תוספות לפנסיה וגם תוספות לפנסיה של אלו שלא פורשים ועוד 'מענק רפורמה' של 30 אלף לעובד על כלום מוחלט. ומה הציבור מקבל? הבטחה שלא יהיה כלום בשנים הקרובות. בלי רפורמה הוקמו בארץ תחנות חשמל פרטיות שמייצרות 40% ביעילות רבה. 100% מהחשמל צריך להיות מחוץ לחברת החשמל. עכשיו לראשונה מאפשרים לחברת החשמל להקים תחנות חדשות".

עוד טען אורן כי אכן ניהול המערכת יוצא מחברת החשמל, "אבל הכוח הגדול ביותר שמחובר לייצור הוא ההולכה. ברצותם יאשרו חיבור וברצותם לא יאשרו. חברת החשמל הוכיחה שהיא מסוגלת 'לתקוע' כל יזם שרוצה להתחבר וכל עוד חברת החשמל תייצר חשמל ותקים תחנות חדשות ובאותו הזמן תשלוט בלעדית על הולכת החשמל אין שום רפורמה שום שינוי ושום תועלת" הוא סיכם. לבסוף טוען אורן כי "מאד מאד לא מתאים למשרד האוצר שהוביל רפורמות מהותיות לחתום על הדבר הזה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות