אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים תדון במכירת 20% מהבורסה למאניקיי האוסטרלית צילום: עומר מסינגר

ועדת הכספים תדון במכירת 20% מהבורסה למאניקיי האוסטרלית

חברי הכנסת מוטרדים מזהות הרוכשת וחוששים מהתייקרות העמלות; העמותה לחופש המידע דורשת מהבורסה פרטים על ההסכם עם הקרן, שבעבר נקנסה על ידי רשות ני"ע האמריקאית

18.05.2018, 14:02 | רחלי בינדמן

חברי הכנסת ופעילים חברתיים לא אוהבים מה שקורה בבורסה לניירות ערך בתל אביב. ל"כלכליסט" נודע כי לבקשת ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) נקבע דיון בועדת הכספים ביחס למכירה הצפויה של 19.9% מהבורסה לקרן ההשקעות האוסטרלית מאניקיי. חברי הכנסת מוטרדים מזהות הרוכשת וחוששים מייקור עתידי של עמלות הבורסה בלחץ הקונים לשפר את רווחיותה.

קראו עוד בכלכליסט

עוד נודע כי העמותה לחופש המידע שלחה מכתב למנכל הבורסה איתי בן זאב ובו דרישה לקבל מידע על פרטי ההסכם עם מאניקיי: "אנו פונים אליכם במכתב זה בכדי לחשוף את המידע הנוגע למניות הבורסה והליך מכירתן לכלל אזרחי המדינה, לרבות כל הסכם, מסמך, או נספח הקשורים בתהליך, נהלים והליכים שנעשו בגינו. חשיפת המידע הינה מחויבת המציאות בעיקר לאור חשיבות התהליך והמהפכה שהוא עשוי להוביל, אך למעלה מכך, העובדה כי הקרן שעתידה לרכוש חלק מהמניות, עברה עבירות שהובילו להטלת קנס על ידי רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) מעלה עוד יותר את חשיבות חשיפת המידע, לרבות ההסכם בין הבורסה והקרן", נכתב. הטלת הקנס על מאניקיי והשאלה אם הכתם הזה ישפיע על אישור העסקה על ידי רשות ניירות ערך נחשפו ב"כלכליסט".

באחרונה חשף "כלכליסט" מכתב חריף ששלח בנק הפועלים לבורסה סביב כוונתה לייקר תעריפים לשימוש במידע שברשותה. בעת הדיונים על חוק שינוי מבנה הבורסה בכנסת הביעו חברי הכנסת חשש מכך שהעמלות יתייקרו, אך ברשות ניירות ערך הבטיחו שלא יתנו לכך יד. כעת החשש הוא שמשקיעים זרים כמו מאניקיי ילחצו על ייקור עמלות. מנגד, בבורסה מסבירים שהעמלות שהיא גובה מחברי הבורסה נמוכות בהשוואה עולמית, וחברי הבורסה מצידם, הבנקים בעיקר, גובים מהציבור עמלות הגבוהות במאות אחוזים מאלו שהם משלמים לבורסה. לדבריהם, ההסדרה של נושא העמלות צריכה להגיע דרך הגברת התחרות על צינור המסחר והכנסת שחקנים חדשים, דבר שכמובן יפגע בבנקים.

בורסת תל אביב, צילום: בלומברג בורסת תל אביב | צילום: בלומברג בורסת תל אביב, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות