אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בריטניה פותחת בחקירה נגד גלנקור בחשד למעשי שוחד בקונגו יחד עם דן גרטלר צילום: אוראל כהן

בריטניה פותחת בחקירה נגד גלנקור בחשד למעשי שוחד בקונגו יחד עם דן גרטלר

המשרד להונאות חמורות בבריטניה יחקור את ענקית הכרייה השוויצרית ואת עסקיה במדינה האפריקאית. בדצמבר הטילה ארה"ב סנקציות על המיליארדר הישראלי. בפברואר אשתקד מכר גרטלר לגלנקור ב-2 מיליארד שקל את חלקו במכרות בקונגו: עוה"ד של גרטלר: "בשלב זה אין לנו מה להגיב. במקרה הצורך תינתן התייחסות הולמת"

18.05.2018, 17:14 | בלומברג

בריטניה מתכננת לפתוח בחקירת שוחד רשמית נגד ענקית הכרייה השווויצרית גלנקור הנסחרת בבורסת לונדון, בנוגע לעבודתה עם המיליארדר הישראלי דן גרטלר ומנהיג הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, כך על פי שני אנשים המעורים בנושא. את הדברים מדווחת סוכנות הידיעות הכלכלית בלומברג. לפי הדיווח, חוקרי המשרד להונאות חמורות מעוניינים לבקש אישור רשמי לבדיקה מלאה של עסקי גלנקור בקונגו, כך נמסר משני האנשים, שסרבו להזדהות בטענה שאין זה עניין הציבור. מעורך דינו של גרטלר, בועז בן צור נמסר: "בשלב זה אין לנו מה להגיב. במקרה הצורך תינתן התייחסות הולמת".

קראו עוד בכלכליסט

 

דובר ממשלת קונגו למברט מנדה אמר שהוא "לחלוטין רגוע" לגבי הנושא. "אנחנו מוכנים לחטוף את כל המכות - ואנחנו מוכנים להילחם בחזרה", אמר מנדה בטלפון היום (ו'). כל החלטה סופית הנוגעת להפיכתה של החקירה לרשמית נתונה בידי וועדה של אנשי צוות בכירים במשרד לחקירות הונאה חמורות בבריטניה. דוברים מטעם המשרד לחקירות הונאה, גלנקור, ודן גרטלר סרבו להגיב לבלומברג. מניות גלנקור ירדו בשיעור של 6.4% בבורסת לונדון היום, לאחר שירדו לפני כן ב-6.6%, הירידה החדשה ביותר במדד פוטסי היום. המניות ירדו ב-2.1% השנה.

מכרה של גלנקור, צילום: בלומברג מכרה של גלנקור | צילום: בלומברג מכרה של גלנקור, צילום: בלומברג
 

גרטלר וחברו הקרוב, נשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ז'וזף קבילה, היו מעורבים בחקירות קודמות של בריטניה וארצות הברית. בדצמבר האחרון הטילה ארה"ב סנקציות על גרטלר, ואמרה כי ניצל את קשרי החברות שלו עם קבילה כדי לבנות את הונו באופן מושחת. המשרד לחקירות הונאה חמורות בבריטניה כבר בוחן את היחסים של השניים עם חברת כרייה קזחית במשך שש שנים. בעוד פקידי קונגו תיארו את הסנקציות כבלתי צודקות, גרטלר לא הגיב עליהן.

 

בינואר השנה דווח כי הרשויות בארה”ב ובשוויץ משתפות פעולה בחקירה נגד איל היהלומים הישראלי דן גרטלר. לפי דיווח בזידויטשה צייטונג הגרמני, משרד המשפטים הפדראלי של שוויץ אישר כי הממשל האמריקאי פנה אליו עוד ב-2016 כדי לקבל פרטים על "גרטלר ואישים נוספים". בין המסמכים שביקשה ארה"ב משוויץ נמצאים גם רישומי פעולות בנקאיות של גרטלר משנת 2012. פרקליטיו של גרטלר עתרו נגד הבקשה האמריקאית ובית משפט שוויצרי דחה את בקשתם ופרסם את פסק הדין, מה שחשף את העובדה כי הרשויות בארה"ב עקבו אחר פעולותיו של גרטלר במשך שנים.

דן גרטלר, צילום: אוראל כהן דן גרטלר | צילום: אוראל כהן דן גרטלר, צילום: אוראל כהן

חודש לפני כן, בדצמבר 2017, הטילה ארה"ב סנקציות על 52 גופים ואנשים שלדבריה פגעו בזכויות אדם ונגועים בשחיתות, בהם היהלומן והמיליארדר הישראלי דן גרטלר. במסגרת ההחלטה, כך דווח, יוקפאו נכסים הנמצאים בתחום השיפוט של ארה"ב, וכמו כן ייאסר על אמריקאים לקיים עמם יחסי מסחר. לפי ההצהרה שפרסם הבית הלבן, גרטלר, המקורב לנשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ז'וזף קבילה, עשה את הונו באמצעות עסקאות מושחתות בתחום הכרייה והנפט במדינה בהיקף של מאות מיליוני דולרים.

 

בפברואר אשתקד רכשה גלנקור את חלקה של קבוצת פלורט הקשורה למיליארדר הישראלי דן גרטלר בשני מכרות נחושת ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו בסכום עתק של 534 מיליון דולר (כ־2 מיליארד שקל). פלורט מכרה את חלקה (31%) בענקית הכרייה מוטאנדה, החברה הגדולה בעולם לכריית קובלט, שבה החזיקה גלנקור 69% וכעת תעלה לאחזקה של 100%. בחברת קאטאנגה, שמפעילה מכרה נחושת וקובלט סמוך למוטאנדה, מכרה פלורט את אחזקותיה (10.3%), ובה תחזיק גלנקור לאחר הרכישה 86.33%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות