אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"חוק הגרייס" שיאפשר דחיית תשלומי משכנתאות, אושר לקריאה ראשונה צילום: שאטרסטוק

"חוק הגרייס" שיאפשר דחיית תשלומי משכנתאות, אושר לקריאה ראשונה

עפ"י החוק, הבנקים למשכנתאות יהיו חייבים להציע מסלולי גרייס לנוטלי משכנתא במקרה שאינם מסוגלים לעמוד בתשלומים עקב אבטלה, מחלה או חופשת לידה. הבנקים ידרשו להציע ללקוחות שני מסלולי משכנתאות

21.05.2018, 13:33 | דותן לוי

"חוק הגרייס" על משכנתאות אושר היום (ב') לקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה של הכנסת. מדובר בחוק שיאפשר ללווים לקבל דחייה במועד תשלומי המשכנתא במידה וזקוקים לכך.

קראו עוד בכלכליסט

את הצעת החוק שכתבה עמותת "ידיד", הגיש ח"כ רועי פולקמן (כולנו), ולפיה יחויבו הבנקים למשכנתאות להציע מסלולי גרייס ללקוחות נוטלי משכנתא וזאת במקרה והלקוחות אינם מסוגלים לעמוד בתשלום החודשי עקב אבטלה, מחלה או חופשת לידה. במצב הנהוג היום, חלק מהבנקים פועלים כך אך לא בכל המקרים. הצעת החוק מבקשת לקבוע סטנדרט אחיד ולחייב את האפשרות למסלול כזה כחלק בלתי נפרד מזכויות נוטלי המשכנתאות.  

ח"כ רועי פולקמן , צילום: יחצ ח"כ רועי פולקמן | צילום: יחצ ח"כ רועי פולקמן , צילום: יחצ

בהסדר הסופי הוחלט: הבנק יציע ללקוח שני מסלולים - עם ובלי גרייס (grace - חסד), החוק יחול על לקוח מובטל לאחר סיום קבלת דמי אבטלה; לקוח חולה לאחר סיום קבלת דמי מחלה/פגיעה/וכו'; לקוחה בחופשת לידה שסיימה לקבל דמי לידה, הגרייס יהיה לתקופה שלא תפחת מ-3 חודשים (למעט לבקשת הלקוח); לא יותר מפעם בשנה; לא יותר מ-3 פעמים במהלך תקופת ההלוואה.

בהוראות החוק נכתב, כי יהיו מספר תרחישים שיאפשרו לנושט המשכנתא להשתמש בזכות הגרייס, מדובר במקרים שבהם סיים את עבודתו, הוא מובטל אך אינו מקבל דמי אבטלה, או במקרים שבהם הלקוח לא כשיר לעבוד במשך תקופה ארוכה ואינו מקבל דמי מחלה, דמי פגיעה או קצבת נכות.

עוד נקבע, כי במקרים של חופשת לידה, כאשר היולדת טרם שבה לעבודה אך אינה מקבלת דמי אבטלה גם אז היא תוכל לנצל את תקופת הגרייס. פרטי החוק המדויקים למשל לגבי משך הזמן שחלף מאז חופשת הלידה טרם נקבעו.

פולקמן: "משכנתא היא התחייבות לטווח ארוך עם קשיחות בתנאי הפירעון, בעוד החיים הם דינמיים. לאפשר למובטלים, כאלה שבחופשת מחלה או לנשים בחופשת לידה 'גרייס' בתשלומי משכנתא, זה הוגן וערכי. החוק ייתן "אוויר לנשימה" למי שהכי זקוק לו".

רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד": "מדובר בעוד צעד הבא להגן על נוטלי המשכנתאות המתחייבים לסכומים גדולים ואשר במקרים לא מעטים זקוקים לעזרה במקרים לא צפויים כמו אבטלה ומחלה וכן בתקופה בה מוארכת חופשת הלידה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות