אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"קניונים קטנים ייסגרו אבל קניונים גדולים יתרחבו עוד יותר" צילום: אביב אברמוב

"קניונים קטנים ייסגרו אבל קניונים גדולים יתרחבו עוד יותר"

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון, מנסח את העתיד הצפוי לנכסים על רקע התחזיות הקודרות בתחום הקמעונאות, ומסכם רבעון של צמיחה - אם כי מתונה ביחס למתחרה עזריאלי

22.05.2018, 07:41 | אורן פרוינד

"יהיו קניונים שייסגרו כי הם פשוט לא עובדים טוב", אמר ל"כלכליסט" אבי לוי, מנכ"ל מליסרון, קבוצת הקניונים הגדולה בישראל שהציגה אתמול תוצאות טובות בדו"חות לרבעון הראשון של 2018.

קראו עוד בכלכליסט

נראה כי למרות ההספדים שנישאו לאחרונה לשוק הקניונים, מליסרון הצליחה לייצר צמיחה - אם כי מתונה מבעבר ונמוכה ביחס למתחרה שלה עזריאלי. עזריאלי רשמה עלייה של 5.3% בפדיונות השוכרים באותה תקופה.

עיקר הצמיחה של מליסרון ברבעון זה הגיע מתחום המשרדים שהתרחב. זאת בניגוד לקניונים שמספרם והיקף שטחי המסחר בהם נשאר באותה רמה.

דיבידנד: 60 מיליון שקל

ההכנסות הכוללות משכירות נטו (NOI) של מליסרון ברבעון הראשון לשנת 2018 עלו בכ־2.2% לכ־273 מיליון שקל. העלייה ב־NOI הושגה על ידי אכלוס ותחילת הנבה של נכסים בתחום המשרדים שבנייתם הושלמה.

אם מנטרלים את התוספת של הנכסים החדשים, מליסרון הציגה צמיחה של 1% בלבד במהלך הרבעון, בדומה למתחרה שלה עזריאלי. בעקבות המשך החיסכון בעלויות מימון וחיסכון בהוצאות מיסוי, מליסרון הציגה עלייה בשורה התחתונה. ה־FFO המייצג של הקבוצה (התזרים מפעילות שוטפת ללא השפעת אירועים חד־פעמיים) עלה ברבעון בכ־6.3% לכ־170 מיליון שקל. צמיחה זו הושגה בעיקר על ידי גידול ב־NOI בסך כ־6 מיליון שקל. החברה סיימה את הרבעון הראשון לשנת 2018 עם גידול של כ־84% ברווח הבעלים לפני מס לכ־174 מיליון שקל.

הרווח הנקי ברבעון הראשון של 2018 עלה לכ־140.8 מיליון שקל (מהם כ־130 מיליון שקל מיוחסים לבעלי המניות), בהשוואה לרווח נקי של כ־69.5 מיליון שקל (מהם כ־56.0 מיליון שקל מיוחסים לבעלי המניות) ברבעון המקביל אשתקד. הפדיונות של מליסרון אמנם רשמו עלייה ביחס לרבעון המקביל אולם ברבעון הנוכחי יש לזכור כי חג הפסח נכלל בתוכו להבדיל מהרבעון המקביל.

במקביל לפרסום הדו"חות, אישר דירקטוריון החברה חלוקת דיבידנד בסך של 60 מיליון שקל, אשר ישולם במהלך יוני 2018.

אבי לוי מנכ"ל מליסרון , צילום: אביב אברמוב אבי לוי מנכ"ל מליסרון | צילום: אביב אברמוב אבי לוי מנכ"ל מליסרון , צילום: אביב אברמוב

לוי טוען כי שוק הקניונים הופך לתחום של כרישים גדולים. "קניונים קטנים ייסגרו כי שכר הדירה שלהם הוא אפס. הקניונים הטובים והמוצלחים יהיו טובים יותר כי הם נותנים את התמהיל הטוב ביותר", אומר לוי ומוסיף כי מדובר גם על נכסים של מליסרון. "קניונים קטנים יהפכו להיות יותר שכונתיים שנותנים מענה לסביבה הקרובה. באשדוד הגענו למסקנה שבמקום לשפץ כדאי לנו לבנות שכונת מגורים. יש לנו סדרה גדולה של קניונים שאנו מרחיבים כעת. מדובר למעשה בכל קניוני הדגל שלנו".

צריכה פרטית גם בקניון

על קניון חונים קונים בראשון לציון שמכרה מליסרון לסלע קפיטל תמורת 180 מיליון שקל אמר לוי כי "קיבלנו הצעה טובה ומכרנו. לא יהיו מכירות נוספות של קניונים בעתיד הקרוב".

לוי ייחס את הצמיחה של מליסרון לנתונים במשק הישראלי. "המציאות הכלכלית היא שהמשק צומח וגדל. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה שהצמיחה ברבעון הראשון של 2018 היתה 4.1% בתוצר ויש עלייה של 10% בצריכה הפרטית. חלק מהצמיחה הוא רכישה של מכוניות וקניות באינטרנט. אבל חלק לא מבוטל מגיע גם לקניונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות