אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צבא ההגנה לעמימות: השמועות על שקיפות שכר בצה"ל היו מוקדמות מדי צילום: אי פי איי

צבא ההגנה לעמימות: השמועות על שקיפות שכר בצה"ל היו מוקדמות מדי

בוועדת תקציב הביטחון של הכנסת חגגו אתמול את העובדה שצה"ל העביר לראשונה לחשב הכללי נתוני שכר של 2017. אלא שמתברר שהוא מסרב להעביר נתונים משנים קודמות וגם המחלוקת על העברת נתוני הפנסיה נמשכת. מה יש לצה"ל להסתיר?

23.05.2018, 08:10 | שחר אילן

לכאורה יום חגיגי היה אתמול בישיבת ועדת תקציב הביטחון של הכנסת. בפעם הראשונה הישיבה החצי שנתית שמוקדשת למעקב אחר העברת הנתונים על השכר והפנסיות של אנשי צה"ל לאוצר לא כללה רק את חילופי ההאשמות המקובלים (האשמות בשקרים, הפרת חוק ואי עמידה בהסכמים) אלא גם בשורה חיובית. צה"ל העביר לראשונה בהיסטוריה התקציבית של מדינת ישראל לאוצר את נתוני השכר של 2017.

קראו עוד בכלכליסט

הנוכחים לא ידעו את נפשם לנוכח פעמי ההיסטוריה. יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג מהמחנה הציוני אמר בתגובה שמדובר ב"ימות המשיח". יו"ר הועדה ח"כ אבי דיכטר מהליכוד אמר ש"אחרי זה אנחנו כבר עוברים לשלום עם הפלשתינים"."העברנו את כל הנתונים. אני חושב שהנושא הזה סגור", אמר מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם, כשהוא מבטא כנראה יותר משאלת לב מאשר עובדה.

לפי המסורת של הישיבות האלה, הן נפתחות כשמשרד הביטחון מספר איך הוא מעביר את כל הנתונים שצריך, ואז באוצר טוענים שממש לא. אבל הפעם אפילו החשב הכללי רוני חזקיהו אמר ש"בסך הכול אנחנו מרוצים ממה שקורה. יש התקדמות גדולה מאוד בשיתוף הפעולה". ועולה השאלה האם באמת עידן של שקיפות החל בנתוני השכר והפנסיות של צה"ל. התשובה, למרבה הצער, היא לגמרי לא.

הנתונים האלה חיוניים הן למעקב אחר השכר והן לבניית הערכות אקטואריות של העלויות הצפויות של הפנסיות התקציביות של אנשי הקבע ופנסיות הגישור שלהם. לכן יש חשיבות רבה למעקב לאורך השנים אחרי ההתנהגות של צה"ל, זחילת השכר והזכויות וההטבות שהוא נותן. צריך להבין שהפריבילגיה מרחיקת הלכת של שכר ופנסיות סודיים קיימת רק לצה"ל. בתחום הזה הוא גוף שמתנהל כמו מדינה בתוך מדינה.

מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם. "העברנו את כל הנתונים. אני חושב שהנושא הזה סגור", צילום: עמית שאבי מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם. "העברנו את כל הנתונים. אני חושב שהנושא הזה סגור" | צילום: עמית שאבי מנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם. "העברנו את כל הנתונים. אני חושב שהנושא הזה סגור", צילום: עמית שאבי

נתונים של שנה אחת

 

חזקיהו חשף שצה"ל העביר רק את נתוני השכר של 2017 ולא העביר נתונים משנים קודמות, כך ש"יש בעיה לעשות השוואות". לדבריו, היה רוצה לקבל נתוני שכר של שבע שנים אחורה, אך הוא מוכן להסתפק בפחות.

אם לסכם את תגובת צה"ל, הוא בעצם ענה שהוא לא חייב. ראש אגף תקציבים במשרד הביטחון תא"ל אריאלה לזרוביץ טענה ש"צה"ל ומשרד הביטחון עמדו בהתחייבויות בתחום השכר והגמלאות על קוצו של יוד וללא דופי אבל בהסכם אין מחויבות להעביר נתונים היסטוריים".

לטענתה, "אנחנו לא יכולים להעביר נתונים שאנחנו לא יכולים לחתום על האמינות של ההשוואה שלהם. היו שינויים ארגוניים וצריך להשוות תפוחים לתפוחים ולא להעביר נתונים שלא מייצרים בסיס השוואה נכון וקוהרנטי".

ראש מטה אכ"א תא"ל מרב קירשנר טענה שהכנת נתונים מאומתים ל־2017 היתה כרוכה בעבודה של צוותים גדולים שנמשכה חודשים ומוקד השכר והכספים של צה"ל מופ"ת הושבת. לדבריה, גם אם צה"ל ישוב וישקיע את התשומות האלה, "לא נגיע לנתונים בדוקים".

חזקיהו הגיב לדבריה כי "אם אנחנו מדברים על רמת אמון ושקיפות, צריך לרצות להעביר נתונים. לא צריכה להיות בעיה של האם זה חובה. צריך לנסות להעביר נתונים היסטוריים". לדבריו, "אנחנו מוכנים להתמודד עם נתונים מאומתים או לא".

העול הכלכלי שיוצרות הפנסיות התקציביות ופנסיות הגישור של צה"ל על תקציב המדינה ‑ כבד. לפנסיות הללו יש משמעות לא פחותה ואולי הרבה יותר גדולה מאשר למשכורות. העלות האקטוארית שלהן יוצרת עול תקציבי על שני הדורות הבאים. מתברר שבתחום הפנסיות עדין לא הועברו נתונים אפילו לשנה אחת. "אין הסכמות בעניין הזה" חשף חזקיהו בישיבה, "יש מחלוקות מסוימות".

תקוות משיחיות

 

על מה בכל זאת הסכימו? משרד הביטחון ביקש להסיר את נושא פנסיות הגישור מסדר היום, מן הסתם כדי שלא יספוג התקפות בעניין הזה. האוצר הסכים. אם לא תהיה פריצת דרך, סביר שהמחלוקת תפרוץ במלוא העוצמה בישיבה החצי־שנתית הבאה. סביר להניח שלשקט היחסי שבו עבר הישיבה תרמה גם ההיעדרות מהישיבה של מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, שרגיל להשתלח במשרד הביטחון.

חזקיהו הזכיר שעצם המצב שבו צה"ל מעביר נתונים במקום שהאוצר הוא שינהל את כספיו הוא זכות יתר מאוד לא מקובלת. זאת משום שבניגוד לכל משרדי הממשלה האחרים אין בו חשב מטעם האוצר. "השקיפות והבקרה הכי טובה תתבצע רק כאשר יהיה חשב של האוצר בצבא", אמר.

לדבריו, "אני לא רואה סיבה למה זה לא יכול לקרות". ואם לחזור לדברי הרצוג, כשיהיה בצה"ל חשב של האוצר – יגיעו ימות המשיח. בינתיים, השמועות על בוא השקיפות הכלכלית לצה"ל היו מוקדמות מדי. מקסימום מעטה העמימות קצת נסדק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות