אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועד בנק אוצר החייל מבקש להכריז סכסוך עבודה: "הבינלאומי מתכנן מיזוג"

ועד בנק אוצר החייל מבקש להכריז סכסוך עבודה: "הבינלאומי מתכנן מיזוג"

מנכ"ל ויו"ר אוצר החייל, יו"ר הוועד ונציגי ההסתדרות נפגשו היום; על הפרק: מיזוג עם הבינלאומי או התייעלות; העובדים: "הבנק נהג בחוסר תום לב והסתיר מידע"; אוצר החייל: "טרם התקבלה החלטה על מיזוג"

22.05.2018, 22:49 | רעות שפיגלמן

ועד העובדים באוצר החייל הגיש היום להסתדרות בקשה להכריז סכסוך עבודה. לפי ההערכות, הסכסוך יאושר מחר בבוקר. אם הסכסוך יאושר, הוא יהיה השני במספר בקבוצת הבנק, כאשר רק בשבוע שעבר הוכרז גם סכסוך בחברת המחשוב.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי יו"ר אוצר החייל, יוסי לוי, קיים היום (ג') פגישה עם נציגי ההסתדרות ועם יו"ר הוועד, מזל בובליל, פגישה בה נכח גם מנכ"ל הבנק קובי מלכין. במהלך הפגישה דיבר לוי על הכוונה להיכנס למו"מ על התייעלות עמוקה באוצר החייל או מיזוג לתוך הבינלאומי. באפשרות ההתייעלות ללא מיזוג הכוונה לאיחוד הפעילות של יחידות המטה. על רקע הפגישה הוגשה בקשה לסכסוך, ואם היא תאושר יוכלו העובדים לנקוט עיצומים ולשבות בעוד שבועיים.

בחודשים האחרונים התנהל מו"מ בין הנהלת הבנק לעובדים כאשר הבוקר, לטענת הוועד, הגיעה במפתיע הודעתו של היו"ר על אפשרות של מיזוג הבנקים. על רקע זה הוועד הארצי הודיע על שכירת שירותיהם של פרופ' ירון זליכה ועו"ד בני כהן שיובילו את המאבק.

אוצר החייל מונה כ-700 עובדים ו-46 סניפים ופועל בעיקר בתחום הצרכני עבור אוכלוסיית משרתי הקבע בין היתר. בינואר השנה מימש הבינלאומי אופציה ורכש את אחזקות "חבר משרתי הקבע וגימלאים" באוצר החייל - ומאז הוא מחזיק ב-100% מהבנק. גורמים בסביבת הבנק מציינים כי מימוש האופציה נעשה כצעד מקדים למיזוג.

אוצר החייל סיכם את 2017 עם רווח נקי של 70.9 מיליון שקל - ירידה של 15.4% לעומת השנה המקבילה. התשואה עמדה על 5.7%. בשל היותו בנק קטן, בהנהלת הבינלאומי רואים באפשרות של מיזוג או התייעלות כצעד שיתרום לרמת היעילות של הבנק ושל הקבוצה כולה. הבינלאומי נדרש ליישם מהלכי התייעלות נרחבים יותר מבנקים אחרים, בשל רמת היעילות הנמוכה בו (שיעור ההכנסות ש'נבלעות' כהוצאות) שעומדת על 69.5%, לעומת הרמה שלה מצפה הפיקוח על הבנקים - 60% .

קובי מלכין מנכ"ל בנק אוצר החייל קובי מלכין מנכ"ל בנק אוצר החייל קובי מלכין מנכ"ל בנק אוצר החייל

מהבנק הבינלאומי נמסר: "במסגרת משא ומתן עם העובדים על הסכם העבודה באוצר החייל מתקיימים דיונים עם ועד עובדי הבנק וההסתדרות לבחון אפשרות של שינויים מבניים באוצר החייל כולל מיזוגו לבנק הבינלאומי על מנת לשפר את היעילות התפעולית. טרם נתקבלה החלטה על מיזוג ו/או על כל שינוי מבני אחר.נדגיש כי בכל אחת מהאפשרויות הנבחנות, מותג אוצר החייל ומערך הסינוף יישמרו וישפרו את יכולת התחרות של קבוצת הבינלאומי בתחום הבנקאות למשקי בית ועסקים קטנים. זאת תוך כדי שמירה על הסכמי שיתופי הפעולה עם אוכלוסיית כוחות הביטחון, כפי שקיימים כיום. נציין עוד כי אוצר החייל היה מאז ומתמיד בבעלות בנק אחר ומאז רכישתו על ידי הבינלאומי לפני 12 שנה פעילותו משולבת בזו של הבינלאומי שמחזיק במאה אחוז בו".

יו"ר ועד אוצר החייל בובליל התייחסה להודעת הנהלת אוצר החייל ומסרה: "לצערי, מתברר כי הבנק נהג בחוסר תום לב ובהסתרת מידע. אין ספק כי מדובר בהתנהלות מאכזבת ולא הוגנת, לא במערך הבנקאי, גם לא במערך יחסי העבודה, שכל מטרתה היא פגיעה בציבור העובדים בפרט, ובציבור הישראלי בכלל, אשר ייפגע מהריכוזיות ההולכת וגוברת בענף הבנקאות".

פרופ' זליכה התייחס גם הוא להודעת הבנק הבינלאומי ואמר: "ההודעה שנמסרה לנציגות העובדים היא פרי באושים נוסף של המדיניות הכושלת של המפקחת על הבנקים להרוס את הרפורמה להגברת התחרות במערכת הבנקאית. פעם אחר פעם נחשף כי המפקחת עושה כל שביכולתה להשאיר את המערכת הבנקאית בתום כהונתה עם פחות בנקים ממספרם בתחילת כהונתה. הגיע הזמן שכנסת ישראל תפקיע את סמכות הפיקוח על הבנקים לסגור בנקים בישראל ותציב חומה ברורה נוכח מגמת המונופוליזציה של מערכת הבנקאות בישראל. מגמה שאותה מוביל ללא בושה הפיקוח על הבנקים".

בתוך כך בשבוע שעבר ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה בחברת המחשוב של הבנק הבינלאומי - מת"ף, המונה כ-550 עובדים, שהם 12% מכלל העובדים בקבוצה. לטענת עובדי מת"ף, ההנהלה מבצעת באופן מכוון סחבת ממושכת בניהול המו"מ מולם לחתימה על הסכם עבודה. במרץ 2017 התאגדו עובדי חברת המחשוב והחלו לנהל מו"מ לחתימה על הסכם, כאשר מעל שנה חלפה וטרם נחתם הסכם שכזה. רצונם של העובדים לחתימה על הסכם הגיע כמה חודשים לאחר שהבנק הגדיר מול הפיקוח על הבנקים מתווה רב-שנתי להתייעלות, בדומה לבנקים האחרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות