אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקונגרס האמריקאי אישר הקלות על הבנקים - לראשונה מאז משבר 2008 צילום: בלומברג

הקונגרס האמריקאי אישר הקלות על הבנקים - לראשונה מאז משבר 2008

מדובר בתיקון המשמעותי ביותר בחקיקה הפיננסית מאז בחירתו של טראמפ לנשיאות. דובר הבית הלבן אמר כי: "זהו צעד חשוב קדימה לשחרור הכלכלה שלנו מרגולציית-יתר"

23.05.2018, 09:26 | שירות כלכליסט

הקונגרס האמריקאי עשה צעד משמעותי להקלת שורת המגבלות על חברות פיננסיות שהוטלו בעקבות המשבר הכלכלי של 2008, במקביל לאישור תכנית בבית הנבחרים להקלת הפיקוח על בנקים קטנים ובינוניים.

קראו עוד בכלכליסט

258 הצביעו בעד ו-159 נגד התיקון המשמעותי ביותר בחקיקה הפיננסית מאז שהרפובליקנים לקחו את השלטון בשנה שעברה. 33 דמוקרטים הצביעו לצד הרפובליקנים בעד החוק.

כעת ההחלטה עוברת לחתימתו של הנשיא טראמפ, לפני שפעולות הדה רגולציה יצאו לפועל ויקלו (אך לא יבטלו לגמרי) את חוק "Dodd-Frank" מ-2010, שמטרתו היא מניעת משבר כלכלי נוסף. החקיקה החדשה לא נגעה ברוב נדבכי החוק, כמו סמכות הממשלה להשתלט על חברות פיננסיות כושלות בזמן משבר, ואחרים, שיוותרו על כנם לעוד מספר שנים לפחות.

החקיקה החדשה עשויה לעודד עסקאות חדשות ולהקל על בנקים להתרחב. הסנאט העביר את החוק במרץ ברוב של 67 מול 31, כאשר 17 חברי סנאט דמוקרטים הצביעו בעדו.

הקונגרס האמריקאי, וושינגטון, צילום: בלומברג הקונגרס האמריקאי, וושינגטון | צילום: בלומברג הקונגרס האמריקאי, וושינגטון, צילום: בלומברג

תומכי החוק אומרים שההקלות יעודדו מתן הלוואות וייתן דחיפה לכלכלת ארה"ב. "זהו צעד חשוב קדימה לשחרור הכלכלה שלנו מרגולציית-יתר", כך אמר דובר בית הנבחרים פול ראיין.

המתנגדים לחוק טוענים לעומת זאת שהוא יחזיר את הסיכון למערכת הפיננסית. חברת בית הנבחרים הרפובליקנית מקסין ווטרס, אמרה שהחוק החדש "מיטיב עם וול סטריט ועם הבנקים הגדולים, אשר כבר היום מדווחים על רווחי שיא".

הרפובליקנים בבית הנבחרים רצו שהחוק יהיה עוד יותר מרחיק לכת, אךהסכימו לקדם אותו במתכונתו הנוכחית אחרי שהובטח להם שהסנאט יצביע על חבילה נפרדת של הקלות בחודשים הקרובים. מחוקקי הסנאט דחקו בבית הנבחרים לא לעשות שינויים בחוק, אשר היו מחייבים הצבעה נוספת.

חלק מרכזי בחוק מכוון להקל את התקנות על כעשרים וחמישה בנקים מחוזיים בארה"ב. החוק מעלה את הרף שמעליו בנקים עומדים בפני פיקוח הדוק יותר מ-50 ל-250 מיליארד דולר בנכסים – ניצחון עבור הבנקים הבינוניים, אשר טוענים כבר זמן רב שאין לשים אותם באותה קטגוריה של הבנקים הגדולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות