אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צפו: המפעל של אורמת בהוואי - מטרים ספורים מהתפרצות הלבה צילום: איי אף פי

צפו: המפעל של אורמת בהוואי - מטרים ספורים מהתפרצות הלבה

גם אחרי 19 ימים זרימת הלבה מהר הגעש קילוואה נמשכת. הגיאולוגים כבר כינו את האירוע "התפרצות חסרת תקדים" והרשויות מפרסמות הנחיות התנהגות. תחנת הכוח שמספקת רבע מהחשמל באי נסגרה, אחרי שהלבה הגיעה עד אליה

23.05.2018, 11:20 | אורן פרוינד ו-ynet

התפרצות הלבה בהר הגעש Kilauea מתקרבת ממש בשעות אלו לתחנת הכוח של אורמתבהוואי. ב-24 השעות האחרונות הייתה החמרה בפעילות הוולקנית ועתה היא מזרימה לבה גם לכיוון תחנת הכח (ולא בעיקר מזרחה אל הים).

 

הר הגעש קילוואה שבהוואי המשיך כאמור גם היום (ד') לפלוט נחשולי לבה ולפי המדענים לא נראה שהזרם נחלש. בין הסכנות שנשקפות לאי: שברי סלעים שיפגעו בספינות שנמצאות באזור האי המרכזי ועלייה חריפה בשחרור הגזים הרעילים. הגיאולוגים טוענים כי מדובר ב"התפרצות חסרת תקדים".

קראו עוד בכלכליסט

 

תחנת הכוח האמורה מייצרת חשמל בהספק של 38 מגה וואט מתוך ייצור כולל של 850 מגה וואט והיא אחראית על כ-38 מיליון דולר הכנסות מתוך הכנסות שנתיות של כ-700 מיליון דולר. בנוסף היא אחראית על רווח תזרימי (EBITDA) של 20 מיליון דולר.

אורמת נסחרת במכפיל EBITDA של 10 - כלומר אובדן התחנה אמור לחתוך משוויה כ-200 מיליון דולר. אלא שאורמת מחזיקה בתחנה בשיעור של 63% ומשכך אובדן הערך אמור להסתכם בכ-125 מיליון דולר, שהם 2.5 דולר למניה. מהדיווח ועד היום מניית אורמת איבדה 5.8 דולר מערכה - יותר מפי 2.

 

מאורמת נמסר: "נכון לעדכון האחרון שהתקבל, אין פגיעה פיזית לתחנה. זרימת הלבה התקרבה לנקודה הדרומית של גבולות התחנה ובאיזור התלקח מבנה שאינו בשימוש ושאינו משמש את התחנה של החברה. מדובר במבנה ששייך לתחנת ניסוי ששימשה בעבר את אוניברסיטת הוואי לצורך מחקר שפורקה לפני שנים רבות. על פי הערכות החברה, הלבה נעצרה ונראה כי היא זורמת בכיוון ההפוך לתחנה וכרגע ישנו סיכוי נמוך להתקדמות הלבה לכיוון התחנה. היות שהארוע עדיין מתמשך, אנו ממשיכים לנטר את האירוע ולעשות את כל הצעדים הנדרשים לשמירה על בטחון הצוותים שלנו, על התחנה והסביבה".

 

"התפרצות חסרת תקדים": הלבה מהר הגעש בהוואי ממשיכה לזרום

 

הלבה שהתפרצה מההר התקדמה לעבר תחנת כוח והשמידה מחסן במתחם. העובדים מיהרו לכסות שלוש בארות כדי להפחית את הסיכון לשחרור בלתי מבוקר של גזים רעילים, במקרה שיוצפו בלבה. בשל ההתפרצויות האחרונות שהחלו בתחילת החודש נסגרה תחנת הכוח שמספקת כ-25% מאספקת החשמל של האי הגדול במדינה.

התפרצות הר הגעש קילוואה בהוואי, צילום: AFP התפרצות הר הגעש קילוואה בהוואי | צילום: AFP התפרצות הר הגעש קילוואה בהוואי, צילום: AFP

המרוץ בתחנת הכוח למניעת נזק נוסף סימל את האתגר האחרון שעמד בפני הרשויות בהתפרצות בפסגה של קילאווה, לצד סדקים וולקניים ענקיים לאורך הצד המזרחי של ההר. דוברת המחוז ג'יין סניידר אמרה כי אף אחת מהבארות באתר לא נמצאת בסכנה מיידית שכן זרם הלבה נע באיטיות ונמצא כמה מאות מטרים מהן.

 

 

התפרצות הלבה ליד מפעל אורמת בהוואי, צילום: איי אף פי התפרצות הלבה ליד מפעל אורמת בהוואי | צילום: איי אף פי התפרצות הלבה ליד מפעל אורמת בהוואי, צילום: איי אף פי

 

 

בתחילת השבוע הזהירו הרשויות את התושבים שזרם הלבה, שהגיע לאוקיינוס השקט, עלול ליצור עננים רעילים של אדי חומצה וחלקיקים זעירים דמויי זכוכית לאורך החוף. בשבת דווח על פציעה קשה ראשונה - גבר נפצע קשה ברגלו כשישב במרפסת ביתו, בן שלוש קומות. לפי הדיווחים, סלע לוהט נחת על הרגל ו"ניפץ אותה".

 

 

 

הלבה מההר, צילום: רויטרס הלבה מההר | צילום: רויטרס הלבה מההר, צילום: רויטרס

בהוואי הזהירו את התושבים מאדי החומצה והזכוכית הגעשית שנוצרים כשהלבה, שעלולה להגיע לטמפרטורות של 1,093 מעלות, מגיעה למי הים. "תהיו ערניים ותתרחקו מעשן כלשהו באוקיינוס", אמרה הסוכנות להגנה אזרחית, שהזהירה מנזק לריאות וגירויים בעיניים ובעור. סכנת האדים הרעילים עשויה להיחלש ככל שהם יתקדמו למעמקי הים, אך הרשויות הזהירו ששינויים בכיוון הרוח עלולים להחזיר את האדים הרעילים לקו החוף.

 

התפרצות הר הגעש בהוואי, צילום: AP התפרצות הר הגעש בהוואי | צילום: AP התפרצות הר הגעש בהוואי, צילום: AP

 

קילוואה, אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם, החל להתפרץ ב-3 במאי. הלבה שהתפרצה הרסה עשרות בתים ובניינים אחרים, הציתה שריפות וגרמה לאלפים לעזוב את בתיהם.

הרשויות בהוואי הזהירו שלבה מסוכנת וחמה יותר עלולה להתפרץ, ושמזרקות הלבה עלולות להגיע עד לגובה של 182 מטרים – כפי שהיה בהתפרצות משנת 1955.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות