אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ח"כ מקלב לשר אריאל: "יש הרגשה של התעמרות במכון וולקני - אין למשרד תשובות מדוע הוא מקוצץ" צילום: עומר מסינגר

ח"כ מקלב לשר אריאל: "יש הרגשה של התעמרות במכון וולקני - אין למשרד תשובות מדוע הוא מקוצץ"

יו"ר ועדת המדע תקף בחריפות את הקיצוץ בתקציב המכון לשנה הבאה שעומד על 22%. הוא טען כי הדבר נובע מהתנגדותם לעבור לצפון. המכון: הקיצוץ יגרום לפגיעה אנושה במחקר. שר החקלאות: אין קשר בין המעבר לקיצוץ

23.05.2018, 11:34 | שחר אילן

יו"ר ועדת המדע של הכנסת ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה תוקף בחריפות את הקיצוץ בתקציב מכון וולקני ב-2019 ואומר ש"יש הרגשה של התעמרות במכון מאז ההתנגדות שלהם למעבר לצפון". מקלב אמר את הדברים בדיון בוועדת הכספים של הכנסת בנושא תקציב החקלאות. לדברי מקלב, "מדובר במכון שנמצא בקדמת המחקר כולם אומרים שיש חשיבות ואז מקצצים. אין למשרד תשובות למה הוא מקצץ".

ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני אמר בנוגע למוסד הגדול בארץ העוסק במחקר חקלאי ש"הקיצוץ מאיים על המחקר במכון". ח"כ עופר שלח מ"יש עתיד" אמר ש"מדובר בקיצוץ חמור. במכון וולקני יש פטנטים מדעיים שמוערכים במיליארד שקל. בעולם שבו יהיה קשה להשיג אוכל, מדינת ישראל צריכה להשקיע במחקר החקלאי".

קראו עוד בכלכליסט

השר אריאל אמר בתגובה ש"אין קשר בין הדיונים אם מכון וולקני יעבור צפונה לבין הקיצוץ. לעובדים יש כל הזכויות לצאת למאבק".

שר החלקאות אורי אריאל. לטענת המכון, הקיצוץ ישבש לחלוטין את טיפוח הזנים שבו הוא מתמחה, צילום: אלכס קולומויסקי שר החלקאות אורי אריאל. לטענת המכון, הקיצוץ ישבש לחלוטין את טיפוח הזנים שבו הוא מתמחה | צילום: אלכס קולומויסקי שר החלקאות אורי אריאל. לטענת המכון, הקיצוץ ישבש לחלוטין את טיפוח הזנים שבו הוא מתמחה, צילום: אלכס קולומויסקי

תקציב המחקר והפעולות של מכון וולקני קוצץ בתקציב 2019 ב-55 מיליון שקל שהם 22%. בנייר עמדה של הנהלת המכון נטען ש"הקיצוץ יגרום הלכה למעשה לבעיות חמורות בפעילות השוטפת, לפגיעה אנושה בפעילות המחקר עד כדי עצירתו ולסיכון עצם קיומו של מנהל המחקר החקלאי".

בנייר מוסבר שרוב תקציב השכר והפעולות הוא קשיח ולכן המשמעות של הקיצוץ היא גרעון של 39 מיליון שקלים. התוצאה תהי ש"וולקני יאלץ להפחית כרבע מההוצאות לחשמל, מים, ניקיון, אבטחה ולא לשלם את מלוא הארנונה ומלוא הביטוח".

לטענת החוקרים "צמצום השימוש בחשמל למשל יכול להיעשות על ידי: הפסקות חשמל יזומות למעבדות המחקר (למשל, של בנק הגנים הלאומי,שם יש חדרי קירור במינוס 20 מעלות), לחממות (למשל, חממות הניסוי בקנביס רפואי, שם עלות התאורה עצומה); ואוורור וקירור לרפת, לדיר וללולים, תוך פגיעה משמעותית ברווחת בעלי החיים.

לטענת ההנהלה, "השבתות של חשמל לחממות וחדרי הקירור תמוטטנה לחלוטין את האפשרות לערוך בהן מחקרים". עוד נאמר ש"קיצוץ בכמויות המים המשמשים להשקיית חלקות הטיפוח של מיני פירות שונים וירקות, במיוחד בתקופות החום, ישבשו לחלוטין את טיפוח הזנים שבו מתמחה וולקני במשך שנים רבות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות