אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרשה נוספת בגין חקירת המס חתכה את הרווח הרבעוני של הפועלים ב-18% צילום: עמית שעל

הפרשה נוספת בגין חקירת המס חתכה את הרווח הרבעוני של הפועלים ב-18%

הרווח של הבנק עמד על 628 מיליון שקל; סכום ההפרשה המיועד לטיפול בחקירה בארה"ב גדל בכ-17 מיליון דולר והתווסף לסך כולל של כ-348 מיליון דולר אשר הופרשו בעבר

24.05.2018, 08:24 | רעות שפיגלמן

בנק הפועלים, הבנק הגדול בישראל, מסכם היום (ה') את הרבעון הראשון של שנת 2018 ומציג עלייה בהכנסות לצד ירידה חדה של 18% ברווח הנקי.

קראו עוד בכלכליסט

הבנק רשם הכנסות מריבית של 2.15 מיליארד שקל - עליה של 4.1% לעומת הרבעון המקביל, עיקר העלייה מיוחסת לצמיחה בתיק האשראי בסקטור העסקי בדגש על נדל"ן ומסחר. הצמיחה בפעילות האשראי העסקי הביאה לעליה בהוצאות להפסדי אשראי שנדרש להפרישן משום עליה בהיקפי הפעילות. ההוצאות להפסדי אשראי עלו ב-134% ועמדו על 250 מיליון שקל. בהסתכלות על תיק האשראי כולו שיתרתו היא כ-284 מיליארד שקל, ההוצאה להפסדי אשראי מהתיק היא 0.35% .

כשליש מההכנסות של הבנק מיוחסות לעמלות שונות שגבה במהלך הרבעון – הכנסות בהיקף של 1.28 מיליארד שקל - ירידה של 2% לעומת הרבעון המקביל. מתוך העמלות למעלה משליש מתוכן מיוחסות לכרטיסי אשראי. הבנק שלשל לכיסו מעמלות אלו 487 מיליון שקל – עלייה של 6%, ומנגד נרשמה ירידה בהכנסות מעמלות ניהול חשבון, כמו גם מפעילות בניירות ערך.

בשורה התחתונה של הדוח הכספי הציג הבנק כאמור ירידה חדה של 18% ברווח שהסתכם ב-628 מיליון שקל. בפועלים מציינים כי הסיבה העיקרית לירידה ברווח הפרשה נוספת שנאלץ להפריש בגין חקירת המס של הרשויות בארה"ב המתנהלת כנגדו.

במהלך הרבעון נרשמה ירידה בתיק האשראי של משקי הבית (ללא משכנתאות) - בעוד שהתיק כולו שיתרתו כ-284 מיליארד שקל צמח ב-2%. מדובר בשיעור הצמיחה רבעוני הגבוה ביותר לשנה האחרונה. הצמיחה בתיק מיוחסת לפעילותה אשראי העסקי.

בעוד שבתחום המשכנתאות נרשמה צמיחה של 2% (יתרה של 74 מיליארד שקל), בתיק האשראי הצרכני שהסתכם ב-40 מיליארד שקל נרשמה ירידה של 0.7%.

הבנק הגדיל ברבעון את ההפרשה בגין החקירה האמריקאית ב-17 מיליון דולר (60 מיליון שקל) וסך ההוצאות שרשם במצטבר ביחס לחקירה מסתכמות ב365 מיליון דולר (1.28 מיליארד שקל). כנגד הבנק מנהל משרד המשפטים האמריקאי (ה-DOJ) חקירה בחשד שהוא סייע בשנים קודמות ללקוחות אמריקאים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב באמצעות פעילות של הבנק בשוויץ. בכך ההפרשה בגין החקירה מתקרבת מאוד לסכום הקנס ששילם בנק לאומי ב- 2014 בגין חקירה דומה: 400 מיליון דולר.

בניגוד למזרחי טפחות, שהוא הבנק הנוסף מולו מתנהלת חקירה מקבילה על ידי ה-DOJ, הבנק לא עידכן שקיבל הודעה מה-DOJ שזה האחרון יעביר לו טיוטת הסדר Deferred Prosecution Agreement - מסמך שיש בו בכדי להוות בסיס לקראת גיבוש הסדר סופי.

לראשונה, הבנק מציין ברמה רבעונית גם את היקף ההוצאות המשפטיות הנלוות המיוחסות לחקירה. באופן חריג ברבעון היקף ההוצאות עמד על 87 מיליון שקל כאשר לשם השוואה ב-2017 כולה ההוצאות המשפטיות הנלוות עמדו על 89 מיליון שקל. העלייה החריגה בהוצאות הנלוות מיוחסת לפעולות שנדרש הבנק לבצע לשם טיוב מאגר הלקוחות הרלוונטיים לחקירה.

אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים, צילום: עמית שעל אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים | צילום: עמית שעל אריק פינטו מנכ"ל בנק הפועלים, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות