אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכנה כבר כאן: יש אשראי, אין מידע צילום: שאטרסטוק

הסכנה כבר כאן: יש אשראי, אין מידע

קברניטי רפורמת שטרום שאמורה לייצר תחרות בשוק האשראי עלולים להכניס את משקי הבית, ובפרט החלשים, לסחרור שלא ברור איך יצאו ממנו

24.05.2018, 08:44 | רחלי בינדמן

ניתוח שערך בנק ישראל מראה את המובן מאליו: אשראי חוץ בנקאי בדרך כלל יקר יותר מאשראי בנקאי, ומי שפונים לקבל אותו הם אלה שמתקשים לקבל הלוואה מהבנק. בבנק ישראל טוענים שהגברת התחרות באשראי עלולה לחזור לציבור כמו בומרנג, שכן היא תוביל להגדלת החובות שלו.

הצרה היא ש"כיום חסר למלווים, ובכללם הבנקים, מידע על כלל החוב של משקי הבית, והדבר עלול להוביל למינוף גבוה בקרב חלק מהם ולהערכת חסר של סיכון האשראי",כותבים בבנק. במילים אחרות, בבנק ישראל מרמזים כי הגברת התחרות בשוק האשראי כל עוד לא תלווה עם קבלת מידע מלא על רמת המינוף של הלווים - היא מסוכנת.

קרנית פלוג, צילום: עמית שאבי קרנית פלוג | צילום: עמית שאבי קרנית פלוג, צילום: עמית שאבי

כדי להתגבר על המלכוד הזה יזמו בבנק ישראל הקמה של מאגר מרכזי לנתוני אשראי, שיחשוף לכל המלווים, בנקאיים וחוץ־בנקאיים, נתונים על היסטוריית האשראי של הלווים.

אף שהקמת מאגר נתוני האשראי כבר החלה, לא בטוח שהיא תושלם לפני מכירתן של חברות כרטיסי האשראי וכניסת מתחרים חדשים לשוק. קברניטי רפורמת שטרום שאמורה לייצר תחרות בשוק האשראי עלולים להכניס את משקי הבית, ובפרט החלשים, לסחרור שלא ברור איך יצאו ממנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות