אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב פתחה בחקירה על יבוא כלי הרכב עקב "חשש לפגיעה בביטחון הלאומי" צילום: איי פי

ארה"ב פתחה בחקירה על יבוא כלי הרכב עקב "חשש לפגיעה בביטחון הלאומי"

ההודעה המפתיעה מגיעה על רקע חיכוכי הסחר בין ארה"ב למדינות אחרות, איומי מכסים ומכסי נגד ותלונות לארגון הסחר העולמי. ארה"ב מנהלת יחסי מסחר פעילים מאד בתחום הרכב, בעיקר עם יפן, גרמניה וקוריאה הדרומית

24.05.2018, 10:45 | שירות כלכליסט

משרד המסחר האמריקאי החל בחקירה בעניין יבוא רכבים לארה"ב. זאת כדי לקבוע אם יש בייבוא זה "איום לפגיעה בביטחון הלאומי" של ארה"ב.

ההודעה המפתיעה, שפורסמה אמש (ד'), מגיעה על רקע חיכוכי הסחר בין ארה"ב למדינות אחרות, כולל ידידות קרובות של ארה"ב, ואיומי מכסים ומכסי נגד, ותלונות לארגון הסחר העולמי.

חקירה חדשה זו תבוצע תחת סעיף בחוק המאפשר לשר המסחר לקבוע את "ההשלכות על יבוא מוצרים על בטחונה הלאומי של ארה"ב".

ארה"ב מנהלת יחסי מסחר פעילים מאד בתחום הרכב, בעיקר עם ידידות ותיקות כגון יפן, גרמניה וקוריאה הדרומית. יצרניות רכב וחלפים אמריקאיות אף מייצרות במקסיקו ובקנדה ומייבאות את המוצרים לארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

מפעל של טויוטה. מניות החברה ירדו אחרי ההודעה, צילום: בלומברג מפעל של טויוטה. מניות החברה ירדו אחרי ההודעה | צילום: בלומברג מפעל של טויוטה. מניות החברה ירדו אחרי ההודעה, צילום: בלומברג

"אני תוהה עד כמה העניין קשור למקסיקו ולקנדה", אמר ל-CNBC ג'ון וודס, סמנכ"ל מידע של קרדיט סוויס. "אני חושד שיש פה עניין של מינוף על מדינות אלו שנועד להגביר את הלחצים עליהן בעודן מנסות לדון עם ארה"ב לגבי הסכם הסחר החופשי של אמריקה הצפונית".

מניותיה של טויוטה מוטור בבורסת ניו יורק רשמו ירידה לאחר ההודעה. ביפן יצרניות הרכב, המתמודדות עם לחצים בשל התחזקותו של הין, גם כן רשמו ירידות: טויוטה מוטור והונדה מוטור איבדו יותר מ-2% בשוק הביתי.

מיצובישי מוטורס ומזדה מוטורס ספגו מכה קשה במיוחד עם ירידה של יותר מ-4% ביפן.

מניותיהן של יצרניות רכב מדרום קוריאה נסחרו נמוך יותר בסאול היום (ה') עם ירידות ביונדאי מוטור ובקיה מוטור.

"ישנן עדויות המצביעות על כך שבמשך עשורים, יבוא רכב מחו"ל גורם לשחיקה בתעשיית הרכב המקומית", אמר שר המסחר וולבר רוס בהצהרה.

משרד המסחר הודיע כי החקירה "נועדה לשקול אם הירידה בייצור הרכב והחלפים המקומי מהווה איום על הכלכלה הפנימית של ארה"ב, זאת על-ידי צמצום פעילות המחקר, הפיתוח והמשרות בתחומי הרכבים המקושרים, הרכבים האוטונומיים, תאי הדלק, המנועים חשמליים והאחסון החשמלי, תהליכי ייצור מתקדמים וטכנולוגיות חדשניות נוספות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות