אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כלכליסט TV

שנה לנטו משפחה של כחלון - מה קרה מאז לצהרונים של הילדים?

בעקבות הרפורמה, שהגבילה את מחירי הצהרונים, הורים מתלוננים על ירידה דרסטית באיכות: "הפכו להיות בייביסיטר בלבד לילדים". משרד החינוך: "התעריף שנקבע מעניק צהרונים ברמה גבוהה"

24.05.2018, 13:52 | ענבל עומר

תוכנית נטו משפחה בהובלת שר האוצר משה כחלון הושקה לפני כשנה ובמסגרתה נכנס לתוקף חוק פיקוח הצהרונים, הכולל קביעת מחיר אחיד לכל הצהרונים ברחבי הארץ וסבסוד של הצהרונים בהיקף של 150 שקל עד 350 שקל לחודש, בהתאם לאזור המגורים.

בעקבות השינוי שהכניסה התוכנית בצהרונים, הורים מאזורים שונים בארץ מתלוננים על הרעה משמעותית באיכות הצהרון. הורים רבים שהורגלו למספר חוגים במסגרת הצהרון ולכוח אדם איכותי, מעידים כי הילדים מקבלים כעת פחות חוגים והבעיה הגדולה נעוצה בכוח האדם בצהרון ולקושי לגייס צוות מיומן ואיכותי.

קראו עוד בכלכליסט

"היום יש מדריך אחד ל-35 ילדים, מדריך שאין לו הסמכה ואין לו יכולת להתמודד עם מספר הילדים הגדול ועם הצרכים של ילדים קטנים בגנים ובכיתות א' ו-ב'", מציינת שיר דגן, יו"ר ועד ההורים בתל אביב. "יש מצוקת כוח אדם ארצית בצהרונים, נוספו עוד צהרונים וכרגע כל מי שרוצה נכנס, מדובר בצוות לא מיומן ולא מתאים", מוסיף אגם אחז, יו"ר ועד הורי הגנים הארצי.

הבעיות בצהרונים מתרכזות בעיקר ביישובים החזקים כמו תל אביב, הרצליה ורעננה, שם הורים רבים היו רוצים להחזיר את מחיר הצהרון לקדמותו ולוותר על ההפחתה במחיר ובלבד שלא תיפגע איכות הצהרון. לא מעט הורים נאלצו להעביר את הילדים לצהרונים פרטיים בעלות גבוהה של כ-1,700 שקל בחודש בשל הפגיעה המשמעותית, לטענתם. "לא מאפשרים לנו להחזיר את המצב לקדמותו לפני הרפורמה בשם השוויוניות, אבל בפועל אני נאלצת לשאת בהוצאה כבדה של צהרון פרטי", מציינת כתבת כלכליסט רחלי בינדמן, אמא לשני ילדים מתל אביב.

צהרון (ארכיון). הורים היו מעדיפים לחזור למחיר הקודם, צילום: דנה קופל צהרון (ארכיון). הורים היו מעדיפים לחזור למחיר הקודם | צילום: דנה קופל צהרון (ארכיון). הורים היו מעדיפים לחזור למחיר הקודם, צילום: דנה קופל

ממשרד החינוך שמתקצב את הצהרונים נמסר בתגובה כי החל מהשנה סיבסד המשרד צהרונים עבור ציבור ההורים והתלמידים בסכום כולל של 1.3 מיליארד שקל. "התעריף המקסימלי שקבע משרד החינוך מעניק צהרונים ברמה גבוהה ובלתי מתפשרת - החל מאיכות כוח האדם, הקפדה על תכני העשרה ראויים וארוחה חמה בסטנדרטים גבוהים ובאישור משרד הבריאות. יובהר, כמו כן, שתוכנית הצהרונים של המשרד היא בשורה של ממש להורים ולילדים, שכן מדובר בחיסכון של מאות שקלים לכל משפחה, במסגרת איכותית ומפוקחת. המשרד, בשיתוף השלטון המקומי, ערכו תחשיב עומק שהעלה כי מדובר בסכום אשר יעניק שכר הוגן לעובדים, מספר נכון ילדים בקבוצה, חוגים, והזנה איכותית. יתרה מכך, התחשיב מאפשר להרחיב את התכנית עד למקסימום של 935 שקל לחודש לילד – כשלכל רכיב מוצמד מחיר מומלץ – מחיר שנבדק והוכח כסכום ההוגן והנכון ביותר".

ממשרד האוצר שהשיק את תוכנית "משפחה נטו" נמסר כי "תוכנית הצהרונים מעניקה גמישות לרשויות המקומיות בהפעלת הצהרונים, כך שניתנת אפשרות לרשויות להציע סל שירותים נרחב יותר בתוספת תשלום. התוכנית הביאה להקלה על המשפחות העובדות בישראל והפחיתה את יוקר המחיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

35 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה