אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"סעודיה ורוסיה במו"מ על הגדלת תפוקת הנפט במיליון חביות ביום" צילום: בלומברג

"סעודיה ורוסיה במו"מ על הגדלת תפוקת הנפט במיליון חביות ביום"

בנובמבר האחרון הסכימו חברות אופ"ק ויצרניות נוספות להאריך את ההגבלות על תפוקת הנפט עד סוף 2018; ואולם בעקבות הירידה במלאים והעלייה במחירים - הן שוקלות להגדיל את התפוקה כבר בקרוב; ההחלטה הסופית תתקבל ביוני

25.05.2018, 14:48 | שירות כלכליסט

סעודיה ורוסיה דנות בהעלאת תפוקת הנפט של יצרניות אופ"ק ואחרות בכמיליון חביות ליום, ובכך להביא להקלה בהגבלות הייצור החמורות שקיבלו על עצמן היצרניות לפני 17 חודשים לאחר צניחת המחירים. כך מפרסמת היום סוכנות "רויטרס".

קראו עוד בכלכליסט

הגדלה כזו תביא את שיעור העמידה במגבלות שהוטלו ל-100% לעומת 152% באפריל. כך על פי גורמים המקורבים לעניין. רף ייצור הנפט החדש עדיין לא נקבע.

השיחות הראשוניות בנושא, בראשות שרי האנרגיה של סעודיה ורוסיה, מתקיימות השבוע בסנט פטרסבורג. בנוסף משתתפים בדיונים שרי האנרגיה מאיחוד האמירויות, המחזיקה בנשיאות אופ"ק השנה.

שרים ממדינות אופ"ק ומיצרניות אחרות ייפגשו גם בווינה ב-22-23 ביוני, וההחלטה הסופית תתקבל שם.

אופ"ק והיצרניות האחרות בראשות רוסיה הסכימו בנובמבר להאריך עד סוף 2018 את ההחלטה להפחית את התפוקה בכ-1.8 מיליון חביות ליום כדי לצמצם את המלאים הגלובליים; ואולם מלאים אלו כבר עתה קרובים ליעד שנקבע בידי אופ"ק.

השיחות הנוכחיות נועדו להקל את הגבלות הייצור, אמרו הגורמים, במאמץ לקרר את השוק לאחר שהנפט טיפס ל-80 דולר לחבית.

היכן שרוסיה ואופ"ק נהנות מהעלייה במחירי הנפט, של כמעט 20% מסוף השנה שעברה, הרי שהקיצוצים שקיבלו על עצמן היצרניות פתחו את הדלת ליצרניות אחרות, בין השאר ממגזר הפצלים בארה"ב, שהגבירו את קצב הייצור.

"השיחות נועדו כעת להוריד את העמידה בהגבלות לרמה של 100% - יותר עבור אופ"ק מאשר יצרניות אחרות", אמר אחד הגורמים.

אופ"ק יכולה להחליט להעלות את תפוקת הנפט כבר ביוני, על רקע האי-ודאות בנוגע לאיראן ולוונצואלה, ולאחר שוושינגטון העלתה חששות שהראלי בנפט מוגזם, כך לפי הגורמים שמצוטטים ב"רויטרס". עם זאת לא ברור אילו מדינות יכולות להגדיל את התפוקה מלבד יצרניות המפרץ ובראשן סעודיה, ורוסיה.

"רק כמה חברות יכולות להגדיל את התפוקה, כך שיישום ההחלטה יהיה מורכב", אמר אחד הגורמים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות