אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני מעכב 674 מיליון שקל לחקלאות: "הבית היהודי מפלה לרעה גרעינים תורניים חרדיים" צילום: אלכס קולומויסקי

גפני מעכב 674 מיליון שקל לחקלאות: "הבית היהודי מפלה לרעה גרעינים תורניים חרדיים"

מדובר בכשליש מתקציב המשרד; גפני: "כל הגרעינים החרדיים שביקשו תמיכה - נדחו"; סמוטריץ': "גפני רוצה שכל הכוללים שלו יוכרו כגרעינים תורניים. מה אנחנו מפגרים"?

26.05.2018, 16:22 | שחר אילן

מחלוקת על תקציבי הגרעינים התורניים בין יהדות התורה לבית היהודי מונעת העברת עודפי תקציב של 674 מיליון שקל למשרד החקלאות. סכום זה שווה יותר משליש מכלל תקציב המשרד.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה מעכב את העברת הכספים. לטענתו, הבית היהודי מפלה לרעה גרעינים חרדיים בתקציב של משרד החקלאות המיועד לגרעינים. בנוסף טוען גפני כי הבית היהודי מעביר תקציבים כפולים למוסדות חינוך שלו.

מנגד, שר החקלאות אורי אריאל וח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי מאשימים את גפני שהוא מעכב כספים לחקלאות, ומנסה להעביר תקציבים לכוללים - ישיבות לגברים נשואים.

עודפי התקציב המדוברים מגיעים מסכומים שהמשרד התחייב להוציא ב־2017, אך בפועל נשארו בקופתו. צירופם לתקציב 2018 מחייב אישור של ועדת הכספים, וגפני מעכב את הדיון באישור זה כבר כחודש.

משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

סכום העודפים, 674 מיליון שקל, שווה ערך בגודלו ל־35% מתקציב המשרד לשנת 2018, שעומד על 1.9 מיליארד שקל. אם יאושרו, העודפים יחולקו באופן הבא: 181 מיליון שקל להוצאות רכש ושירותים של משרד החקלאות, 110 מיליון שקל למכון וולקני, 34 מיליון שקל לפעולות לשילוב ופיתוח היישובים הבדואים בנגב, 261 מיליון שקל לתמיכות ומחקרים בחקלאות, 9 מיליון שקל לעיקור וסירוס בעלי חיים ו־80 מיליון שקל לגרעינים תורניים ולחטיבה להתיישבות בסוכנות היהודית.

בישיבה קודמת טען גפני שכל הגרעינים החרדיים שביקשו תמיכה מתקציב הגרעינים התורניים נדחו. "עשרות מיליונים מחולקים ל־150 גרעינים, אף אחד מהם לא חרדי, שעה שאני יודע שהוגשו בקשות. זה מצריך אישור משפטי", אמר.

במכתב ששלח גפני ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדנבליט, הוא טען כי הגרעינים התורניים מקבלים בנוסף כפל הקצבות - גם מהאגף לתרבות תורנית במשרד החינוך, האחראי לתקצוב ישיבות, וגם ממשרד החקלאות. במכתב, גפני ביקש ממנדנבליט את "בדיקתך לגבי כפל תמיכות ולא יהיה צדיק ורע לו ורשע וטוב לו".

בישיבה של ועדת הכספים ביום רביעי האחרון אמר השר אריאל שהמשרד לא יכול יותר לתמרן עם העיכוב בתקציבים. "אני מבקש מהוועדה להעביר את זה. לא מגיע לחקלאים העונש הזה", אמר.

מנהלת אגף תקציבים במשרד החקלאות סיון ינקוביץ' אמרה שאי־העברת התקציבים משמעותה בפועל קיצוץ של 674 מיליון מתקציב משרד החקלאות.

בצלאל סמוטריץ בצלאל סמוטריץ' | צילום: עומר מסינגר בצלאל סמוטריץ

סמוטריץ' הוסיף: "גפני רוצה שכל הכוללים שלו יוכרו כגרעינים תורניים. מה אנחנו מפגרים"? עוד לטענתו, החוק אינו אוסר על כפל תמיכות.

באותה ישיבה, גפני דרש מאנשי משרד האוצר לפצל בין ההעברות ולהביא בנפרד את ההעברה בנושא הגרעינים התורניים. לא סביר שבאוצר יסכימו לכך, שכן הגשת הקצבות שונות יחד היא אחד הכלים האפקטיביים ביותר של אגף תקציבים באוצר כדי לאשר העברות תקציביות לנושאים שנויים במחלוקת. כך למשל, באוצר נוהגים להעביר ביחד הקצבות להתנחלויות ולמגזר הערבי כדי למנוע מנציגי השמאל להתנגד להן. לכן, הסיכוי שיסכימו באוצר ליצור תקדים של פיצול נמוך עד כדי לא קיים.

אם לא יושג פתרון בימים הקרובים, המגזר החקלאי צפוי להפעיל לחצים חזקים על גפני. אם לחצים אלה לא יועילו ולא תושג הסכמה בין המפלגות, סביר שבמוקדם או במאוחר המשבר יחריף והבית היהודי תנקוט בפעולת תגמול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות