אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסעודים מאשרים: הנפקת הענק של ארמקו עשויה להידחות ל-2019 צילום: רויטרס

הסעודים מאשרים: הנפקת הענק של ארמקו עשויה להידחות ל-2019

הנפקת 100 מיליארד הדולר של חברת הנפט הסעודית תוכננה במקור למחצית השנייה של 2018, אך בשלב זה עדיין לא התקבלה אפילו הכרעה על הבורסה שבה יתבצע הגיוס; שר הנפט הסעודי: ייתכן מאד שההנפקה תצא לפועל ב-2019 אך אנו לא צפויים לדעת סופית עד להכרזה הרשמית".

27.05.2018, 08:30 | שירות כלכליסט

השווקים יאלצו להמתין מעט יותר משחשבו להנפקה הגדולה בהיסטוריה. גיוס ההון של ענקית הנפט הסעודית ארמקו (Aramco) בהנפקה הראשונית לציבור שהיתה אמורה לצאת לפועל עד סוף השנה יידחה ככל הנראה ל-2019.  

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שבשוק גברו בעת האחרונה ההערכות כי ההנפקה תידחה, בסוף השבוע אישרו בכירים בסעודיה כי הנפקת החברה הממשלתית אכן עשויה להתעכב. העובדה שארמקו עדיין לא פרסמה טיוטת תשקיף ראשוני או כל מידע רלבנטי אחר לקראת הגיוס, ובכלל זה בחירת הבורסה שבה היא תצא לפועל, חיזקה לאחרונה את ההנחה בשווקים כי הסעודים לא יעמדו במועד המוצהר הראשוני של ביצוע ההנפקה, במחצית השנייה של 2018.

בסוף השבוע הודו הסעודים כאמור שאכן תיתכן דחייה של כמה חודשים. שר האנרגיה הסעודי חליד אל-פאלי אמר בכנס בסנט פטרסבורג כי "ייתכן מאד שההנפקה תצא לפועל ב-2019 אך אנו לא צפויים לדעת סופית עד להכרזה הרשמית. המועד יהיה תלוי יותר במצב המוכנות של השוק ופחות במצב המוכנות של החברה או של סעודיה". השר הדגיש כי החברה עצמה כבר מוכנה למהלך.

ארמקו צפויה לגייס בהנפקה המתוכננת סכום של 100 מיליארד דולר, באמצעות הנפקת 5% ממניותיה, לפי שווי חברה של 2 טריליון דולר (ההנפקה הגדולה ביותר עד כה היתה של ענקית האינטרנט הסינית עליבאבא, שגייסה בניו יורק 21 מיליארד דולר, לפי שווי של 168 מיליארד דולר).

הנפקת ארמקו תתבצע בשתי בורסות, האחת של סעודיה והשנייה שעדיין לא נבחרה - המתחרות הבכירות על ההנפקה הן הבורסות של ניו יורק, לונדון והונג קונג. סכום הגיוס מיועד למימוש תוכנית העל "Vision 2030" שמוביל יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בן סלמאן, שמטרתה לבטל את התלות הממלכה בנפט, בין היתר באמצעות השקעות ענק בחברות טכנולוגיה.

ארמקו , צילום: רויטרס ארמקו | צילום: רויטרס ארמקו , צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות