אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקלה נוספת בחלל תקשורת: דחייה בהזמנת עמוס 8 מלוראל צילום: אוראל כהן

תקלה נוספת בחלל תקשורת: דחייה בהזמנת עמוס 8 מלוראל

אחרי שהלוויין עמוס 6 מתוצרת התעשייה האווירית התפוצץ על כן השיגור התקשרה חלל עם לוראל להזמנת הלוויין החדש, שאמור לשרת את ישראל. מכתב מ"גורמים ממשלתיים", הקורא לרכוש לוויין מהתעשייה האווירית, אילץ אותה לדחות את המקדמה לחברה האמריקאית

28.05.2018, 08:13 | חזי שטרנליכט

קרבות החלל של ישראל ממשיכים לתת את אותותיהם. הפעם מדובר בדחייה נוספת, שעליה נאלצה להודיע חברת חלל תקשורת, במסגרת תוכניתה לבנות לוויין תקשורת חדש לשימושה של ישראל, כאשר ברקע לא ברור עדיין מה החלופה הסופית שמעוניינת בה הממשלה.

חלל תקשורת, בניהולו של דוד פולק, דיווחה אתמול על דחייה בהעברת המקדמה לחברת לוראל (Loral), שאמורה לבנות בעבורה את לוויין התקשורת החדש — דחייה שהושגה בהסכמה עם החברה האמריקאית. לפי הדיווח של חלל, החברה דוחה ב־30 ימים את המועד שבו היתה אמורה להעביר את המקדמה לצורך רכישת הלוויין עמוס 8.

קראו עוד בכלכליסט

תע"א מעוניינת לבנות את הלוויין החדש

מדובר בהתפתחות נוספת בקרב האיתנים המתנהל ברובו מאחורי הקלעים בין התעשייה האווירית, שמעוניינת בייצור הלוויין הבא, לבין חלל תקשורת, שהעדיפה את לוראל כיצרנית הבאה של הלוויין. חלל תקשורת התקשרה בעבר עם התעשייה האווירית לאספקת הלוויין הקודם שלה, עמוס 6, אך הוא התפוצץ על כן השיגור בפלורידה בספטמבר 2016.

חלל תקשורת דיווחה למשקיעים על ההסכם לרכישת הלוויין מתוצרתה של לוראל ב־25 במרץ האחרון. מדובר בהסכם לבנייתו של הלוויין עמוס 8, שאמור להימסר לה לאחר סיום הבדיקות בתוך 27 חודשים, כשהוא כבר במסלולו בחלל — כלומר בסביבות סוף שנת 2020. זאת בהנחה שהצדדים יצליחו להתקדם במתווה המקורי בשנים הקרובות. עלות הפרויקט נאמדה, לפי הודעת החברה באותו מועד, ב־112 מיליון דולר.

מאז הדיווח על רכישת הלוויין מתוצרת לוראל החל כאמור קרב, כאשר ברקע מופעלים לחצים על הממשלה לרכוש את לוויין התקשורת מהתעשייה האווירית. בסיומו של דבר למד הציבור, בסוף אפריל האחרון, על פי דיווח של חלל תקשורת, כי החברה קיבלה מכתב מ"גורמים ממשלתיים" לפעול למימוש לוויין תקשורת מהתעשייה האווירית בנקודת השמים שבה אמור להיות הלוויין של חלל תקשורת.

ההתפתחויות האחרונות מכבידות על תוכניות גיוס הכספים של חלל תקשורת. מניית החברה ירדה אתמול ב־0.8% למחיר המגלם לה שווי שוק של 290 מיליון שקל. מאז ההודעה על רכישת הלוויין מלוראל המניה עדיין בטריטוריה חיובית עם עלייה של 2.7%.

ייתכן שהממשלה תזמין לוויין ישירות מתע"א

ישנן כעת כמה חלופות שעשויות להתממש בדרך לעסקת לוויין התקשורת. האחת היא שהממשלה תתקדם רק עם התעשייה האווירית ותזמין ממנה לוויין תקשורת בודד. במקרה כזה תיאלץ חלל תקשורת לשקול אם ברצונה להתקדם בעצמה בייצור לוויין משלה ובמציאת לקוחות בעבורו. האפשרות האחרת היא שהממשלה תזמין שני לווייני תקשורת, אחד מהתעשייה האווירית והאחר יהיה, למעשה, שימוש ממשלתי בחלק משירותי הלוויין הפוטנציאלי של חלל. המתווה האחרון, שהוא ככל הנראה הכי פחות סביר, הוא חזרה למצב הקודם, שבו התעשייה האווירית מייצרת לחלל תקשורת את הלוויין הבא.

דוד פולק מנכ"ל חלל תקשורת , צילום: אוראל כהן דוד פולק מנכ"ל חלל תקשורת | צילום: אוראל כהן דוד פולק מנכ"ל חלל תקשורת , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות