אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנטרופי תומכת בשכר טרחה אסטרונומי לאשת בעל השליטה באאורה

בלעדי לכלכליסט

אנטרופי תומכת בשכר טרחה אסטרונומי לאשת בעל השליטה באאורה

חברת הייעוץ אנטרופי המליצה למוסדיים המחזיקים באאורה לתמוך בהמשך העסקת משרד עוה"ד של אשת בעל השליטה. ההסבר: "סוכם עם אאורה שפעילות משמעותית תעבור למשרדים אחרים. העברת נתח זניח לא תקיים את רוח הדברים"

29.05.2018, 06:55 | רחלי בינדמן

שכר טרחה אטרקצ'יבי 213 מיליון שקל מהחברה הציבורית למשרד המשפחתי אסיפת בעלי המניות בחברת הנדל”ן הציבורית אאורה עשויה להנציח מחר שכר טרחה דמיוני למשרד של אשתו של בעל השליטה יעקב אטרקצ’י. רשות ניירות ערך כבר הודיעה שתתמוך בתביעה נגזרת ענת רואה, 78 תגובותלכתבה המלאה

"ככלל, אנחנו מסתייגים עקרונית מעסקאות בעלי עניין. אבל נבחן אותן רק לאחר שהובהר מעל כל ספק שהחברה בחנה חלופות וכי החלופה שנבחרה הינה המיטבית לחברה ולמיעוט בה". כך כותבים רם עבודי ומיכל דקל אלרואי, שני האנליסטים של חברת הייעוץ אנטרופי, שהמליצו השבוע לגופים המוסדיים המחזיקים במניית אאורה לתמוך בהמשך העסקת משרד עורכי הדין של אשתו של בעל השליטה יעקב אטרקצ'י בתמורה לשכר הטרחה האסטרונומי שנחשף אתמול (ב') ב"כלכליסט" בהיקף כולל של 213 מיליון שקל עבור טיפול בפרויקטים שנמצאים בהליכי מכירה ובאלו שעדיין נמצאים לפני שיווק.

אתמול תיאר "כלכליסט" את מסכת ההתקשרויות ארוכת השנים שבין אאורה למשרד עורכי הדין של אשתו של בעל השליטה, סיגל אטרקצ'י. כך נחשף כי הקופון השמן של המשרד מסתתר תחת פרויקטים שנמצאים עדיין בשלבי תכנון שכוללים 7,549 יח"ד של החברה אשר בשל כל אחד מהם זכאי המשרד לסכום של 22,500 שקל (לפני מע"מ) וביחד מגיעים לשכ"ט העצום של 169 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

 

תחרות בעירבון מוגבל

 

אלא שכנראה שבאנטרופי פספסו את הניואנס הלכאורה קטן אך קריטי הזה, שכן בחוות הדעת שהם הפיצו השבוע ללקוחות שלהם הם מנמקים את תמיכתם באישור המשך ההתקשרות עם המשרד בהסבר הבא. "אאורה מציינת כי קיימה הליך תחרותי הן לגבי זהות משרדי עורך הדין והן בנוגע לשכר הטרחה שייקבע בהליך. לבסוף נבחרו שלושה משרדים נוספים למשרד אטרקצ'י, שמהם תקבל אאורה שירותים, כך שמשרד אטרקצ'י יטפל בעד 50% מהפרויקטים החדשים. שכר הטרחה שנקבע במסגרת ההליך התחרותי לכל המשרדים באופן זהה הוא 1.5% מהתמורה לפני מע"מ בכל חוזה מכר מחייב במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית ו־1.2% במסגרת פרויקטים אחרים", מסבירים באנטרופי וטוענים שזו התקשרות "בתנאי שוק".

אולם הסכום העצום של 169 מיליון שקל מהפרויקטים בשלבי תכנון יגיע אך ורק למשרדה של אטרקצ'י, והמשרדים החדשים לא יראו מהם ולו שקל אחד. המשרדים החדשים אמנם יטפלו ב־50% מהפרויקטים החדשים, אך מדובר בפרויקטים שכלל עוד לא נולדו ואפילו לא תוכננו. כדי שהמשרדים לא יצטרכו לשבת ולהמתין לאותם פרויקטים שיוולדו, באאורה פנו למשרד של אטרקצ'י וביקשו הסכמתו לכך ששבעה מתוך 26 הפרויקטים שנמצאים בתכנון וביצוע אך שיווקם לא החל (עם אותן 7,549 יחידות דיור) יועברו לטיפול של שלושת המשרדים החדשים. אלא שבאאורה לא פירטו על אילו מבין 7 הפרויקטים הסכים המשרד של אטרקצ'י לוותר. לכאורה יכול המשרד לבחור בשבעת הפרויקטים הקטנים ביותר שכוללים רק 425 יחידות דיור, ואז שכר הטרחה שייגזל ממשרדה של אשתו של אטרקצ'י יהיה רק 10 מיליון שקל מתוך אותו נתח עצום של 169 מיליון שקל שלו היא זכאית.

גורמים בסביבת אנטרופי מציינים כי בחברה מסרו להם שמוטב שהמשרד הקיים שמכיר את הפרויקטים יטפל בפרויקטים הקיימים ולכן יש לתת למשרדים שהתווספו רק את הפרויקטים החדשים, אך אין זה עולה בקנה אחד עם הנכונות של המשרד "לוותר" על שבעה פרויקטים מתוך הפרויקטים הקיימים.

ובינתיים בדיור אאורה מקימה קרן ריט שתקנה נכסים מעצמה דירקטוריון החברה החליט להקים קרן ריט שתפעל להנפיק את מניותיה בבורסה. קרן השקעות הנדל"ן החדשה תוכל לקנות מאאורה עצמה מקבצי יחידות דיור או מרכזים מסחריים או מעונות סטודנטים ולהשכירם רחלי בינדמןלכתבה המלאה

באנטרופי מייחדים לעניין חלוקת ההכנסות בין המשרדים התייחסות מינורית שלא ברור אם היא מתייחסת דווקא להסכמות לגבי ה"וויתור" של המשרד על פרויקטים בתכנון לטובת המשרדים החדשים כשהם מציינים רק ש"בהתאם להנחיית ועדת הביקורת, קבע הדירקטוריון כי במסגרת הדו"ח התקופתי השנתי של החברה (שיתפרסם במרץ 2019 – ר"ב) יינתן גילוי באשר לשיעור הפרויקטים שיועברו לטיפול משרד אטרקצ'י ולשיעור הפרויקטים שיועברו לטיפול המשרדים החדשים במסגרת ההתקשרות החדשה, וכן להיקפים שמשולמים למשרד אטרקצ'י מכוח ההתקשרות החדשה".

בעל השליטה באאורה יעקב אטרקצ בעל השליטה באאורה יעקב אטרקצ'י בעל השליטה באאורה יעקב אטרקצ

 

מיטב דש נגד

 

באנטרופי פספסו לחלוטין או בחרו להתעלם מהעובדה שגם אם בהסתכלות קדימה נבנה מודל חלוקה בשכר הטרחה בין המשרד של אטרקצ'י לשלושת המשרדים הנוספים, המשרד של בת הזוג של בעל השליטה ייהנה באופן בלעדי מכמות אדירה של פרויקטים טרם שיווק.

מבדיקת "כלכליסט" עולה שהגופים המוסדיים הגדולים המחזיקים באאורה הם קרנות הנאמנות של ילין לפידות שהחזיקו נכון לסוף מרץ 7% ממנה, קבוצת מנורה מבטחים שהחזיקה 7.3% מהחברה והפניקס שהחזיקו 3.2%. אף אחד מהגופים הללו לא הסכים למסור אם יתנגד להתקשרות, אך ל"כלכליסט" נודע כי שחקן קטן יותר באאורה, מיטב דש שמחזיק ב־0.38% מהחברה, צפוי להצביע נגד באסיפה שתתקיים היום. זאב מורג, מנכ"ל אנטרופי שירותי מחקר, אמר כי "הוחלט להמליץ לתמוך בהצעת החברה באסיפה הנוכחית רק לאחר דיונים ארוכים עימה שבהם נקבע כי יועבר נתח משמעותי מהיקף הפעילות למשרדי עורכי דין אחרים. יובהר שכל יישום אחר של החברה שיעביר נתח זניח למשרדי עורכי דין אחרים, אינו מקיים את רוח הדברים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות