אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רודב מתכנן לפצל את בזק לשתי חברות: שירותים ותשתית צילום: רונן טופלברג

בלעדי לכלכליסט

רודב מתכנן לפצל את בזק לשתי חברות: שירותים ותשתית

יו"ר בזק בונה מתווה שלפיו פלאפון, בזק בינלאומי ו־yes יאוחדו לחברה אחת שתנוהל בידי מנכ"ל פלאפון רן גוראון, ולצדה חברה שתמכור תשתית בלבד. לפי הערכות, כך מקווה החברה לקבל הקלות רגולטוריות ואפשרות למכירת חבילות טריפל

29.05.2018, 06:55 | גולן חזני

יו"ר בזק שלמה רודב בונה מתווה שלפיו בזק תפוצל לשתי חברות - חברת שירותים וחברת תשתיות, כך נודע ל"כלכליסט". רודב אף שוחח על המהלך עם בכירים בקבוצה. לפי שיחות אלו, התוכנית היא שלשתי החברות ימונו מנכ"לים שונים, כך שהתפקיד שממנו נפרדה סטלה הנדלר יבוצע בידי שני אנשים. אם הפיצול ייצא לפועל, מנכ"ל פלאפון רן גוראון צפוי לשמש מנכ"ל חברת השירותים. ועדת האיתור של בזק, שבראשה רודב, בוחנת בימים אלה 14 מועמדים, בהם שתי נשים, לתפקיד מנכ"ל חברת התשתיות.

חברת השירותים, על פי המתווה, תכלול את פלאפון, yes ובזק בינלאומי, שלוש חברות־בנות של בזק, ותעסוק בעיקר במתן שירותי סלולר, טלוויזיה ואינטרנט. חברת התשתיות תמכור לכל חברות התקשורת אפשרות להשתמש בתשתיות של בזק במחיר שתקבע המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

הפיצול עלה יותר מפעם בשנתיים האחרונות, הן מצד משרד התקשורת והן מצד חברות סלולר, בראשן פרטנר, שהמנכ"ל שלה איציק בנבנישתי טען לא אחת שרק צעד כזה יביא לתחרות אמיתית בשוק וכי הפרדה כזו היא מגמה רווחת בעולם.

בזק צפויה לנהל מגעים מול משרד התקשורת כדי לקבל את ברכתו למהלך והבטחה להקלות רגולטוריות. המהלך צפוי לצאת לדרך בחודשים הקרובים.

 

ימונו שני מנכ"לים חדשים

 

ההפרדה לפי רודב תיעשה לפי המודל של בריטיש טלקום, גם שם יש חברה אחת שמוכרת שירותים ואחת שמוכרת תשתית. למודל הזה יש חסרונות מבחינת בזק שכן מדובר במעין השלמה עם מצב שבו תתחייב להעניק שירותי תשתית במחיר אחיד לכל החברות, מה שכרגע לא מיושם, ויגביר את התחרות בענף זה. מצד שני, ייתכן שרודב מקווה להקלות רגולטוריות בעקבות הצעד, כמו ביטול ההפרדה המבנית בצורה שתאפשר לחברת השירותים למכור שירותי טריפל - טלוויזיה־אינטרנט, סלולר וטלפוניה קווית - שכיום אסורה בחוק. במקרה כזה צפויים התפקידים של מנכ"לי בזק בינלאומי ו־yes להתייתר.

הצעד של רודב עומד בניגוד מוחלט לדי.אן.איי של בזק לאורך השנים. המצב כיום הוא שבזק מוכרת תשתית דרך רפורמת השוק הסיטונאי, שמיושמת באופן חלקי בלבד. במסגרת זו סלקום ופרטנר נאלצות לחבר את לקוחותיהן לתשתית של בזק, מה שיוצר בעיות במקרה של תקלה. רודב ככל הנראה מאמין ששימוש של המתחרות בתשתיות של בזק בצורה חופשית ימנע מהן פיתוח תשתיות עצמאיות או שימוש באלה של HOT, וכך בזק תייצר מקורות הכנסה חדשים. עם זאת, המתחרות צפויות להתנגד בחריפות לאפשרות של חברת שירותים שתמכור טריפל של סלולר, טלוויזיה־אינטרנט וטלפון קווי.

בסוף השנה שעברה פורסם ב"כלכליסט" כי צוות משותף של משרדי האוצר והתקשורת, שהוקם כדי לבחון את ביטול ההפרדה המבנית בבזק, התבקש להציג עמדה מקצועית לגבי פיצול כמו שעכשיו מתכנן רודב. בראש הצוות עמד עם הקמתו מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר, שבינתיים עזב לאור ממצאי חקירה שלפיהם יש תשתית ראייתית להעמידו לדין.

הצוות הוקם אז בעקבות לחצים על פילבר מצד ראשי בזק לקדם את ביטול ההפרדה המבנית, שנועדה במקור לאפשר איחוד פעילות בין בזק לבין החברות־הבנות שלה בזק בינלאומי, פלאפון ו־yes. בהיבט התפעולי, ביטול ההפרדה יאפשר לבזק להתייעל מבנית ופיננסית ולהציע חבילות תקשורת משולבות ללקוחותיה.

שלמה רודב, יו"ר בזק, צילום: עמית שעל שלמה רודב, יו"ר בזק | צילום: עמית שעל שלמה רודב, יו"ר בזק, צילום: עמית שעל

 

צניחה של 25% ברווח הנקי

 

בזק מנוהלת כיום באמצעות החברות־הבנות פלאפון, yes, בזק בינלאומי, וואלה! ובזק און ליין, והפעילות השישית היא הטלפוניה הקווית. בשבוע שעבר,עם פרסום הדו"חות לרבעון הראשון, אמר היו"ר רודב כי "בזק נמצאת בעיצומו של תהליך גיבוש אסטרטגיה לקבוצה לטווח ארוך, תוך התחשבות באילוצים רגולטוריים קשים והשלביות הנגזרת מכך מתוך מטרה להגיע, בהמשך הדרך, לביטול ההפרדה המבנית". הדו"חות הצביעו על צניחה של 25.7% ברווח הנקי, לרמה של 260 מיליון שקל לעומת 350 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הכנסות הקבוצה ירדו ב־3.8% והסתכמו ב־2.36 מיליארד שקל.

בתור התחלה החליט הדירקטוריון להעמיד על המדף את בזק און ליין, שמספקת שירותי טלמרקטינג, ואת אתר וואלה!. אתמול אושרה תוכנית לפרישה מוקדמת של 75 עובדים בעלות של 80 מיליון שקל, המצטרפת לתוכנית פרישה שאושרה לפני כחודשיים בעלות של 10 מיליון שקל.

בזק עברה טלטלה עם מעצרו של בעל השליטה היוצא שאול אלוביץ', במסגרת חקירה של רשות ני"ע, מה שהוביל לצניחה בשווי חברת האחזקות שבבעלותו, יורוקום, שהחזיקה בבזק, ולפירוקה. אלוביץ' הפסיד את השליטה על בזק, שבה החזיקה יורוקום באמצעות אינטרנט זהב. הבנקים הנושים של יורוקום דיסקונט, הפועלים והבינלאומי העניקו לאחרונה אור ירוק לבעלי תנופורט כידן דהרי וירון אדיב לרכישת השליטה באינטרנט זהב, בתנאי שיביאו הצהרת עושר שתתמוך ביכולתם לרכוש את השליטה. השניים טרם סיפקו את המסמכים.

מבזק סירבו להגיב לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה