אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יס־וומן: איריס שטרק היא דוגמה מופתית לזיקה הנדרשת לרה"מ צילום: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי

פרשנות

יס־וומן: איריס שטרק היא דוגמה מופתית לזיקה הנדרשת לרה"מ

עתירה שהוגשה נגד מינוי הוועדה למינויים בכירים בשירות הציבורי חושפת את המאפיין הנדרש מחבריה: זיקה עמוקה לרה"מ

29.05.2018, 08:04 | אדריאן פילוט

הדיו על כתב המינוי הטרי של חברי הוועדה המייעצת החדשה למינויים בכירים בשירות המדינה עוד לא יבשה, ואתמול (ב') כבר הוגשה עתירה לבג"ץ נגד הרכבה והליך מינויה. הוועדה אמורה לבדוק היבטים הנוגעים לטוהר המידות של מועמדים לתפקידים הרגישים בשירות המדינה: מפכ"ל המשטרה, הרמטכ"ל, ראש השב"כ; ראש המוסד, נציב שב"ס ונגיד בנק ישראל. אחת ממטרותיה היא להבטיח מינויים ראויים, בדגש על העדר זיקה אישית, עסקית ופוליטית, לראש הממשלה ושרי הממשלה.

כמה אירוני שלפי העתירה הטרייה, אלו בדיוק הפגם במינויים של חלק מחברי הוועדה, ובראשם איריס שטרק. לצידה של שטרק אמורים לכהן שופט בית המשפט העליון בדימוס אליעזר גולדברג שמונה ליו''ר, מ"מ נציב שירות המדינה אודי פראוור, ותא"ל (מיל') יעקב נגל - כולם, להוציא את גולדברג, מקורבים לנתניהו.

קראו עוד בכלכליסט

הוועדה המייעצת הייתה מוכרת בשנים האחרונות כוועדת טירקל, על שמו של השופט בדימוס יעקב טירקל, שעמד בראשה עד אוגוסט 2016. מאז לא הייתה ועדה מייעצת.

הפגמים במינוי שטרק

 

התנועה לטוהר המידות שעתרה לבג"צ מבקשת להוציא צו על תנאי ולפסול את הוועדה וחבריה, בטענה שבהליך הקמתה נפלו פגמים רבים, ביניהם הטעיית חברי הממשלה לגבי כמה היבטים שנוגעים לשטרק, ביניהם הסתרת הקשר בין שטרק ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שולמית ברנע־פארגו שאחראית לאישור המועמדים; העלאה מאוחרת של הצעת ההחלטה לאתר משרד ראש הממשלה; ואי־חשיפת הצעת ההחלטה המלאה בפני הציבור. מי שחתום על העתירה הוא ד''ר רפי נץ־צנגוט.

העותרים מצאו 7 פגמים מהותיים במינויה של שטרק עצמה: הקשר שלה לשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל; התנהלות לא תקינה שלה בתפקיד יו"ר נמל אשדוד; ניגוד עניינים עקב קשרים עסקיים ענפים שלה עם משרדי ממשלה; ניגוד עניניים הנגרם בשל כהונתה בארבע ועדות מינויים; ניגוד עניינים עקב פעילות ציבורית אחרת (כדירקטורית ובלשכת רואי החשבון); ומינויה על ידי נתניהו לוועדות שאישרו פעילות ספציפית שלו, לרבות רכישת מטוס פרטי לשימושו והקמת מעון חדש ומפואר לשימושו.

שטרק מתמודדת בימים אלה על תפקיד נשיאת לשכת רואי החשבון. מדובר בקרב רווי יצרים, כמעט חסר אח ורע באלימותו ולכן הכבוד שבמינוי לוועדה המייעצת עלול להתברר כחרב פיפיות: מחד, אין ספק שהוא מזניק את ערך המניה שלה ערב הבחירות. מאידך, ג'ק בלנגה וחן שרייבר, המתמודדים מולה במרוץ על הנשיאות, יכולים לנגח אותה על בסיס האמור בעתירה, ואם מינויה ייפסל היא עלולה לאבד לא רק את מקומה בוועדה, אלא גם את הנשיאות.

איריס שטרק. אישרה רכישת מטוס לרה"מ, צילום:  ניב קנטור איריס שטרק. אישרה רכישת מטוס לרה"מ | צילום: ניב קנטור איריס שטרק. אישרה רכישת מטוס לרה"מ, צילום:  ניב קנטור

מסריח, גם אם כשר

 

גם מינויו של נגל בעייתי. "מבלי לפגוע בתרומה שלו לביטחון המדינה, נגל ידוע כמי שמצוי בזיקה אישית הדוקה לרה''מ ודינו של מינוי כזה הוא בטלות" נכתב בעתירה. החל מ־2011, נגל שימש כסגן ראש המטה לביטחון לאומי, יועץ לביטחון לאומי וראש המטה לביטחון לאומי בפועל, תפקידים המצויים "בלב לשכתו של נתניהו. על יסוד הנתונים הללו, פשיטא כי הצהרתו של נגל בשאלון שמילא במסגרת מועמדותו לתפקיד חבר הוועדה כי אין לו זיקה אישית היא הצהרה שאינה נכונה", נכתב.

מינויה של הוועדה בהרכבה הנוכחי מגיע ערב מינוי של מפכ"ל חדש, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה כבר הבהיר כי על נתניהו להימנע מכל מעורבות בבחירת המפכ"ל: "קיים פגם חמור עקב הניסיון של ראש הממשלה להשפיע על בחירת מפכ"ל המשטרה דרך בחירת נציגי הציבור לוועדה", נכתב בעתירה. הצמידות בין הקמת ועדת גולדברג לבין ההצהרות של מקורבי נתניהו באמצעי התקשורת על התנגדותם להמשך או הארכת כהונתו של אלשיך - גם אם תתברר ככשרה - מעלה ריח צחנה.

מטעמה של רו"ח איריס שטרק נמסר: "המינוי של רו"ח שטרק כחברת הוועדה המיוחדת למינויים לתפקידים בכירים בשירות הציבורי, אושר בממשלה. זאת לאחר שהגורמים המשפטיים במשרד ראש הממשלה ובמשרדו של היועץ המשפטי לממשלה בדקו ואישרו את מועמדותה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
כל כך ברור שמרבית המגיבים כאן הם בתשלום
ולא - לא ראוי שנתניהו ימנה מקורבים לועדה שעוסקת במינוי מפכל. לא מדובר על קירבה אידיאולוגית אלא על קרבה בפועל שבאה לידי ביטוי בעבודה משותפת (נגל) או בקשר משתמע (שטרק) ללא קשר לרקע המקצועי שלהם. שימנה אנשים שלא עובדים איתו ותלויים בו.
דני  |  06.09.18
לכל התגובות